Varhany z roku 1899 v minulosti několikrát utrpěly ne zcela zdařilou opravou, navíc jsou napadeny červotočem. „Přesto však jejich píšťalový fond bude možné, doufejme, z velké části zachránit,“ doufá Alfred Habermann, varhaník a student HAMU z Vysokých Studnic, který za záchranou varhan stojí.

Oprava vyjde přibližně na čtyři miliony korun, během ní by měl nástroj dostat dvě klaviatury, celkem bude pak disponovat dvanácti registry, z nichž čtyři až pět budou původní. Hrát budou při mších i koncertech. Prohlídka varhan zajímala Miloše Vystrčila i hejtmana Vítězslava Schreka. „Romantický zvuk varhan by měl být pořád stejný,“ uvedl Habermann, když ukazoval vnitřek nástroje.

Na jediné čtyřsedačkové lanovce v kraji si záchranáři zkoušeli evakuaci.
V horku cvičili na zimu: lanovka v Lukách zůstala stát, do akce musí záchranáři

Přidal i perličku. „Bude tu česká rarita, vymysleli jsme rejstřík Klarinet, který se bude ovládat šlapkou. Je to z Německa, ale v Česku se to nikde nenachází. Zabere to málo místo a rozšíří to barevnost varhan,“ poodhalil varhaník. Podle něj to může přilákat muzikanty z celé republiky.

Vydrží i stovky let

Optimistická varianta je, že varhany budou opravené do pěti let. Na otázku, kolik let pak vydrží odpověděl, že klidně i staletí.

„Když do toho už nikdo nebude zasahovat takovým nehorázným způsobem, tyto varhany se mohou využívat stovky let. Jen občas jsou potřeba generálky,“ upřesnil organolog a pedagog HAMU a JAMU Pavel Černý. Je součástí týmu starající se o obnovu studnických varhan. Funguje pod výstižným názvem Život pro varhany.

Zahájení sbírky podpořila svým koncertem i operní pěvkyně Dagmar Pecková. Na varhany jí doprovodil právě Alfred Habermann. Vzhledem k omezené kapacitě kostela pořadatelé koncert přenášely i do místního kulturního domu. „Máme tady celkem i s druhým sektorem v sále sto šedesát návštěvníků. Někteří se omlouvali, ale přišli další zájemci. Bohužel spousta lidí nepřišla z důvodu koronavirových opatření,“ zhodnotil účast Alfred Habermann.

Jihlavští havíři vyráží z podzemí do ulic města po dvou letech.
Havíři startují kulturu v Jihlavě: podívejte se, jak dětem sluší kostýmy

Varhany ještě nějakou dobu vydrží, ale je jasné, že se peníze budou nějaký čas vybírat. „Proto jsme se rozhodli začít teď. To abychom nedošli k tomu, že varhany úplně přestanou hrát a budou nepoužitelné,“ vysvětlil. Opravy nechce dělit na etapy, chce začít a udělat celou celou opravu naráz. Těměř padesát tisíc se vybralo v rámci koncertu, další dárci mohou přispívat na transparentní účet 2801925475/2010.

Podle šéfa Senátu je oprava varhan velmi důležitá věc. „Nejsou jenom varhany, opravu potřebují i naše duše. A pokud chceme opravit naše duše, k tomu pomáhá kultura,“ řekl ve svém projevu a pokračoval: „Je to zpěv a tím pádem jsou to i varhany. Pokud někdo organizuje sbírku, aby mohly být opraveny varhany, je to sbírka, aby mohly být opraveny naše duše. Kdo přispěje, přispívá na svou budoucnost, také budoucnost svých dětí a svých vnoučat.“