Ve středu 18. září to bude představení pro žáky druhého stupně základních škol, studenty středních škol, ale i pro jejich rodiče, které připomene dobu šedesátých let minulého století. Akce s názvem Tanky na plovárně začíná v devět a ve dvanáct hodin. Ve středu bude v DIODU ještě jedna akce, bude se tam promítat film Chata na prodej. Vypráví o jedné obyčejné rodině, která se rozhodne zbavit se místa, kde každý její člen nechal kus svého života. A to vede k řadě emocionálně vypjatých událostí. Začátek je v 19.30 hodin.

Ve čtvrtek 19. září se v divadle uskuteční cestovatelská přednáška Rudolfa Krautschneidera s názvem Terapie mořem. Mořeplavec, spisovatel, ilustrátor, dokumentarista i dřevorubec Rudolf Krautschneider podnikl řadu dobrodružných výprav, postavil za svůj život řadu mořských plavidel a právě pracuje na další lodi. "Ocitl jako jediný zahraniční mořeplavec uprostřed konfliktu o Falklandy, obeplul Antarktidu, nebo vyslal na plavbu kolem světa repliku Magalhaesovy lodi Victoria. Ve svých knihách si všímá historie, přírody a lidských názorů a osudů, které ve své obyčejnosti dokáží být neobyčejné či kategoricky odlišné. I vy si můžete užít pestrobarevnou koláž světa očima mořeplavce Rudolfa Krautschneidera s řadou unikátních dokumentárních záběrů," sdělil Přemysl Martinek z DIODu. Přednáška začíná v 19.30 hodin.

V pátek se dočkají předplatitelé, kteří zavítají na představení Macbeth: Too much blood v podání Divadla Na Zábradlí. V sobotu se bude v DIODu slavit sto let českého gymnázia v Jihlavě. Setkají se tam tři generace divadla HOBIT. Program bude pokračovat ve středu 25. září večerním představením Voda, které vzniklo přímo v jihlavském DIODu. Uvidíte pohybové vyprávění o třech koupelnách, osamělosti a vodě otevírá tajné světy lidí zamčených v mechanických životech a koloběhu rituálů. "Na tomto počinu se podílí celá řada osobností se vztahem k našemu městu, například Petr Píša, Eliška Brtnická, Silvie Čermáková a další. Nabídne vám zamyšlení nad konfortem každého z nás, kterého se neumíme a nechceme vzdát. Inscenace v sobě kombinuje netradiční scénografii a prvky akrobacie a nového cirkusu," doplnil další informace Martinek.

Neméně zajímavý bude o den později také workshop Jihlava v plamenech. Je určený studentům, ale i široké veřejnosti, odborníkům, veřejným činitelům a voleným zástupcům obce. Mezi diskutovaná témata budou patřit půda a její zastavování, hospodaření s vodou, lesy, jihlavská průmyslová zóna nebo odpady a jejich omezování. Proběhne interaktivní formou, díky níž bude mít veřejnost možnost zjistit, jak k problému přistupují představitelé politického vedení a úřadu, a přispět vlastními nápady na zlepšení. Workshop začíná v 17 hodin. Zářijový program uzavírá festival nejen výtvarného umění Nultá generace, který se koná v termínu od 27. do 29. září.