Nestává se často, aby hudební skupina ovlivnila chod dějin. Jedna taková má v pátek koncert v jihlavském hudebním klubu Soul The Plastic People of the Universe.

Plastici vznikli v roce 1968. Jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou se stala během doby jednou z nejoriginálnějších, a to nejen na české rockové scéně. Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům vůči komunistickému režimu, což ji nejprve připravilo o profesionální licenci a postupně ji dostávalo čím dál víc do střetů s úřady.

Jsou nezaměnitelní

Systematická perzekuce ze strany tehdejších mocných vyvrcholila v roce 1976 uvězněním několika členů skupiny. Na jejich podporu a propuštění zorganizoval okruh opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem kampaň, která vyvrcholila v lednu 1977 Chartou 77.

Undergroundová skupina se stala podnětem k semknutí demokratické opozice, které nemělo v tehdejších komunistických zemích obdoby. Po propuštění natočili Plastici na Havlově chalupě na Hrádečku dvě ze svých poloprofesionálních ilegálních nahrávek na jednu z nich dokonce lídr disentu a budoucí prezident Václav Havel vybíral texty.

Po celou dobu existence si skupina udržuje jasnou uměleckou vizi a hudebně se vyvíjí k nezaměnitelnému výrazu, který si získává uznání po celém světě.

Hostování Plastiků v jihlavském Soul music clubu se už pomalu stává tradicí. Koncert legendy domácího undergroundu tentokrát začne v pátek přibližně v deset hodin večer. Začátek vystoupení bude záležet na tom, jak rychle se klub zaplní. Otevřeno je už od deváté hodiny večerní. Vstupné vyjde na sto padesát korun.

MARTIN MEJSTŘÍK