„V roce 1938 patřila československá armáda mezi nejlepší a nejmodernější v Evropě. Rychlost mobilizace v září 1938 získala ve světě Československu respekt a uznání. Místo rozkazu k boji však byla československá armáda donucena ustoupit a území bez boje nechat obsadit německou armádou. Ihned po okupaci v březnu 1939 proto odcházejí stovky mladých mužů za hranice, kde se začínají formovat jednotky naší armády. V Protektorátu Čechy a Morava vzniká vojenská odbojová organizace Obrana národa. Velení armády se přesouvá do zahraničí, aby odtud řídilo mimo jiné atentát na Reinharda Heydricha. Po napadení SSSR německou armádou v polovině roku 1941 se začíná v Buzuluku budovat československá vojenská jednotka,“ přiblížila program přednášky tisková mluvčí Národního památkového ústavu v Telči Ilona Ampapová.

Přednáška se koná v rámci cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás, který pořádá telčské pracoviště Národního památkového ústavu již devátým rokem. Jeho součástí je nejen péče o kulturní památky, ale i další zajímavá témata z historie.

Eduard Stehlík je český historik a spisovatel. Zaměřuje se na novodobé československé vojenské dějiny. Je ředitelem odboru pro válečné veterány ministerstva obrany. „Dříve působil jako historik Vojenského historického ústavu v Praze a později jako první náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů,“ dodala Ampapová.