„Justiční sál zámku se proměnil ve školní třídu. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout fotografie, zajímavosti z natáčení, informace o filmu a režiséru Vojtěchu Jasném, dochované kostýmy, originální paruky či tiskoviny,“ prozradil kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Děti si v rámci interaktivní dílny mohou zasoutěžit a také si vyrobit placku, magnetku či zrcátko s obrázkem filmového mourka.

Ve srovnání s filmovou pohádkou Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana, kterou od minulého roku připomíná výstava v zámecké galerii telčského zámku, je Jasného snímek o něco méně známější. „Výstavou chceme inspirovat k jeho připomenutí a zhlédnutí. Jedná se o významný český film, který získal na Filmovém festivalu v Cannes v roce premiéry dvě ocenění,“ zdůraznil kastelán.

Příběh vypráví o malém městečku s malebným náměstím, do něhož přijíždí cirkus. Umělkyně Diana si s sebou přivezla i kouzelného mourka s černými brýlemi, který ale mezi dospělými v městečku způsobí poprask. Jeho pohled totiž způsobuje zbarvení lidí podle jejich povahy.

„Je to filosofická pohádka, jež staví do ostrého světla skutečnost každodenních vztahů,“ řekl po úspěšném promítání v Cannes Vojtěch Jasný pro pařížskou L'Humanité. „Režisér Jasný stále žije na Prostějovsku. Před pěti lety plánoval ještě natáčení v Telči, ale kvůli jeho zdravotnímu stavu k tomu nedošlo,“ dodal Norek.

Filmaři natáčeli nejen v telčském zámku, zámecké zahradě, náměstí ale i na dalších místech Jihlavska. Školní třída, která se objevuje ve snímku, byla natáčena v prostorách současného Univerzitního centra Masarykovy univerzity soudícím s telčským zámkem.

Filmový štáb točil i nedaleko Třeště u mlýnu Valcha, kde se na tamním rybníku projížděla na loďce umělkyně Diana (Emília Vašáryová) se zamilovaným učitelem Robertem (Vlastimilem Brodským). Na poli mezi Třeští a Jezdovicemi vznikly záběry ukazující děti, jak běží do kopce hledat kocoura. Děti mourka hledaly rovněž nedaleko křižovatky na Kostelec u Jihlavy a Dolní Cerekev. Točilo se i mimo Jihlavsko. Například v zámeckém parku v Jemnici.

Jednu z hlavních postav dvojroli kastelán Oliva a kouzelník ztvárnil Jan Werich.

Výstavu si bude možné prohlédnout jen do konce letošního září. Vstupenky se kupují přímo v Justičním sále.