Fantasy seriál se odehrává několik staletí před událostmi Hobita a filmové trilogie Pán prstenů - ve Druhém věku Středozemě. Tedy v době, která se objevila pouze ve spisech anglického autora J. R. R. Tolkiena. Fanoušci tím pádem zhlédnou první vizuální prezentaci světa, o kterém zatím jen četli, včetně ostrova Númenor, království, které dosáhlo svého vrcholu – a nakonec i zániku – ve Druhém věku.

Pán prstenů
Elfka Galadriel i trpaslice. Amazon odhalil snímky postav ze seriálu Pán prstenů

„Je to civilizace, která tu byla tisíce let a prošla dlouhou historií vývoje,“ uvedl designér série Pán prstenů: Prsteny moci Ramsey Avery. Jeho filmařský životopis mimo jiné zahrnuje trháky jako Spider-Man: Návrat domů a Strážci Galaxie Vol. 2. Teď tedy přivede k životu bájný Númenor. „Mojí snahou při vytváření Númenoru je vyvolat pocit úžasu a tajemství, oživit starověkou historii, v níž žijí, pracují, hrají si a milují skuteční lidé,“ doplnil Avery a zároveň analyzovali tři nově zveřejněné snímky ze série.

Númenor - prosperující a vyspělá civilizace

Je mezi nimi i ten z rušného přístavu v Númenoru. „Tento snímek ukazuje jeho vzkvétající kulturu, vitalitu a to, jak je na tom dobře," řekl Avery. Když se podle jeho slov podíváte pozorně, najdete důležitá témata, která jsou ve snímcích skrytá. „Kůň zvednutý na loď v levém horním rohu tohoto obrázku ukazuje dvě věci – jednak to, že Númenorejci své koně respektují a milují, a taky fakt, že jde o technologicky vyspělou kulturu,“ uvedl designér.

Númenor je postaven na vodě a soustředí se na rozsáhlý námořní průmysl – připomínající Benátky.Númenor je postaven na vodě a soustředí se na rozsáhlý námořní průmysl – připomínající Benátky.Zdroj: Se svolením Prime Video

Poznamenal také, že výrazné modré barvy na lodích představují celkovou estetiku Númenoru. „Odešli jsme od elegance elfského světa k mnohem odvážnějšímu výrazu pro Númenor,“ podotkl Ramsey Avery. „Pro vytvoření středomořského království Númenor jsme se inspirovali uměním typickým pro Egypt, severní Afriku a Střední východ, spočívající v odvážných tvarech, plných barvách a geometrických ornamentech.“

Silná, mocná a krásná architektura

Númenorský dvůr, postavený vysoko na útesu, je sídlem královny-regentky Míriel. „Podle Tolkiena Númenórejci na posledním vysokém kopci umocnili své síly. Čím výš se dostáváte, tím víc se odráží vývoj kultury v průběhu času,“ vypráví tvůrce. Vysvětlil také, že struktura města na obrázku představuje novou politiku a komplikovanou historii Númenoru.

Númenorejská architektura je silná a mocná, přesto krásná.Númenorejská architektura je silná a mocná, přesto krásná.Zdroj: Se svolením Prime Video

„Zcela vlevo na obrázku je mnohem elfštější struktura, a to je původní dvůr postavený elfy před čtyřmi sty lety. Lidé z Númenoru se dostali do bodu, kdy skončili s vlivem elfů, a postavili palác, který vyjadřuje sílu lidí. Jeho struktura je mocná, silná a mohutná – vyjadřuje skutečnou sílu a krásu,“ poznamenal Avery s tím, že na tomto obrázku je znovu zobrazen talent Númóreanů pro inovace.

J. R. R. Tolkien psaní vnímal jako hobby, a Hobita stvořil jako pohádku pro své čtyři děti.
Tolkien psaní vnímal jen jako hobby, Hobita stvořil i díky své životní lásce

„Věže vlevo a vpravo mají chladicí systém. Podívali jsme se na celý systém ve středomořském nebo horkém podnebí a zvažovali jsme, jak ochladit vzduch. Zjistili jsme, že budovy v severoafrických a blízkovýchodních zemích mají jakési lapače, jimiž se vítr nasává, ohřívá a pak proudí ven z věže. Přitom pod sebou shromažďuje studený vzduch. Tak Númenórejci objevili, jak udržet město chladné,“ popisuje Avery.

Zdroj: Youtube

Předchůdce Benátek

Tolkienovy spisy nezacházely s popisem Númenoru do velkých podrobností, ale jednou prý sám autor uvedl: „Právě jsem se vrátil z Númenoru - myslím z Benátek.“

Dle Averyho soudu to odhalilo citlivost toho, jak si autor Númenor ve skutečnosti představoval – totiž jako Benátky, které jsou postavené na vodě s mnoha vlivy v průběhu času.

Rod draka
Co bylo před Hrou o trůny? Seriál Rod draka dorazí v srpnu na HBO

Stejně jako Benátky ovládá i Númenor v době svého rozmachu rozsáhlou námořní flotilu a průmysl, což znamená, že důležitým prvkem jeho designu byly lodě, které reprezentují bohatou kulturu a estetiku země. Jedinečný tvar plachet byl inspirován slavnostní pokrývkou hlavy králů Gondoru. „Vždycky jsem o té koruně přemýšlel jako o orlích křídlech. Ale podíval jsem se na ni znovu a pomyslel jsem si - můj bože, to je přece lodní plachta‘,“ uvedl Avery.

Númenor je prosperující a technologicky vyspělá civilizace.Númenor je prosperující a technologicky vyspělá civilizace.Zdroj: Se svolením Prime Video

Věrný obrazu civilizace obklopené vodou poznamenal, že infrastruktura Númenoru byla vybudována tak, aby usnadnila přepravu prostřednictvím lodní dopravy. „Mosty, které vidíte na těchto obrázcích, nejsou jen pro vozy a lidi. Každý most má kanál, který vytváří dopravní systém po celou cestu městem,“ doplnil.

Magická říše

Pro Averyho je oživení Tolkienových neviditelných světů splněním dětské fantazie. „S Tolkienem jsem vyrostl a jeho svět pro mě tolik znamená. Tato prostředí nebo myšlenky jsou důležitou součástí mého života od mých deseti let. Možnost přivést je k životu a vidět herce a štáb, jak si to všechno opravdu užívají, byl skutečný dar. Jsem nadšený, že mohu tento krásný svět a jeho postavy sdílet s fanoušky,“ uzavřel produkční designér série Pán prstenů: Prsteny moci.