Týden romské kultury v úterý začne v Jihlavě. Tento projekt skupiny Láčo Drom a Komunitního klubu Mulačágo chce nalákat na několik veřejných i neveřejných akcí. Jeho organizátoři jsou pak studenti Soukromé vyšší odborné školy sociální v Jihlavě pod vedením Patrika Priesola.

Romský týden začne už dnes, a to oficiálním zahájením putovní výstavy Genocida Romů v době druhé světové války. Stane se tak s úderem třetí hodiny odpolední v obchodně-zábavním centru City Park Jihlava.

„Sehnat místo pro výstavu byl asi největší problém. Původně jsme měli zájem o prostory na krajském úřadě, jenže tam už je nyní výstava o ekologii. Naštěstí nám vyšli vstříc v City Parku," řekla jedna z organizátorek akce Adéla Tomášů.

„Výstavu jsme instalovali už v pátek a kolemjdoucí se už zastavovali a prohlíželi si ji. Velký zájem vyvolala nabídka Domovu pro seniory Lesnov, tam jim zajistíme divadelní představení," dodala Adéla Tomášů.

Naopak zatím se organizátorům týdne romské kultury nedaří zaplnit kapacitu v kině Dukla pro páteční čtení dětem. „Zatím jich máme jen patnáct, ale ještě je nějaký čas a věříme, že se zájem zvýší. Tenhle program je pro děti mateřinek, přípravek a prvních tříd základních škol a je to loutkový večerníček, který vypráví o kočovné minulosti Romů. Jmenuje se Mire bala kale hin (Moje vlasy jsou černé – poznámka autora) a vysílala ho i Česká televize," prozradila Tomášů.

Zpestřením programu je pak středeční dokument Několik let v čajovně Kuba a Pařízek. To je studentský film o blokádě v Letech u Písku, kde je pietní místo Romů. K tomu patří i komentář autorky dokumentu Martiny Malinové a následná diskuse.

Další veřejnou akcí je pak čtvrteční kulturní večer v Chilli cafe-baru. „Vystoupí tam například romský raper Lukrecius Chány, Memento mori, Ori G a taneční skupiny," vyjmenovala Tomášů.

Týden romské kultury pak uzavře neveřejná akce pro studenty střední sociální školy v Jihlavě. Ti zhlédnou časosběrný dokument z nejchudších východoslovenských romských osad. Samozřejmě nebude chybět komentář a následná diskuse.