V divadle Na Kopečku se koná další ze série folkových koncertů. Po bratrech Malinových přijede do Jihlavy Radůza. Pořadatel akce Josef Malina z kapely Malina Brothers, která ostatně celou minifolkovou sérii minulý týden Na Kopečku zahajovala, pozval Radůzu do krajského města na čtvrtek.

Zpěvačka, multiinstrumen-talistka a autorka hudby i textů, začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, kde ji v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. A již tři dny nato byla Radůza představena širšímu publiku v Lucerně.

Její hudba sice vychází částečně z chansonu, ale největší díl inspirace čerpá Radůza z folkloru a nálady městských odrhovaček, které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty. Řadí se tak k silné generaci alternativní scény 90. let, která sklízí úspěchy na domácích pódiích i v zahraničí.

Radůza je držitelkou několika ocenění Zlatý Anděl, za desku „…při mně stůj" jí byla předána zlatá deska, ocenění získala i v anketě Český slavík. Rok 2010 byl pro Radůzu přelomový, založila vlastní label Radůza records. Zatím poslední desku vydala v roce 2012 pod názvem Ocelový město. „Obelžu tě beze studu…," zpívá na své zatím poslední desce, což se však rozhodně netýká její umělecké poctivosti, kterou na ní ostatně obdivují hudební kritici.

Radůza je jako nespoutaná horská bystřina čistá a současně plná energie.

Na přelomu února a března vyjde zpěvačce přelomové album Gaia. „Prošla jsem za poslední dva roky mnoha důležitými životními změnami, které značně ovlivnily můj pohled na svět, a to se samozřejmě projevilo i v tvorbě," uvedla Radůza pro Deník.

Pokud se chcete nechat „nakazit" její energií, pak máte ve čtvrtek večer od 19.30 v Divadle Na Kopečku jedinečnou příležitost.

LUCIE ŽÁČKOVÁ