Prodanou nevěstu od Bedřicha Smetany, nejznámější českou operu a jednu z nejlepších komických oper světové tvorby přiváží ve čtvrtek večer do jihlavského Domu kultury Severočeské divadlo.

Operu na libreto Karla Sabiny představí v Jihlavě soubor z Ústí nad Labem v režii a výpravě, které jsou pojaty tradičně. Severočeši se vrací s touto českou klasikou po pěti letech. V září 2009 ji publiku nabídli pro srovnání v původní verzi opery, tedy ve tvaru, jakém byla uvedena v roce 1866 v pražském Prozatímním divadle.

Smetanův a Sabinův nesmrtelný příběh Mařenky a jejího milovaného Jeníka, nevlastního syna sedláka Míchy, prostého mladého Vaška, dohazovače Kecala a spousty dalších milých postav z české vesnice, uvidí diváci v režii Zbyňka Brabce a pod taktovkou dirigenta Milana Kaňáka.

„K partituře Prodané nevěsty během posledních patnácti let vracím se potřetí. Je to partitura milovaná, důvěrně známá i neznámá. Nelze se spoléhat na dosavadní zkušenosti, na setrvačnost, ale promýšlet stránku po stránce novým pohledem, byť právě Prodaná vzbuzuje prvoplánově pocity oné posluchačské i interpretační důvěrnosti," uvedl Milan Kaňák.

Podle dirigenta je možné při každém dalším studiu přečíst nové detaily, nové souvislosti. „Smetanovo vypracování partitury hlavně v dynamických a přednesových požadavcích jasně dokládá skladatelovo naprosto neomylné jevištní cítění, vnímání charakterů i psychologie postav a jejich momentálních situací. Jsem velmi rád, že tyhle věci čteme s režisérem Zbyňkem Brabcem stejnýma očima i stejným srdcem. Snad něco z těch našich srdcí a vztahu k Prodané nevěstě doputuje i k vám do hlediště," dodal Kaňák.

Kostýmy vytvořil Josef Jelínek, nápaditou choreografii vymyslela a uvedla v život Petra Parvoničová. V roli Mařenky se představí ústecká sólistka a držitelka Ceny Thálie Anna Klamo.

S představením slaví Ústí také další úspěch. Herecká asociace již vyhlásila nominace na ceny Thálie za rok 2014 a ze Severočeského divadla se v širší nominaci prosadil i Ondřej Socha za roli Vaška právě v opeře Prodaná nevěsta.

Prodaná nevěsta začíná ve čtvrtek v devatenáct hodin v divadelním sále Domu kultury a vstupenky v hodnotě 260 korun jsou zatím ještě k dispozici.

LUCIE ŽÁČKOVÁ