Zaplněné sály a vyprodaná představení značí, že diváci v krajském městě dychtí po hostujících divadlech. V nejbližší době jsou vstupenky už jen na Oldřicha Navrátila.

Tento týden bude v krajském městě ve znamení hostujících ansámblů. Do Horáckého divadla v Jihlavě (HDJ) míří Divadlo bez Zábradlí s představením Jistě, pane premiére. Ten uvede HDJ zítra večer v rámci předplatitelské skupiny X. „Diváci mají možnost každou sezonu zhlédnout pět vybraných představení, přičemž jde o inscenace pražských i mimopražských repertoárových divadel, jejichž věhlas překročil hranice jejich domácího působiště," uvedla za HDJ Miroslava Kvíčalová.

Novinka pro letošní rok

Pokud jste si předplatné nezaplatili, pak nemáte téměř šanci vstupenky na tato představení zakoupit, jsou totiž ihned vyprodané. „O předplatné ve skupině X je velký zájem, v této sezoně zbývá jen pár jednotlivých míst k volnému prodeji, ta jsou zpravidla vyprodaná okamžitě. Předpokládáme, že tomu tak bude i v příští sezoně, na kterou připravujeme opravdu krásný výběr inscenací. Novinkou na příští sezonu bude nabídka v minulých letech totiž nevěděli předplatitelé, jaké hry divadlo přiveze, letos budou tituly známé už v nabídce, která vychází v březnu," dodala Kvíčalová.

„Do konce sezony uvidí naši diváci po zmíněném Jistě, pane premiére ještě Moliérovu komedii Škola žen, kterou v libereckém divadle F. X. Šaldy režíroval nedávno zesnulý Ivan Rajmont. Posledním představením sezony pak bude divácky nejúspěšnější a nejnavštěvovanější inscenace roku 2015 Východočeského divadla v Pardubicích, komedie Mezi nebem a zemí, autorky Pam Valentine, kterou v Pardubicích režírovala naše kmenová režisérka a umělecká šéfka Kateřina Dušková," uzavřela Kvíčalová.

Stejně jako Karel Heřmánek v roli premiéra Jima Hackera (Jistě, pane premiére) exceluje v divadelní hře Vím, že víš, že vím Simona Stašová. Na její komedii sice hlásil dům kultury v Jihlavě také vyprodáno, nakonec ji však musel z důvodu hereččiny nemoci přesunout na pozdější termín.

„Dům kultury se dlouhodobě zabývá výhradně projektem Pražská divadla. Průměrná návštěvnost je vysoká. Zavedením on-line prodeje jsme umožnili návštěvy představení i mimojihlavským divákům. Předprodej zahajujeme dva až tři měsíce před datem konání akce. Měli jsme však představení, jejichž popularita, respektive hlavních protagonistů, vyprodala sál za 5 až 10 minut. Zavedení on-line prodeje z pohodlí domova byl od nás dárek našim věrným divákům a příznivcům," potvrdila velký zájem ředitelka domu kultury Věra Podhorská.

A do třetice je mimořádný zájem o inscenaci Vyhnání Gerty Schnirch v podání brněnského HaDivadla, kterou má ve středu na programu jihlavského divadlo DIOD, i to zaplnilo místa pouze předplatiteli, na březen však slibuje reprízu otevřenou všem zájemcům.

„Představení je vyprodané, je technicky velmi náročné a nevejdou se na něj zdaleka všichni ti, kteří by ho rádi viděli. Pokoušíme se proto dojednat ještě jednu reprízu," uvedl Přemysl Martinek z DIODu. „Dostali jsme zprávu, že bychom měli zrealizovat reprízu na konci března, ale zatím ještě nemáme přesný termín," doplnil.

O zájezdová představení je zájem, a je tak třeba sledovat program jednotlivých divadel třeba i několik měsíců dopředu. Vstupenky neseženete už ani na vynikající Elišku Balzerovou a její komedii Můj báječný rozvod, ačkoliv ji dům kultury uvede až v druhém únorovém týdnu.

K dispozici alespoň zatím jsou lístky na hru Dezertér z Volšan, která je kabaretní fraškou o nebožtíkovi, jenž utekl ze hřbitova. Nenapravitelný flamendr (Oldřich Navrátil), hlídaný na příkaz manželky sluhou, to přežene s koňakem a je pokládán za mrtvého.

Manželka mu na Olšanech vystrojí pohřeb, ale domnělý nebožtík se probudí a dozví se leccos nepěkného o svém manželství a úmyslech truchlících pozůstalých. Staropražská fraška je jednou z nejúspěšnějších komedií proslulého scénáristy, herce, malíře a bohéma E. A. Pittermanna-Longena. Je plná komických situací a zazní v ní i známé staropražské písničky. Pobavit se při ní můžete 21. února od 19 hodin v jihlavském domě kultury.

LUCIE ŽÁČKOVÁ