Charles Manson, jeden z nejznámějších zločinců, se stal námětem pro nové představení tanečního souboru DOT 504 a Teatr Novogo Fronta, které uvede ve středu o půl osmé večer jihlavské Divadlo otevřených dveří (DIOD).

Oba uznávané soubory připravily představení pod režijním vedením Aleše Janáka. Tanečníci ze souboru DOT 504, proslulého fyzickým tanečním divadlem, zaznamenali mimořádný úspěch s předešlým představením Mah Hunt, za něž byla Lenka Vágnerová nominována na cenu Thálie v oboru tanec. Ke spolupráci přizvali jednu z legend českého fyzického divadla Teatr Novogo Fronta.

Režisér Janák s sebou přinesl do nového projektu několik témat, nakonec však společně vybrali příběh a postavu Charlese Mansona, který i po desítkách let svými činy děsí a zároveň fascinuje a inspiruje světovou populární kulturu.

Vrah, stále aktuální téma

„Charlese Mansona jsme jako téma našli společně. Pro nás je to příběh, který všichni znají, každý se k němu nějak staví. V lidech jeho činy, s nimiž bývá spojován, ale které mu paradoxně dosud nebyly dokázány, vyvolávají odpor, ale na druhou stranu se jeho osobnost stala i inspirací pro mnoho celebrit a popkulturních idolů. Manson je pro nás i osobou mediální a silně medializovanou, která už několik desítek let tančí před televizními kamerami," popsal Janák.

Představení Manson otevírá věčné otázky viny a pokání a spravedlnosti ve světě. Aleš Janák též připomněl, že rok 2012 byl rokem, kdy Charles Manson, který téměř celý svůj život tráví dobře zajištěn v americké věznici, mohl opět požádat o osvobození.

„Přijde nám paradoxní a to je i námětem našeho představení s jakými hrůzostrašnými zločiny je spojován, za něž nikdy nebyl odsouzen, protože mu nikdy nebyla prokázána přímá vina. Ptáme se, zda tento člověk může za své činy cítit vinu a jak s těmito lidmi nakládá i právní systém, který je není schopen potrestat. Ačkoli je naše představení nabito paradoxy, sympatie k Charlesovi Mansonovi necítíme," dodal Janák.

Představení začíná o půl osmé večer, vstupenky jsou v prodeji i před jeho začátkem za 160 korun.

LUCIE ŽÁČKOVÁ