Ikona je umělecké vyjádření evangelijní zvěsti, dobré zprávy o spáse člověka. „Tato umělecká díla jsou neopakovatelná svým duchovním obsahem i výtvarným stylem. Ikonopisci se řídili a řídí jinými motivy a přístupy k umění, než jsou dnes běžné. Své síly vkládají do vyjádření skutečnosti, která přesahuje jejich individuální pohled. Ikony jsou vytvořeny pomocí kánonu, který je společným dílem církevních otců a ikonopisců. Proto vyjadřují obecné církevní hledisko, zabývající se smyslem lidského života,“ vysvětlila Ludmila Moržolová z Muzea Vysočiny Jihlava.

Lidé se seznámí s nejznámějšími poutními místy spojenými s pravoslavím, s nejdůležitějšími náboženskými motivy, které ikony zachycují, a prostřednictvím ikon se představí také čeští světci. V rámci výstavy proběhnou v Malovaném sále dvě přednášky – ve čtvrtek 12. září Jak se dělá ikona a ve středu 25. září Mystika východního křesťanství.

Ve čtvrtek 10. října mohou zájemci zavítat do pravoslavné kaple sv. Václava a Ludmily v Jihlavě na komentovanou prohlídku. Všechny akce začínají v 17 hodin.

Výstava v jihlavském muzeu končí 13. října.