Program Folkových prázdnin jste letos museli kvůli pandemické situaci ve světě několikrát měnit. Je už konečný, nebo ještě dochází ke změnám?

Ano, program už je v tuto chvíli snad definitivní. Nevíme, co přinesou příští dny, ale doufáme, že komplikace, které nás provázely doposud, jsou už více méně zažehnány. V této nejisté době, ale člověk nikdy neví, co se může stát druhý den.

Jak velký kompromis jste musel volit mezi vaším programovým záměrem a možnostmi, danými koronavirovými omezeními?

Nejsložitější je situace kolem zahraničních kapel. Někteří muzikanti svoje vystoupení zrušili, a to hlavně z Velké Británie nebo Lankum z Irska. Hledal jsem tak jiné varianty, ale i když se program měnil, současná sestava není náhradou, ale plnohodnotným naplněním dramaturgie festivalu.

Na co zejména byste návštěvníky pozval? A proč?

Na všechno (směje se). Pokud bych měl vybrat pár jmen tak by to určitě byla americká hvězda současnosti Leyla McCalla, Damir Imamovič z Bosny a Hercegoviny, který obsazuje nejvyšší příčky world music, Antonio Zambujo, naprostá hvězda portugalského fada, Arsen Petrosyan a jeho jedinečná hra na armenský duduk. A nesmím zapomenout na portugalsko-španělskou dvojici Lina_Raül Refree nebo izraelského trumpetistu žijícího v Americe Itamara Borochova.

Bude se konat nedělní zahradní slavnost?

Ano, ale bude v jiné podobě. Nebude se odehrávat v zámeckém parku, ale ve Staré tkalcovně a jejím okolí. Celé je to opět dílo Matěje Formana. Na návštěvníky čekají krajiny v tkalcovně a další překvapení. Divadla pro děti budou v okolí tkalcovny. Pro přesnost: Slavnostní odpoledne u Staré tkalcovny proběhne v neděli 25. července od 14 do 17 hodin.

Musí návštěvníci festivalu počítat s nějakými mimořádnými hygienickými opatřeními? Bude kapacita omezena?

Hygienická opatření budeme dodržovat v souladu se všemi nařízeními, které denně sledujeme a situaci vyhodnocujeme. Kapacitně zatím nejsme omezeni, protože počet návštěvníků se pohybuje kolem pěti set, takže doufáme, že zásadní restrikce se nás týkat nebudou. Věřím, že i přes zhoršující se situaci u nás i ve světě se letošní Folkovky zvládnou.