Podrobné informace i zajímavosti o restaurování knih se dozvědí návštěvníci přednášky, která se dnes vpodvečer uskuteční v Muzeu Vysočiny Pelhřimov.

Zájemci budou moci při této příležitosti vidět na vlastní oči důkaz úspěšné práce restaurátorů, neboť muzeum se může pochlubit čtyřmi knihami ze šestnáctého století, které čerstvě procesem restaurování prošly.

Dnešní přednášku o restaurování knih povede od 17 hodin ve freskovém sále zámku pánů z Říčan pracovnice Muzea Vysočiny Pelhřimov Gabriela Krejčová Zavadilová, jež na samotné restaurování zmíněných čtyř knih dohlížela.

„Na přednášku jsem si přizvala Zdislavu Joskovou ze Státního okresního archivu Pelhřimov, která se dlouhodobě restaurováním knih a historických tisků zabývá," přiblížila důležitého hosta Krejčová Zavadilová.

Čtyři knihy, tři bible a jednu postilu (sbírku kázání), patřící do sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov, restaurovaly ale studentky fakulty restaurování Univerzity Pardubice, jež sídlí v Litomyšli.

„Restaurátorské práce zajistil ateliér restaurování papíru a knihy," upřesnila Krejčová Zavadilová.

Rozebrat, vyčistit, naklížit, doplnit…

Čtyři knihy, které budou dnes na přednášce v pelhřimovském muzeu ve středu pozornosti, absolvovaly zajímavou proceduru. Ze všeho nejdříve je mladé restaurátorky pod dohledem zkušených kolegů rozebraly na jednotlivé archy. Ty pak vyčistily, naklížily a na kritických místech doplnily chybějící papír, který vzal zub času. Na závěr došlo k opětovné kompletaci svazků.

„Práce trvaly zhruba jeden rok, každé knize z našich sbírek se věnovala jedna studentka. S výsledkem jsem nadmíru spokojena, sama jsem se dozvěděla soustu nových věcí, i když se ze mě restaurátorka nestane," vracela se k době restaurování muzejních cenností Gabriela Krejčová Zavadilová.

Aktuálně zrestaurované knihy bude moci během letošní hlavní turistické sezony obdivovat i široká veřejnost.

V pelhřimovském muzeu připravují na období od května do září výstavu, na níž budou k vidění nejen zmíněné čtyři zrestaurované knihy, ale také dvě sochy, které rovněž prošly ateliéry restaurátorů.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov má ve sbírkách na 950 knih a tisků, které byly vytvořeny od šestnáctého do počátku dvacátého století. Nejčastěji jsou psané německy a hlavně se zabývají náboženskými tématy.