Noc plná pohádek, příběhů, soutěží a dobrodružství. To čeká na děti, které se zapojí z pátku na sobotu do akce Noc s Andersenem. Na Jihlavsku se k akci připojuje šest knihoven, dvě základní školy a tradičně již také jihlavská zoologická zahrada.

Letošní ročník si vzal pod patronaci komisař Vrťapka, populární kreslená postavička psího detektiva, kterým se pořadatelé inspirovali při vymýšlení programu. Ve Větrném Jeníkově budou děti plnit v roli komisařů dokonce různé soutěžní úkoly. „Začínáme v půl sedmé, nejdříve se seznámíme s tím, kdo to byl Hans Christian Andersen, děti budou poté pracovat jako komisaři a plnit úkoly a nakonec bude nachystané divadlo," popsala pestrý program noci ve Větrném Jeníkově vedoucí místní knihovny Martina Lisová.

V městysi se do akce zapojí 37 dětí, což je rekordní počet. „Vzali jsme nakonec všechny děti, které se hlásily. A i když to je původně určeno žákům druhých až pátých tříd, tak jsme nakonec podlehli i prvňáčkům, kteří se chtěli zapojit," sdělila se smíchem vedoucí jeníkovské knihovny.

Prostory jeníkovského zámku jsou naštěstí velké, proto se děti rozdělí do několika skupin. Pouze na divadlo od devíti večer se budou muset všichni vejít do zrcadlového sálu. Po programu se všichni uloží ke spánku ve spacácích a ráno po snídani se rozejdou do svých domovů. Cena za celonoční program je 50 korun.

Podobný program bude ve všech dalších knihovnách na Jihlavsku, každý si ho pouze upraví podle sebe. Například i malé čtenáře v jihlavské knihovně čeká setkání s psím komisařem, na programu budou nejrůznější hry a divadelní představení. „Máme kapacitu 20 dětí, takže přijdou ti, kteří se pravidelně účastní našich akcí anebo jsou našimi pravidelnými čtenáři," poznamenala ředitelka jihlavské knihovny Jarmila Daňková.

Ve Zhoři budou děti rozděleny do dvou skupin, přičemž jedna bude dělat různé výrobky a druhá skupina se pro změnu zúčastní pohádkové olympiády. Ani jedna skupina ale nepřijde zkrátka, po čase se prohodí.

V jihlavské zoologické zahradě jsou zase pro přihlášené připravené speciální prohlídky, hrátky se zvířátky a autorské čtení pohádek. Hostem bude Blanka Valentová, autorka knih pro děti. Účastníci budou spát ve spacácích v environmentálním centru PodpoVRCH. Cena je 50 korun.