V roce 2018 v Telči prostřednictvím samostatné výstavy připomínali 110. výročí založení lidové malírny. Činnost malírny byla zrušena úředním příkazem, výroba se však nezastavila a v 50. letech 20. století podnik převzal Karlovarský porcelán. A právě tuto druhou etapu telčské provozovny dokumentuje výstava Alice Grünwald s názvem S tradicí v srdci.

"Původní ráz malby se změnil, až úplně zanikl. Novým hlavním úkolem pracovníků bývalé malírny bylo opatřovat lékárenské láhve a prachovnice štítky, vedlejším oborem se stala dekorace užitkového skla. Po roce 1989 došlo k rekvalifikacím, kdy si volný trh vynutil změnu sortimentu. Ruční malbou byly dekorovány skleněné výrobky – vázy, džbány, čajové sklenice. Výrobky byly určeny jak na domácí, tak i zahraniční trh," řekla k tomu Alice Grünwald.

Druhá výstava vás přenese do časů minulého století. Na výstavě nazvané Na vlně retro uvidíte dobové oděvy a výrobky, na některé z nich je dodnes možné narazit v obchodech. Je to třeba remoska, sifonová lahev, různé hračky a další exponáty, které překonaly zkoušku dějin. Součástí výstavy je dobový obývací pokoj. Připomenete si i to, jaká byla dovolená pod stanem – většinou v českých luzích a hájích, neboť i dovolená v Jugoslávii byla jen pro vyvolené.

"Někdo si přijde zavzpomínat, někdo nahlédnout do nepříliš vzdálené minulosti," doplnila k tomu Helena Grycová Benešová z telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava.

Obě vystavy potrvají do 31. května.