Špičkoví bubeníci, kteří v pondělí vystoupí v jihlavském DIODu, divadle otevřených dveří, nenechají posluchače rozhodně usnout.

Jedenáctý ročník Sletu bubeníků začal minulý týden společným koncertem v Praze. Celkem se na své šňůře zastaví bubeníci ve dvanácti městech a Jihlava je jedním z nich. Rytmické styly celé planety uslyší obecenstvo od 20 hodin. Vstupné na akci je 300 korun.

All Star bubenický tým tvoří opět špičkoví hudebníci: Koller, Fajt, Vacík, Goldin, Reindl, Koudelka, Bína.

Slet Bubeníků v roce 2012 je zaměřen na setkání několika hudebních oblastí. Základ tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i etno hudbě (Koller, Fajt, Koudelka), ty podpoří latinskoamerická rytmika Miloše Vacíka a africký styl Ephraima Goldina. Arabské bubny a indické hudební nástroje, především tabla, bude obhospodařovat Tomáš Reindl. Atmosféru dotvoří známý kytarista Zdeněk Bína, který po rozpadu skupiny - 123minut vystupuje sólově.

Bez nadsázky lze říci, že se na jednom pódiu potkají styly celého světa. Letošní Slet bubeníků je něco jako orchestr snů, něco jako ve sportu All Star umělecký tým. Na jednom pódiu jen pro jednu příležitost se potkají nejlepší čeští umělci, kteří by se jinak stěží potkali.

Celkem se na pódiu každý rok rozezní dvě tuny nástrojů – bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely. Letos přibudou i melodické nástroje.

V historii Sletu bubeníků se mění koncept každý rok, a tak jsme se dočkali například globálního Sletu, afrického Sletu, dva ročníky se nesly v duchu japonsko-české spolupráce, Slet hostil i filipínské umělce.

LENKA POSPÍŠILOVÁ