Deník si o plánech se zrekonstruovaným jihlavským kulturním stánkem povídal s předsedou správní rady a filmovým kurátorem společnosti Juliem Prečem.

Co je vaším záměrem?
Chceme, aby byla Dukla protivahou multikina. Nechceme, aby Cinestar Duklu potopil, tak jak se to stalo se Sokolem. Kdyby se v Dukle měly hrát ty samé filmy, jako v jihlavském multikině, tak by kino zkrachovalo.

Jak byste využili vybavení, které v Dukle je?
Jihlavské kino bychom určitě využili na maximum. Po technické stránce by nám prostor v Dukle plně vyhovoval. Jen bychom ještě museli vyřešit, kam umístit náš archiv, musí být ve stejném městě, kde se bude promítat. Do Dukly se nám totiž nevejde. Už jsme kvůli tomu zahájili jednání s krajem.

Co by podle vašeho záměru mohlo ve zrekonstruovaném kině Dukla fungovat?
Určitě bychom zde chtěli ponechat kavárnu. Dále by měl na místě fungovat kinoklub, kde by se scházeli lidé, kteří mají zájem o filmovou historii.

Jaké filmy byste chtěli v Jihlavě promítat?
Snímky, které lidé jinde neuvidí, jako jsou například vzácné dokumenty. Do komerčních kin se tyto filmy už nehodí. Máme ve svém fondu obrovské sbírky vědeckých filmů, filmů o umění a další věci, které bychom mohli nabídnout divákům v krajském městě.

Když byste ještě do konce prázdnin s vedením krajského města podepsali smlouvu o provozování Dukly, kdy byste mohli začít promítat?
Od září by to určitě ještě nebylo. Nestihly by se ani udělat plakáty ani převést náš archiv. Materiálů máme totiž ve svém fondu tolik, že by zabraly několik kamionů. Myslím proto, že bychom mohli začít fungovat tak od října.

Jak byste, jako nezisková organizace, na provoz kina získali potřebné finance?
Hlavně od sponzorů, ale určitě bychom potřebovali peníze i od města.