Celá stavební akce za desítky milionů korun je nyní ve fázi výběrového řízení. První práce by měly odstartovat v prosinci nebo v lednu. Na konání živého betlému, jarmarku Sdílení nebo Vánočních Prázdnin v Telči zásadní vliv mít nebudou. Turistická sezona na zámku začne 1. dubna 2020 a skončí s posledním říjnem. Vše se bude přizpůsobovat harmonogramu stavebních prací a aktuální situaci. Přístupné mají být všechny tři trasy.

„Trasa A s renesančními sály bude nějakým způsobem omezená. Trasa B s bytem posledního majitele bude fungovat normálně, jen asi bude jiný vstup na prohlídku. Otevřené bude i podzemí. Zavřená bude určitě galerie, kde teď je sklad, a to až někdy do roku 2024. Přišli jsme o lákadlo, kde byly zajímavé výstavy. Kvůli tomu také poklesla celková návštěvnost zámku. Ale to se nedá nic dělat,“ řekl kastelán telčského zámku Bohumil Norek s tím, že vše se lidé dozvědí z webových stránek www.zamek-telc.eu.

A jak to bude s akcemi, které k telčské památce patří? Červnový dětský den se nejspíš přesune do zámeckého parku. Hlavní koncerty letního festivalu Prázdniny v Telči, kde vystupuje například Karel Plíhal nebo Vlasta Redl, by měly zůstat na zámeckém nádvoří. „Děláme vše pro to, aby to tak bylo,“ doplnil kastelán Norek.

Marta Kučíková s rodinou žije v Itálii už patnáct let. Stala se z ní úspěšná blogerka, která s humorem popisuje každodenní zážitky.
Po italsku do hubky. Marta Kučíková v Telči pokřtí novou knihu

Pracovat se nejprve bude v prostorách po bývalém Muzeum Vysočiny Jihlava, které už jsou na rekonstrukci připravené. Nyní musí zaměstnanci zámku pořádně vyklidit i prostory zámeckých depozitářů a řemeslníci se mohou usadit i tam. Část mobiliáře, jako jsou obrazy a nábytek, půjde na speciální ošetření proti červotoči, poté poputuje na zámek do sousedních Dačic, kde je pro ně nachystaný sklad. „Toto jsou dva hlavní body, které se budou řešit jako první. Potřebujeme, aby nové zámecké muzeum a depozitáře byly hotové jako první a mohly se tam ty předměty opět vrátit,“ vysvětlil Norek.

Dále se chystá například restaurování stropu v Rytířském sále, budování nového informačního centra, opravy elektroinstalace a sítí a podobně. Rekonstrukce z velké části dotovaná z Integrovaného regionálního operačního programu skončí v roce 2022. Bude ale stát více, než se původně počítalo. „Částka 160 milionů korun odpovídá cenám v roce 2016. Dojde k navýšení o deset, dvacet procent, což bude muset pokrýt Národní památkový ústav. Navýšením rozpočtu ale není nic ohroženo, vše půjde dle plánu,“ uzavřel Norek.