Režie se ujal Jiří Havelka pocházející z Vysočiny. Premiéra Plukovníka Švece je naplánovaná na čtvrtek a pátek. V hlavní roli se představí známý herec Filip Kaňkovský.

Josef Jiří Švec, oddaný sokol a zapálený rusofil, se na počátku první světové války přidal do nově vznikajících československých legií v Rusku. Podobný osud měly tisíce Čechoslováků, kteří šli se zbraní v ruce bojovat za vznikající republiku a za demokratickou budoucnost Ruska. Zanechali po sobě deníky a také řadu fotografií. Po Švecovi ovšem zbyla legenda – jen on se totiž v předvečer vzniku Československa zabil, aby zburcoval demoralizovanou jednotku k dalším zoufalým bojům.

Na tento pohnutý příběh a rozporuplnou hru z roku 1928 si vzpomněla dramaturgyně Marta Ljubková a poslala ji režiséru a herci Jiřímu Havelkovi. „Příběh plukovníka Josefa Švece jsem předtím neznal. Ve chvíli, kdy jsem si o něm začal zjišťovat více, cítil jsem se dost zahanben, protože je to rodák z Čenkova u Třeště, tedy z Vysočiny, odkud pocházím i já. Ta hra mě fascinovala od prvního přečtení,“ sdělil Jiří Havelka.

Jak sám říká, o sibiřské anabázi legionářů měl spíše všeobecný přehled, ale téma se mu po podrobnějším zkoumání zalíbilo a pak už byl jen krůček k samotné realizaci hry. „Je to vlastně dokumentární drama napsané Rudolfem Medkem, tedy člověkem, původně básníkem, který celou tu anabázi zažil na vlastní kůži. Ta hra je z dnešního pohledu velmi upovídaná, vše se odehrává převážně v replikách více než v situacích, ale zároveň je v ní něco antického, osudového,“ popsal novinku v programu Národního divadla Havelka.

Tvůrci hru upravili tak, aby byla více pochopitelná pro dnešního diváka, je také více dramatická a dějově hutnější. Autoři využili multimediální i dokumentární divadlo. Bez zásadních zásahů pak zůstal text, aby v něm co nejvíce zazněl samotný autor Rudolf Medek. Podle Jiřího Havelky má devadesát let stará hra stále co nabídnout i současnému publiku.

„Pravdou je, že v době desátého výročí založení naší republiky, tedy v době, kdy Medek hru napsal, zneužívaly se i se vykládaly pojmy vlastenectví a národ podobně jako dnes,“ nastínil přesah do aktuálního dění Havelka.

Ve hře se objeví vedle Filipa Kaňkovského i Matyáš Řezníček, Igor Orozovič, Pavel Batěk, Jan Bidlas, Alois Švehlík.

Josef Jiří Švec

Josef Jiří Švec se narodil 19. července 1883 v Čenkově u Třeště. Byl učitel tělocviku, sokolský pracovník, legionář a plukovník legií v Rusku, kde přijal pravoslaví. Ještě před svou vojenskou kariérou působil osm let na obecné škole v Třebíči, kde patřil k významným propagátorům sokolských myšlenek.

Největší slávu si získal jako velitel osmé roty 1. střeleckého pluku. V červnu 1917 úspěšně bojoval se svou rotou v bitvě u Zborova, za což byl povýšen. Následovaly další úspěchy. V polovině října 1918 se už jako plukovník stal velitelem celé 1. divize.

Poté, co mu 24. října 1918 ve stanici Aksakovo-Belebej jeho podřízení pod vlivem komunistického agitátora Jana Vodičky vypověděli poslušnost a odmítli splnit rozkaz vytlačit přesilu bolševiků z linie Buzuluk – Bugulma, spáchal ve tři hodiny ráno 25. října 1918 sebevraždu. Smrt plukovníka Švece československými vojáky otřásla a ti nakonec rozkaz splnili.

Pohřben byl v Čeljabinsku 28. října 1918. Jeho ostatky byly ve třicátých letech převezeny do Československa. Nejprve do Památníku osvobození na Vítkově. Pohřbu se zúčastnilo na dvacet tisíc lidí. Za nacistické okupace byly na příkaz gestapa ostatky v tichosti definitivně umístěny do rodinné hrobky v Třešti.