Petr Píša a jeho Zatrestband zvou tuto sobotu na jarní bál do třešťského kulturního domu. Od 20 hodin tam na všechny příchozí tanečníky dýchne francouzská atmosféra.

Tančírna, respektive kulturní dům v Třešti, se v sobotu stane prostorem, kde můžete na chvilku uniknout světu tam venku a tvořit si vlastní. Každé setkání tanečníků a dobrých muzikantů má v Třešti svoje téma. Březnové bude jarním bálem ve francouzském stylu.

„Doražte s námi přivítat jaro a okusit něco hudby a třeba si i zatančit. A kdo z vás je gurmánem, přijde si taky trošičku na své. Menu je tentokrát velmi bohaté," pozval Petr Píša, stěžejní postava třešťských Tančíren a lídr Zatrestbandu.

Narážel tak trochu i na restauraci Bistrot de Papa z Počátek, která se stala partnerem akce a která na Tančírnu přinese tu správnou chuť Francie. Samozřejmě se o zábavu postará hlavně Zatrestband, klasicky posazený swingový orchestr, od kterého nelze očekávat pouze swing.

Nicméně, jak je dobrým zvykem, pozval si i celou řadu hostů. Například kapelu Voilá! Ta vznikla před čtyrmi lety, když slovenská zpěvačka Zdenka Trvalcová potkala v Praze akordeonistu Michala Mihoka.

Zahrála si Edith Piaf

Nejdříve hráli francouzské chansony v netradičních úpravách, později se začali věnovat vlastní tvorbě a v současném složení zpěv, akordeon, kytara, kontrabas a bicí, natočili své první album Décollage, které bylo pokřtěno na podzim loňského roku.

Baví je různé hudební styly 20. století a jejich hudba se dá charakterizovat jako namixované retro složené z chansonu, swingu, vlivů world music, reggae, jazzu, twistu, hip hopu i popu.

Zásadní zlom v kariéře Zdenky Trvalcové nastal po hlavní roli Edith Piaf v představení Edith Piaf vrabčák z předměstí. Stala se nadšenou frankofilkou a do svého repertoáru zařadila nejen chansony Edith Piaf, ale i mnoho dalších známých francouzských písní.

I dalším hostem bude zpěvačka. Petra Ernyeiová vyrůstala v jazzovém prostředí již od malička. „Jako malinká jsem měla tu čest poslouchat doma přední české jazzové velikány, kteří si u nás dávali dostaveníčko na hudebních seancích Pavel Klikar, Honza Štolba, Bob Zajíček, Ireana a Vojta Havlovi a mnoho dalších," popsala své hudební začátky Ernyeiová. Otec je totiž banjista a lídr kapely Jazzphonic Orchestra.

V současné době Ernyeiová koncertuje se svoji kapelou Petra Ernyei Quartet. Na pódiu se v neposlední řadě objeví i dívčí sestava The Priester Sisters. Tak trochu francouzská Tančírna začíná tuto sobotu ve 20 hodin.

LUCIE ŽÁČKOVÁ