Hned po Novém roce se představí divadlo Masopust se hrou Orlando. Román, převedený do formy scénické hostiny, se odehraje ve středu 4. ledna. „Jako předkrm se podává Orlandův milostný vztah s královnou Alžbětou, hlavním chodem je hledání naplněného života v průběhu několika století a chuťovou tečkou se stávají dostihy v sarkasmu a sebeironii na genderově nekorektní téma," přiblížil dílo produkční DIODu Přemysl Martinek.

Orlando patří k nejpodivuhodnějším textům moderní literatury. Vzniklo v roce 1928. Od té doby se dočkalo desítek divadelních i filmových adaptací a inspirovalo generace čtenářů. Příběh šlechtice, který prochází historií od alžbětinské doby až po dvacáté století, je vnímaný také jako angažovaný a politický, protože Orlando je mužem i ženou.

MODERNÍ TANEC

Co se stane, když se spojí moderní tanec a moderní světelné technologie? To se dozví diváci druhou lednovou středu na tanečním představení Guide. Inscenace vznikla v dílně choreografky Věry Ondrašíkové a ve spolupráci s Danem Gregorem, který je jedním ze tří zakladatelů pražského festivalu světla Signal a dlouhodobě se věnuje videomappingu a světelným inscenacím. Světlo v představení funguje místo kulis, působivě vytváří obraz utopického světa a podtrhuje atmosféru představení.

I PECHAKUCHA NIGHT

I na leden se v DIODu chystá další PechaKucha Night Jihlava, inspirovaná celosvětově oblíbeným pořadem. Jde o prezentaci deseti osobností z oblasti kultury, vědy a techniky a dalších. Každý má k dispozici dvacet obrázků a každý z nich může komentovat po dobu dvaceti vteřin. Tentokrát se uskuteční v pátek třináctého, kterému se bude věnovat. „Pátek třináctého je den, který vzbuzuje obavy. A právě překonávání obav bude hlavním tématem večera," přiblížil Martinek.

První únorový den bude patřit povídání o výpravě Ladislava Zibury do světa buddhistů a komunismu. Své putování Zibura zahájil v Himálajích, v neprobádaných údolích čínských řek a v zapadlých nepálských vesnicích. „Příběh je svědectvím o půvabu svobody," poznamenal Martinek.

ZUZANA MUSILOVÁ