„V letošním roce se zúčastní osm soutěžních souborů
z Kraje Vysočina i odjinud. Představí se například soubor Škeble z Lanškrouna nebo Tejkl z Hradce Králové. Všechna představení si jistě zaslouží sál plný diváků. Ti se mohou těšit třeba na Fiktivní okamžiky ze života Steva Jobse nebo na Havlovu Zahradní slavnost. Je skvělé, že letos uvidíme hlavně autorská divadla, ne vždy se totiž podařilo dát to takto dohromady," řekla organizátorka akce Alena Mikulíková.

Jako nadstavbové představení je připraven brněnský Buranteatr se svou hrou Cikánský boxer. „Zajímavostí je, že tato hra bude mít českou premiéru pouze tři dny před zahájením festivalu JID 2016, a proto je možné představení považovat za první jihlavskou reprízu," doplnila další informace k programu soutěžní přehlídky Mikulíková. Podrobný program všech třech dnů je na www.jid.slunceweb.cz.

Letošní podtitul Ke kořenům odkazuje na patnácté narozeniny a prostřednictvím tohoto motta chtějí organizátoři zavzpomínat, jak a proč festival vznikl a jaká je jeho filozofie. „Tedy že mladí hrají nejen pro mladé a ukazují, že divadlo je zábavné, hravé a že je skvělou cestou, jak si jím obohatit a formovat vlastní osobnost," vysvětlila organizátorka.

Vstupné na soutěžní představení je zdarma. Cikánský boxer je zpoplatněn, studenti zaplatí šedesát korun, dospělí sto dvacet korun. Rezervace je možná na e-mailu vstupenky.jid@slunceweb.cz. Představení budou probíhat v DIODu, jen páteční hra Zakázané uvolnění se uskuteční v Divadelním klubu.

Historie festivalu sahá do devadesátých let, vznikl z iniciativy Ivany Fexové na tehdejším Soukromém sportovním gymnáziu. Nějakou dobu jej pořádalo Gymnázium Jihlava, v roce 2011 převzalo organizaci Sdružení Slunce. Původně se jednalo o přehlídku souborů jak ze základních, tak i ze středních škol. A až později vznikly festialy dva – Docela malý festival pro základní školy a JID zůstal pouze pro soubory ze středních škol. „JID vznikl proto, aby se jednou za rok mohli sejít nadšenci amatérského divadla a aby se mladým lidem ukázalo, jak lze smysluplně trávit volný čas – ostatně tento smysl má festival dodnes," uzavřela Mikulíková s tím, že do letošní organizace se velmi viditelně zapojila Střední umělecko-průmyslová škola Jihlava – Helenín. Její studenti se objevují nejen mezi organizátory – dobrovolníky, ale veškeré grafické materiály vznikly pod jejich rukama.

ZDEŇKA HINKOVÁ