Tradičním hodovým veselím ožije tento týden Velká Bíteš na Žďársku. Slavnosti plné krojů, tance i talířů dobrot a sklenic vína vypuknou zítra v 17 hodin stavěním májky za doprovodu dechové hudby Galáni.

Hody trvají osm dní. Zítra se otevřou i hodové sklípky, pak se po městě konají různé kulturní a zábavní akce až do neděle, kdy slavnosti vyvrcholí hlavním programem pod májí za přítomnosti chasy, rychtáře a konšelů. Oficiální závěr hodů představuje ve středu 16. září kácení máje a zavírání sklípků, což je rovněž spojeno s různými akcemi.

„Chasa to všechno ale má ještě delší a náročnější, protože ta začíná už týden před hodovou nedělí, kdy všechny zve dům od domu na hody a zároveň prodává lístky na tombolu. V pondělí pak přivezou máj a chasa ji musí připravit a nazdobit. A samozřejmě ji v noci hlídat, což je rovněž dost vyčerpávající. Být v Bíteši v chase, to je opravdu řehole, většinou si na to její členové berou minimálně týden dovolené," podotkl Tomáš Jelínek, ředitel Klubu kultury ve Velké Bíteši.

Plno folkloru

Chybět nesmí ani hudba a tanec. Na bítešském Masarykově náměstí pod májkou v průběhu slavností vystoupí Medicimbal a Fleret. Příznivce cimbálové muziky potěší i několik koncertů ve sklípcích Na Pětce nebo Na Sedmičce. Sobotní odpoledne bude patřit přehlídce folklorních souborů a skupin z Podhorácka, ze sousedních folklorních regionů a hostů.

„Setkání na Podhorácku se letos koná potřinácté a začíná ve 13.30 hodin. Na Masarykově náměstí pod májí vystoupí Bítešan z Velké Bíteše, Stárci z Ostrovačic, mládež a ženy z Březníka, Křemínek z Náměště nad Oslavou, Líšňáci z Brna-Líšně, Májek z Brna, Studánka a Bystřinka ze Žďáru nad Sázavou, Kořeňák z Kořence a hosté ze Slovenska Skaličan ze Skalice a Igrici z Igramu," vyjmenovala Silva Smutná, etnografka bítešského muzea.