Spolu s kolegy z Divadelního souboru Jana Lišky připravili dvě komedie pro velké i malé diváky. Letošní 58. ročník TDJ začíná už v pátek 15. března a během osmi dnů nabídne celkem osmnáct představení.

Anna Fencíková se na divadelní prkna postavila poprvé v roce 1960 vedle dospělých herců. Bylo to při příležitosti otevření nového kulturního domu a tehdy se hrála Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Hned následující rok byla u toho, když v Třešti došlo k založení TDJ.

„Na realizaci prvního ročníku ochotnického divadelního festivalu v roce 1961 měla největší podíl členka místního souboru Marie Hamžová s velkou podporou ostatních tehdejších členů třešťského divadelního souboru. S radostí a potěchou mohu konstatovat, že i já jsem byla u toho, a od té doby jsem se podílela na úplně všech ročnících - ať už herecky, režisérsky nebo pořadatelsky,“ zavzpomínala na začátky TDJ Anna Fencíková.

Jedna z nejstarších divadelních přehlídek si ve městě vybudovala tradici a je spjata s místním kulturním domem. Pouze v roce 1989 se TDJ přesunulo do Horáckého divadla v Jihlavě. Bylo to kvůli plánované rekonstrukci osvětlení, jejíž termín se stejně nakonec posunul.

„Náš divadelní soubor tehdy uváděl v režii Milana Šindeláře divadelní hru Ze života hmyzu. Hned dalším rokem se festival vrátil zase zpět na třešťská divadelní prkna,“ dodala k tomu Fencíková. Ona a její kolegové ze souboru si pro letošní ročník nachystali veselý pohádkový příběh O malé hastrmance a jemně lechtivou komedii Postel pro anděla. „Hry měly premiéru na začátku března a obě měly dobrou zpětnou vazbu,“ doplnila Fencíková.

Na co dalšího se mohou návštěvníci TDJ těšit? Budou to například komedie Ve škole je bomba, Švestka nebo Na tohle teď není ta pravá chvíle. „Mezi nováčky přivítáme Divadelní soubor ZUŠ Jičín. V jejich podání v pátek 22. března dopoledne diváci uvádí muzikál Stvoření světa. V programu jsou až tři představení denně. V nabídce festivalu převažují komedie a pohádky, takže diváci se určitě pořádně pobaví,“ sdělila Romana Šťastná, vedoucí odboru kultury a propagace třešťského městského úřadu.

Třešťská přehlídka je soutěžní. Ti nejlepší, kteří nejvíce zaujmou odbornou porotu, získají nominaci na celostátní divadelní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou, na Divadelní piknik Volyně a doporučení na Popelku Rakovník. Průměrná návštěvnost festivalu představuje více než dva tisíce diváků. Každoročně se do soutěže hlásí divadelníci nejenom z Kraje Vysočina, ale i ze vzdálenějších míst naší republiky, protože postupová přehlídka není regionálně omezena.

Více informací o představeních i o účinkujících se dozvíte na webových stránkách www.trestskedivadelnijaro.cz.