Ve čtvrtek v šest hodin začíná cyklus koncertů Kulturní léto v jihlavské Pivovarské restauraci. Začne tak letní série bigbítových čtvrtků. Představí se zejména domácí kapely.

První čtvrteční bigbítové vystoupení zahájí mladá jihlavská partička Joyners, která se po dlouhém sehrávání pustila do produkce vlastní tvorby. Ta se skládá z chytlavých riffů, zpěvných melodií a anglických textů. „Hlavní snahou je bavit sebe i obecenstvo," poznamenala Eva Vařejčková z Pivovaru Jihlava. Od půl osmé pak naváže jedna ze zásadních rockových kapel domácí hudební scény Vigo.

O týden později, 17. července, se představí další dvě jihlavské kapely Marabu a Mr. Hanky. Marabu vznikli počátkem loňského roku. V té době se rozpadla původní sestava kapely ToneHunter a položily se základy nové kapely. Vystřídá je progressive-rock poměrně starší kapely Mr. Hanky, kterou už prošlo za 14 let fungování pár jihlavských muzikantů.

Na předposlední červencový čtvrtek je naplánována Metal forever tour skupiny Metanoon, s níž na podzim na turné vyrazila a v Pivovarské restauraci v Jihlavě ji doplní Lady Kate. Poslední akce bude patřit jihlavskému Českému rozhlasu Region a jménům s ním spjatým, tedy Nadě Urbánkové a Jardovi Hypochondrovi.

Neméně zajímavý bude rovněž srpnový program, kdy budou hudební podvečery pokračovat. Návštěvníci pivovarského kulturního léta uslyší například Vzhůru a níž, Čardáš klaunů či China Blue. Celé Kulturní léto uzavře a do pivovarské zahrady přijede třešťská Tančírna Petra Píši a Zatrestbandu.

Pivovarské čtvrtky se staly již tradicí a letos nabídnou celkem šestnáct kapel. Některé z nich poprvé. Začátky jsou vždy v 18 hodin a vstupenky stojí padesát korun. Pivovarské akce letos navíc podpoří i dobrou věc. „Část výtěžku z těchto akcí bude věnován na konto jihlavské onkologie," dodala Vařejčková.

LUCIE ŽÁČKOVÁ