Začala jedna z největších hudební akce na Vysočině, jde o jihlavský Vysočina fest. Letos se rozšiřuje na plných šest dní hudby. Například zítra nabídne open-air muzikál Jesus Christ Superstar. Do Jihlavy postupně zavítají například Anna K, Vojtěch Dyk, Chinaski, No Name a další interpreti.

Začátek hlavního festivalového programu bude sice tento, ale program začal už včera na Masarykově náměstí, kde je přichystán doprovodný program, ten bude probíhat ještě dnes a zítra. Budou to nejen koncerty, ale i divadelní představení.

Od 16 hodin dnes na scéně na Masarykově náměstí zazní bluegrass v podání kapely Highlanders. O hodinu později začne divadelní představení v podání souboru Kvelb. Půjde o hru nazvanou Černá hodinka neboli chůdařský výlet mezi lidi v podobě ztřeštěné rodinky, která se ocitla v neznámém městě. Rodina je hravá a ihned se chytá podaného prstu. Neustále se musí starat o neukázněného dědu, přerostlé nemluvně a promiskuitní matku. Setkat se s těmito postavami bude dnes možné hned třikrát.

Divadelní představení bude prokládáno dalšími koncerty kapel, a to MetropolisDreamTheater, Skalingrad anebo vítězi soutěže autorských kapel Vysočina fest ročníku 2015. Středa bude patřit sympatické mladé kapele Devět životů z Luk nad Jihlavou, čtyřčlennému ledečskému kvartetu Madame Butterfly či skupině Funky Ship z Třeště. Vše bude opět doplněno vystoupeními komediantů a spolku Kvelb, tentokrát představením Uličnickej blázen.

Při letošním třetím ročníku Vysočina festu bude doprovodný program mnohem obsáhlejší. „Celkově jsme změnili koncept doprovodného programu, minifestivalem na Masarykově náměstí chceme před samotnou akcí vtáhnout více lidí do dění," uvedl za pořadatele Vítězslav Schrek.

Multižánrový hudební festival Vysočina fest rok od roku roste, i když má za sebou teprve první dva ročníky, hned se dokázal zařadit mezi velké české letní festivaly.

Že Vysočina fest posiluje a roste, dokazuje i kvalitní program, který bude připravený hned na dvou pódiích. „Už není hlavní a vedlejší stage, ale stage číslo jedna a dvě. Obě pódia nabídnou stejně kvalitní a rovnocenné interprety, celkem to bude dvacet pět primetimeových kapel," upřesnil za programovou sekci festivalu Aleš Fialka.

„Ve středu už nebude uzavřená party, jak tomu bylo v minulém roce, ale na programu je muzikál. Akce, která ozdobí náš festival," avizoval Fialka. Do Jihlavy totiž zítra míří anglická koncertní verze nejslavnější rockové opery všech dob Jesus Christ Superstar, a to ve velkém orchestrálním aranžmá pod vedením Igora Vavrdy. Muzikál doprovodí pětačtyřicetičlenný orchestr. Pro diváky bude připraveno i čtecí zařízení, na němž se bude v češtině zobrazovat text písní.

Na Vysočina festu, jehož hlavní program bude v amfiteátru na Heulose, o víkendu vystoupí hudební hvězdy, jako je Vojtěch Dyk a B-Side Band, kapela Čechomor, Chinaski, Wanastovi Vjecy, Horkýže slíže, Aneta Langerová či Anna K. „Mezi interprety na obou pódiích zachováme hodinové pauzy, jde nám o to, aby návštěvníkovi nic neuteklo. Druhá stage totiž nabídne kapely, jako je Wohnout, Mňága a Žďorp, Visací zámek či Stromboli a Báru Basikovou," doplnil Fialka.

Lucie Žáčková