Floridský rodák a muzikant momentálně jede turné po České republice a sklízí ovace, kdekoliv se objeví. Jeho doménou je specifický hudební žánr lo-fi folk. Aktuální dvoualbum Troubadour nadchne například příznivce Becka, Sebadoh, Pinback, ale ve zvuku Rickoluse najdou posluchači i poklonu starým folkovým mistrům.

„Je to nejtalentovanější chlapík, jakého znám," skládal mu poklonu Astronautalis, pro kterého Rickolus – vlastním jménem Richard Colado – napsal písničku Measure The Globe na ceněném albu This Is Our Science. Rickolus debutoval deskou Young᠆ster, následovala Coyote And Mule z loňského roku a letos vyšlo dvojalbum Troubadour.

„Nikdy jsem nechtěl natočit rovnou dvojalbum," přiznal Rickolus. „Ale nechal jsem se trochu unést a nakonec jsem zjistil, že mám asi tisíc písniček. Snažil jsem se 
v tom zorientovat a zredukovat to na nějaký únosný počet, ale moje žena mi pak řekla – vydej dvojalbum. Tak jsem ji poslechl."

Album Troubadour i navzdory své délce podle hudebních kritiků v podstatě neobsahuje slabší místo, písničky pojí jednoduchý akustický základ a v nejlepším slova smyslu chytlavá melodika. Rickolus v Česku koncertuje s akustickou kytarou, basovým bubnem a sadou foukacích harmonik. Jeho jihlavský koncert v Chilli baru začíná v osm hodin večer.

LUCIE ŽÁČKOVÁ