V obálce čekal rutinní obsílku z české Herecké asociace. Obsah psaní, který k němu před několika dny dorazil tradiční poštou, mu ale v nejlepším slova smyslu vyrazil dech. Člen souboru Horáckého divadla Jihlava četl černé na bílém, že byl za roli mlékaře Tovjeho v inscenaci muzikálu Šumař na střeše nominován na prestižní divadelní ocenění Cenu Thálie.

Přesněji řečeno Josef Kundera získal širší nominaci na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon ve zmíněné hře. Zprávu o nominaci přijal s pokorou. „Když jsem tu zprávu začal číst, tak mi doslova spadla brada. Je to samozřejmě něco úžasného," reagoval na nominaci sám Kundera.

Do udílení cen zbývají více než dva měsíce, slavnostní galavečer se uskuteční v Praze 28. března v Národním divadle. Ceny Thálie udělí Herecká asociace letos podvaadvacáté.

Šumař na střeše měl v Horáckém divadle premiéru loni 1. února, inscenaci režíruje Kateřina Dušková, která se před rokem stala navíc uměleckou šéfkou jediné vysočinské profesionální divadelní scény. Právě pro ni není nominace na Cenu Thálie ničím novým, setkala se s nimi už v minulé sezoně, kdy v libereckém divadle F. X. Šaldy režírovala inscenaci Králova řeč. „Tehdy jsme získali dvě nominace," připomněla.

Žádná svázanost

Z čerstvé nominace pro Josefa Kunderu byla nadšená. „Mám obrovskou radost. Je to současně ocenění pro celé divadlo, i díky tomuto úspěchu se o Horáckém divadle začíná víc mluvit, divadlo tak vystupuje z ilegality," doplnila Dušková. „Už samotná nominace Josefa Kundery má pro divadlo velký význam," dodala.

Ocenění pro muzikál Šumař na střeše není náhodné. Jde o nejúspěšnější inscenaci loňské sezony v HDJ, a to podle výsledků divácké ankety Horác, tedy ankety, v níž Horácké divadlo hledá nejúspěšnější počiny svého aktuálního repertoáru.

Nejbližší reprízu Šumaře na střeše má Horácké divadlo v programu 17. února. Režisérka Dušková odhaduje, že by informace o nominaci na prestižní ocenění pro hlavního představitele mohla ještě jednou oživit zájem diváků. Ani Kundera, ani Dušková se kromě toho neobávají, že by je naopak mohla tato skutečnost svazovat. „Pokaždé se snažíme o co nejlepší výkon, to tahle nominace neovlivní," podotkl herec. „Šumař už se stal naším rodinným stříbrem, hrajeme ho radostně a uvolněně," prozradila režisérka.

Současně přiznala, že se blíží chvíle, kdy muzikál Josepha Steina, Jerryho Bocka a Sheldona Harnicka z repertoáru divadlo vyřadí. „Derniéru Šumaře na střeše plánujeme na duben, přesné datum teď neřeknu. Vím ale, že se ho budeme vzdávat těžce, je to naše láska," dodala Dušková.