Psychiatrická nemocnice Jihlava se připojuje k Týdnu duševního zdraví. V jeho rámci pozvala do jihlavského DIODu skupinu The Tap Tap.

Kapela je složená z tělesně postižených studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu. Jejich koncerty bývají plné humoru, leckdy i černého. The Tap Tap si totiž neváhají udělat legraci sami ze sebe. Jejich vystoupení jsou obvykle plná energie a melodických písní.

O tom všem se budou moci v pondělí večer přesvědčit diváci v DIODu. Koncert pořádá Psychiatrická nemocnice Jihlava v rámci Týdne duševního zdraví a začíná v 19 hodin.

Kapelu v roce 1998 založil a dodnes ji vede Šimon Ornest. The Tap Tap pravidelně vystupují na českých festivalech jako Rock for People, Mezi ploty či Trutnov Open Air Music Festival, ale i v zahraničí, například byli i v roce 2012 na olympiádě v Londýně, následně v Moskvě a v předchozích letech také v Madridu, Varšavě či Bruselu.

Mezi velké úspěchy skupiny patří například CD Párty na kolečkách, na kterém spolupracovala taková jména české hudební scény, jako David Koller, Matěj Ruppert, Ewa Farna, Kamil Střihavka, Ondřej Hejma, Dan Bárta, Zdeněk Svěrák nebo Tomáš Hanák.

V současné době kapela žije koncerty spojenými s výstavou černého humoru na téma handicapovaní. Ostatně i jihlavský koncert je v rámci, jak jej sama kapela nazývá, turné černého humoru s názvem „The Tap Tap načerno". Vernisáž doprovodné výstavy se uskuteční ještě před samotným koncertem v 17 hodin v Divadle Na Kopečku.

The Tap Tap se chystají také na další zahraniční cestu, tentokrát do Izraele. Kromě toho kapelu zaměstnávají i dobročinné mimohudební aktivity, pokračuje v rozvoji multifunkčního bezbariérového vzdělávacího centra Studeo.

Vstupenka na pondělní kocert v DIODu stojí 250, snížené vstupné je 200 korun. „Rozhodli jsme se vyjít vstříc našim divákům a od začátku září nabízíme možnost zakoupit si vstupenku na představení v Divadle otevřených dveří prostřednictvím internetového portálu ticketon.cz," uvedl za divadlo Adam Hruška.

Klasická rezervace vstupenek, kterou je nutné osobně vyzvednout minimálně tři dny předem, je ale i nadále v DIODu možná. Pouze u koncertu The Tap Tap dochází ke změně. „Již zarezervované lístky se vyzvedávájí pouze před akcí, neplatí tedy naše podmínka vyzvednutí lístků tři dny předem," upozornil Hruška.

Týden duševního zdraví je ojedinělá celorepubliková humanitární a kulturní akce. Poprvé se konala v roce 1990. Setkala se s pozitivním ohlasem, a proto se z ní stala tradice. Program Týdnů pro duševní zdraví tak probíhá pravidelně každý rok vždy od 10. září do 10. října, tedy dne, který je Světovým dnem pro duševní zdraví.

Celé spektrum akcí

Smyslem akce je co nejvíce informovat veřejnost o problematice duševně nemocných, mentální hygieně jako prevenci duševních onemocnění i o aktivitách organizací působících v sociálně zdravotní oblasti, a tím přispět ke zlepšení postoje k duševně nemocným a větší toleranci společnosti.

Spektrum pořádaných akcí je velmi pestré. Zahrnuje koncerty, happeningy, výstavy výtvarných děl duševně nemocných autorů, kulaté stoly, besedy a diskusní fóra o nejrůznějších aspektech problematiky péče o duševní zdraví, divadelní a filmová představení, workshopy, dny otevřených dveří a další.

Z kulturních doprovodných akcí kromě pondělní vernisáže a koncertu The Tap Tap jihlavská Psychiatrická nemocnice nabídne v úterý v Divadle Na Kopečku loutkové divadlo pro děti, povídání z cest do Afriky zoologa Aleše Tomana. Ve čtvrtek pak například cestovatelskou výstavu fotografií či poslechovou diskotéku hudebního kritika Jiřího Černého.

LUCIE ŽÁČKOVÁ