Jedna z výše zmiňovaných akcí, festiválek Made in Třešť, navíc začíná právě v sobotu. „Ztřeštěné léto je projekt, který má podpořit a rozšířit nabídku kulturních akcí v Třešti v období prázdnin a dovolených. Akce mají zpestřit volný čas místním lidem, ale zároveň i oživit turistický ruch v regionu," vysvětlila Michaela Marešová, vedoucí odboru kultury a propagace.

Místní lidé i turisté mohou navštívit celkem devět různorodých akcí. První z nich se konala už minulý pátek. Zábavné odpoledne na místním fotbalovém stadionu s názvem Hurá na prázdniny bylo určeno dětem. V sobotu se pokračuje s festivalem Made in Třešť, kde se představí hudební skupiny, jejichž členové jsou z Třeště. „Vyvrcholením celého Ztřeštěného léta bude určitě Jednorožné rožnění, tedy druhý ročník městských slavností. V sobotu 15. září se sejdeme na náměstí, stejně jako loni nebude chybět grilování, rodeo a podobně," přiblížila Marešová.

Projekt je výsledkem přeshraniční spolupráce Místní akční skupiny (MAS) Třešťsko s finskou místní akční skupinou Mansikka ry. „Celkové náklady na projekt jsou čtyři sta tisíc korun. Třešť na něj přispěje čtyřiceti tisíci korunami. Zbytek pokryjí dotace ze státního rozpočtu, které získala MAS Třešťsko," uvedl starosta Vladislav Hynk.

Osm kulturních akcí se uskuteční přímo v Třešti. Na Divadlo bez hranic si budou muset lidé zajet do Louček u Vílance.

Projekt v neposlední řadě řeší také výměnu zastaralé osvětlovací a ozvučovací techniky v kulturních domech v Třešti a ve Stonařově. Bližší informace jsou i na webu města a MAS Třešťsko.

ZUZANA MUSILOVÁ