V pátek bude na nádvoří státního zámku v Telči slavnostně odstartován už 32. ročník festivalu Prázdniny v Telči, nejdelšího hudebního festivalu u nás. Během sedmnácti dnů vystoupí na třech festivalových scénách stovky předních hudebníků české hudební scény.

Slavnostní zahájení Prázdnin v Telči se uskuteční v pátek večer od půl osmé, kdy na nádvoří státního zámku, respektive hlavní festivalové scéně, vystoupí oceňovaná hudebnice Milli Janatková, slovenští Gailard hrající renesanční folk a hudební projekt Honzy Hrubého nazvaný Společné Světy.

Velikány hudební scény prázdniny nabídnou především v dalších dnech. „Během festivalu se na hlavní scéně vystřídají hudebníci a kapely známých jmen, například Vlasta Redl, Druhá Tráva, Bratři Ebenové, Spirituál Kvintet, Hradišťan anebo Lenka Filipová," uvedl mluvčí Vojtěch Kolář.

Právě Vlasta Redl je na programu hned v sobotu, v druhý festivalový den. Od půl osmé obsadí hlavní stage na nádvoří zámku spolu s kapelou Jarret. Ovšem už během odpoledne vypukne doprovodný závod Dračích lodí na Štěpnickém rybníku, kterého se účastní dvanáct posádek složených z obyvatel takzvaného Regionu Renesance.

Sportovní zážitky tak v Telči střídají ty divadelní a hudební. „Každý den se bude od 15 hodin na některé z festivalových scén konat loutkové či hrané pohádkové představení pro děti. Návštěvníci se mohou těšit na vynikající Teátr Víti Marčíka, jihlavské divadlo De Facto Mimo a mnoho dalších," doplnil Vojtěch Kolář.

Dalším výjimečným koncertem bude nedělní vystoupení skupiny Bratři Orffové spolu se slovenskou šansoniérkou Szidi Tobias. Bratři Orffové, kteří bývají označováni za folkovou kapelu nového tisíciletí, naprosto ovládli letošní předávání cen Anděl, když si odnesli rovnou dvě sošky. Jednu za nejlepší skupinu roku a druhou za album Šero, které vydali koncem minulého roku.

Ale největšími taháky letošního festivalu jsou koncert písničkáře Karla Plíhala, ten pod arkádami na zámeckém nádvoří vystoupí ve čtvrtek 31. července, a zahraniční hvězda, americký kytarista s italskými kořeny Peppino D'Agostino, který je jedním z nejlepších žijících hráčů na akustickou kytaru na světě.

Vstupenky je možné si zakoupit v předprodeji v Jihlavě, Telči či Dačicích. Možná je také rezervace lístků on-line a jejich vyzvednutí na pokladně v den konání. Na všechny hlavní koncerty jsou vstupenky za 250 korun. Je možné zakoupit i výhodné permanentky na více festivalových dní.

LUCIE ŽÁČKOVÁ