Kováři přijedou z Česka, Slovenska, Německa a Polska. Své zastoupení budou mít také tři školy s učňovským oborem kovář/podkovář z Třebíče, Světlé nad Sázavou a Prahy. „Letošním tématem, které se účastníci Brtnických kovadlin pokusí ztvárnit, budou nespoutané živly – voda, oheň, vzduch. Loni to bylo téma pomocníci, kdy v Brtnici vznikl například toaletní papír, kafemlejnek nebo lžíce na boty. Díla z minulých ročníků si lidé mohou prohlédnout v bývalé sýpce, je jich tam už 230. Každý rok jich kováři vytvoří kolem třiceti,“ řekl organizátor akce Pavel Rubeš.

V sobotu se klášterní zahrada otevře v devět ráno. Návštěvníci uvidí práci kovářů u kovadlin, divadelní představení pro děti, kování koní, koncert skupiny Dostavník a vystoupení kapely Štreka a Anthony. V kostele blahoslavené Juliány si mohou prohlédnout výstavu děl, která si kováři dovezou a která se budou hodnotit. Zájemci si mohou posedět také v kovářské hospodě.

V neděli v klášterní zahradě bude akce probíhat opět od devíti hodin. Mezi jedenáctou a třináctou hodinou vystoupí Brouci Band s repertoárem legendární skupiny The Beatles. Po obědě účastníci Brtnických kovadlin osadí hřebíky, dozví se výsledky soutěže a převezmou ceny. „Hřebíkovník v Brtnici máme asi od roku 2011. Každý kovář si vyková hřebík se svým znakem a zatluče ho do hřebíkovníku. Jako památku na to, že v Brtnici byl,“ vysvětlil Rubeš.

Brtnické kovadliny se konají každé dva roky. Desátý ročník se předloni dočkal významného ocenění. „Dne 27. srpna při 36. ročníku Hefaistonu na hradě Helfštýn byla našemu spolku udělena Cena Alfréda Habermanna za významný přínos v organizaci setkání uměleckých kovářů, propagaci černého řemesla a vytrvalou péči o tradiční hodnoty,“ připomněl na závěr Rubeš.

V sobotu 15. června se opět otevře také brtnický zámek, kde si lidé prohlédnou novou expozici věnovanou útrpnému právu a středověkým mučícím nástrojům. Najdou ji ve sklepení na prvním nádvoří.