V patnáctém ročníku Zlaté jeřabiny bylo téměř pět a půl tisíce platných hlasů. Mezi kulturními počiny zvítězil Den medu v Cidlině na Třebíčsku, letos ho navštívila téměř tisícovka lidí. „Akce nabízí nejen medové dobroty a pochutiny, ale také celkový kulturní zážitek s dobrou hudbou, soutěžemi a dalšími zajímavými představeními,“ poznamenala mluvčí kraje Jitka Svatošová.

V kategorii péče o kulturní dědictví pak dostala nejvíce hlasů obnova báně věže kostela sv. Petra a Pavla v Petrovicích na Jihlavsku. Jednalo se zřejmě o nejnáročnější etapu již několik let probíhající celkové obnovy kostela. „Obnova spočívala v úplné výměně krovu věže a zvonové stolice za repliku a byla nově pokryta měděným plechem. Práce byly provedeny tradičními řemeslnými postupy,“ řekla Svatošová. Vítězové ankety se mohou těšit na třicet tisíc korun.

Náměstkyně hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Jana Fischerová (ODS) udělila také čestné uznání za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví celkové obnově Rezidence Veliš ve Ždáře nad Sázavou a její prezentaci veřejnosti. „Cílem opravy stavby z roku 1906 bylo navrácení její noblesy a puncu výjimečnosti,“ popsala počin náměstkyně.

Jaroslav Hájek vyhrál dvakrát

V další anketě Skutek roku 2018 se dařilo zejména Jaroslavu Hájkovi. Ten vyhrál dvě kategorie, v oblasti životního prostředí díky včelaření a v sekci poradenství, osvěta a vzdělávání díky tomu, že píše texty pro dechovku. Napsal už mimo jiné přes čtyřicet textů pro české obce a dalším se nebrání. „Pokud si mě vyhledají starostové, že chtějí písničku pro jejich obec, tak tam dojedu,“ podotkl.

V oblasti sociálně-zdravotní pak veřejnost vybrala Jakuba Hejla, který navštěvoval seniory a poté udělal výstavu Podzim života. Ta ukazuje příběhy klientů hospicové péče telčské společnosti Sdílení. Mezi aktivitami zabývajícími se volným časem a mládeže pak vyhrála vedoucí rodinného centra v Pelhřimově Zuzana Havlová. Do ankety Skutek roku hlasovaly téměř dvě tisícovky osob.

Odbornou porotou byly oceněny i právnické osoby. Patří mezi ně skautské středisko Junák z Velkého Meziříčí a Bobříci z Golčova Jeníkova, jihlavská organizace Nebojte se policie pomáhající zejména seniorům a TJ Sokol Moravské Budějovice, který připravil pro děti projekt Oživená sokolovna na jednu noc.

Výsledky ankety Zlatá jeřabina – Kulturní počin

1. Den medu 2018/ Cidlina

2. Oživený zámek – netradiční prohlídky zámku/ Náměšť nad Oslavou

3. – 4. Za vším hledej ženu, divadelní představení/ Lípa

3. - 4. Strom života, slavnostní požehnání/ Jámy

Výsledky ankety Zlatá jeřabina – Péče o kulturní dědictví

1. Puklice (Petrovice)/ Obnova báně věže kostela sv. Petra a sv. Pavla

2. Náměšť nad Oslavou/ Restaurování renesančního arkádového nádvoří zámku

3. Ledeč nad Sázavou/ Obnova kamenného hradního mostu

Skutek roku 2018 – Vítězové – fyzické osoby

Jakub Hejl, Třešť – oblast sociálně-zdravotní

Jaroslav Hájek, Kaliště – oblast životní prostředí

Zuzana Havlová, Pelhřimov – oblast volný čas dětí a mládeže

Jaroslav Hájek, Kaliště – oblast poradenství, osvěta, vzdělávání

Skutek roku 2018 – Vítězové - právnické osoby

Junák – český skaut, středisko Velké Meziříčí – oblast sociálně-zdravotní

Junák – český skaut, Bobříci – oblast životní prostředí

Nebojte se policie, Jihlava – oblast poradenství, osvěta, vzdělávání

TJ Sokol Moravské Budějovice – oblast volný čas dětí a mládeže