„Hovory s TGM odkazují na knižní rozhovor Karla Čapka s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, snímek ale přináší na plátno i napětí, emoce a střet dvou významných mužů," sdělil ředitel univerzitního centra Jaroslav Makovec.

Oba slavní muži se potkávají v zámecké zahradě poté, co spolu rok pracovali na knize rozhovorů. Karel Čapek vyhledá prezidenta Masaryka a chce mu nabídnout část honoráře za knihu, která vzniká k 10. výročí stále mladé republiky. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat.

„Čapek nemůže nechat celou situaci bez odezvy a je vtažen do vzrušené a dramatické debaty o světě, o politice i politicích, o Češích, ale i do osobní debaty o lásce, o ženách a zradách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí. Vedle svých dějotvorných myšlenek odhaluje schopnost intrik a hovoří i o svém mileneckém poměru a znovuobjevené sexualitě," doplnil další informace Makovec.

Film, který režíroval Jakub Červenka, se natáčel v autentickém prostředí Zámku Topoľčianky, kde Čapek s Masarykem své debaty skutečně vedli. Vznikl podle scénáře Pavla Kosatíka a za kamerou stál Jan Malíř.

Filmový klub UCT funguje při Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči od letošního února. Jeho cílem není jen promítat filmy, ale pokouší se vytvářet otevřený prostor, kde je možné o filmech i aktivně diskutovat. Soustředí se především na art a dokumentární filmy, které se věnují ožehavým celospolečenským tématům. Promítání je každý pátek a aktuální program je možné najít na stránkách www.uct.muni.cz/filmovy-klub.