Kapla Melody Makers s Ondřejem Havelkou zavedou už dnes večer posluchače v Jihlavě do předválečných swingových let. Ondřej Havelka se zabývá autentickou interpretací populární hudby období od raného až po vrcholný swing od počátku třicátých let až k začátku čtyřicátých let minulého století. Kdo by neznal slavné hity, jak je například píseň Jen pro ten dnešní den, Hm, hm, ach ty jsi úžasná anebo Děkuji, bylo to krásné. Neméně zajímavé je to, že Havelka není pouze hudebníkem, ale věnuje se rovněž divadelní tvorbě a režii.

V repertoáru Melody Makers se najdou jak skladby swingových bigbandů, tak i písně z hollywoodských muzikálů. Atmosféru dokreslují také celkovou stylizací koncertů, tedy kostýmy a účesy.

Milovníci swingu a doby dávno minulé si tak jistě nenechají ujít dnešní koncert v Domě kultury v Jihlavě (DKO). Melody Makers navíc v letošním roce slaví rovných dvacet let na hudební scéně. Jak sami říkají, je to krásný věk, značící mládí v rozpuku, a přitom už jisté zkušenosti. „Myslím, že Melody Makers jsou v současnosti ve vrcholné formě," řekl nedávno pro Deník Ondřej Havelka.

Přesto neusínají na vavřínech a jejich vystoupení jsou čím dál propracovanější. „Ondřej Havelka a jeho hot-jazzoví pardálové se vrhají do jubilejní sezony s nakažlivou vitalitou a v nebývalé formě," poznamenala za pořadatele z DKO Petra Šperlová.

„I v novém programu zazní mnohé hity, jež si publikum za ta léta oblíbilo. Jde o písně Mě to tady nebaví, Půlnoční blues nebo Vendelíne, co děláš?," doplnila Šperlová. A k nim samozřejmě přibude několik nových swingových skladeb. Melody Makers zkrátka chtějí dvacítku oslavit, protože jazz a swing je bavil, baví, a bavit bude.

A baví i diváky, o tom ostatně svědčí nejen celoročně nabitý kalendář kapely, ale rovněž zcela vyprodaný jihlavský koncert. Zájemci, kteří by se chtěli na dnešní vystoupení dostat, mohou uspět jedině tehdy, pokud by někdo své vstupenky ještě před začátkem koncertu prodal.

K poctě skladatele

Na příští rok kapela chystá jednu novinku, a sice speciální koncert, který připravuje s Magdalenou Koženou. Světově proslulá mezzosopranistka nastuduje s Melody Makers program k poctě velkého jazzového skladatele Cole Portera. Vstupenky na jejich červnové vystoupení v pražské Lucerně jsou již v prodeji.

Ondřej Havelka ale nežije pouze hudbou. Profiluje se také jako scenárista a režisér. Například letos 10. září se uskutečnila v historické budově pražského Národního divadla premiéra hry V rytmu swingu buší srdce mé. Inscenaci na motivy života a díla Jiřího Traxlera napsali Martin Vačkář a Ondřej Havelka. Ten hru i režíroval. Slavného muzikanta na prknech zlaté kapličky ztvárňuje Igor Orozovič, v dalších rolích se na jevišti objevují Jan Bidlas, Pavla Beretová, Karel Dobrý, hostující Martin Zbrožek či Jana Pidrmanová. Hudbu k představení obstarává živě právě Melody Makers.