Jihlavské Divadlo otevřených dveří (DIOD) chystá na sobotní večer unikátní představení. Jeruzalémské divadlo Incubator Theatre zde představí rapovou operu The City Město. Izraelští divadelníci v ní kombinují rap, hip hop a mluvené slovo s divadelními a básnickými texty.

Opera je napsaná celá v rýmech a odehraje se jako jedna dlouhá píseň. Celá zazní v podání The Victor Jackson Show, tedy přední izraelské hiphopové skupiny. Incubator Theatre se nechal inspirovat černošskou hudbou, filmem noir a detektivkami.

Hra s živou hudbou a zpěvem v hebrejštině a angličtině má za sebou více než sedm desítek repríz. Děj se zaměřuje na postavu Joa, cynického a zahořklého detektiva, pracujícího v korupčním, uvadajícím městě.

V rodné zemi sklízí jeden úspěch za druhým. Místní média označila operu za nejlepší, nejbrilantnější a nejvíc inspirující představení v historii izrealského rapu. Soubor zavítá do Čech vůbec poprvé, a to díky Nové síti, která turné v Praze, Českých Budějovicích, Ostravě a Jihlavě organizuje.

V Jihlavě bude inscenace navíc uvedena ve spolupráci s klubem Soul. „Dvaadvacátého února proběhnou v Jihlavě hned dvě události, které by si neměl nechat ujít žádný fanoušek hip hopu nebo alternativních představení. Po skončení můžete rovnou do klubu Soul, kde vystoupí Prago Union s kapelou Champion Sound," uvedla produkční Karolína Koubová z DIODu.

Diváci, kteří navštíví obě akce, budou mít zlevněné vstupné. Samostatné vstupné do DIODu je za 160 korun, společná vstupenka na obě akce tedy představení v DIODu a koncert v Soulu potom vyjde na 250 korun. Opera The City v podání divadla Incubator Theatre začíná v sobotu o půl osmé večer.

LUCIE ŽÁČKOVÁ