Na venkově teď nudu nečekejte. Některá místa na Jihlavsku totiž v těchto dnech ožijí jarním festivalem Prázdniny na venkově. Tak třeba hned v sobotu se můžete vydat do střediska Chaloupky u Kněžic, kde se koná akce s názvem Než přijdou Velikonoce.

Připraveno je zdobení vajíček, pletení pomlázek, výroba velikonočních dekorací, smaltování jarních šperků, pletení ošatek a podložek nebo třeba jarní mláďátková stezka a tradiční závod v koulení vajec. Největším tahákem bude kovářská dílna, kde si lidé budou moci černé řemeslo sami přímo vyzkoušet. „Zájem o akci, která má v Chaloupkách tradici asi čtrnáct let, je letos opravdu velký. Na víkend se nám přihlásilo dvakrát více lidí než loni, čekáme asi dvacet rodin s dětmi, přijedou sem z celé republiky. Pak samozřejmě počítáme i s hojnou účastí veřejnosti," řekla za organizátory Marie Rajnošková.

Součástí programu bude také tradiční vycházka s řehtačkami a klapačkami po okolí Chaloupek. Za úkol bude mít vypudit zimu a nečisté síly. „Účastníci si oblíbili také horácký zvyk, tedy koulení vařených vajec z kopce. Komu se podaří své vejce dostat nejdál, dostane odměnu v podobě vajec všech ostatních," dodala Rajnošková.

Festival Prázdniny na venkově bude na Chaloupkách pokračovat také například 
v neděli 27. dubna, kdy se tam uskuteční oslavy Dne Země. Budou věnované jídlu, regionálním a sezonním potravinám a bioproduktům. „Lidé si budou moci uvařit svá vlastní jídla a na speciální exkurzi se dozvědí, co všechno se dá v přírodě sníst – od květů a listů po pupeny a mravence. Od 12 do 18 hodin jsme přichystali také prohlídky s majitelem Střížovského mlýna, kde jsou k vidění funkční stroje z období první republiky," přiblížil pestrý program pořadatel Martin Kříž. Ten, kdo na akci donese nohavici štrúdlu, má vstup zdarma a může vyhrát soutěž o nejlepší štrúdl. Bližší informace k akcím na Chaloupkách najdete na webu www.chaloupky.cz.

Oslavovat jaro budou také na Turistatku Javořice ve Lhotce. V neděli se tam zapojí do akce Čistá Vysočina, odpadky budou sbírat v příkopech u silnic mezi Lhotkou, Částkovicemi a Mrákotínem. Na Velikonoční neděli 
20. dubna se pak chystá Javořické bečení. „Lidé se mohou v neděli po obědě přijít podívat na letošní jehňátka, kterých je několik desítek. Připraveny budou nejrůznější zábavní disciplíny, jako je třeba zatloukání hřebíků, nebo exkurze do včelína. V tento den bude sleva na vstupné do našeho lanového parku," uvedl majitel Turistatku Petr Novák. Do festivalu se v období velikonočních prázdninách zapojí také Q- Ranch u pramene Dyje.

Festival Prázdniny na venkově zahrnuje asi šedesátku akcí na farmách, penzionech, ekocentrech a dalších místech po celé republice. Více informací najdete na www.prazdninynavenkove.cz.

ZUZANA MUSILOVÁ