VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmatkaři z Dobronína slaví letos 25. výročí

Dobronín – Na podzim letošního roku oslaví dobronínský amatérský divadelní soubor své 25. výročí. Principál souboru František Kunst spolu s režisérem a hercem Vladimírem Mátlem vzpomínají, kdy a jak soubor vznikl a kdo byl jejím iniciátorem.

20.1.2018
SDÍLEJ:

Zmatkaři z Dobronína slaví letos 25. výročí.Foto: archiv Zmatkaři

František Kunst: Zmatkaři vznikli na podzim roku 1993, svou první inscenaci uvedli hned na jaře, v březnu následujícího roku. Takže slavíme vždy dvě výročí. Výročí založení a výročí první premiéry. Iniciátorem jsem byl já (smích).
Vladimír Mátl: Nezapomeň na Martinu a Míru. Oni by ti to neodpustili.
František Kunst: Jasně. Martina Nováčková. U nich na zahradě ta myšlenka vlastně u vína vznikla. A Míra Večerka, tehdy herec Horáckého divadla, který slíbil, že nás zrežíruje.

Kolik má spolek členů?
Vladimír Mátl: Dnes má šestnáct stálých členů, ale souborem prošly za tu dobu další, téměř čtyři desítky členů a to jak herců, tak režisérů, techniků a podobně.

Víte, kolik jste za ty léta nastudovali inscenací?
Vladimír Mátl: Víme to přesně. Do dnešního dne máme za sebou 21 premiér.

Podle čeho vybíráte divadelní hry?
František Kunst: Většinou nám divadelní text přinese režisér, kterého požádáme o spolupráci. Občas přijde podnět i od samotných herců. Že by si jako rádi v něčem zahráli.
Vladimír Mátl: Vždycky jsme se snažili o žánrovou pestrost v dramaturgii. Takže jsme uvedli jak třeskuté situační komedie, tak texty se závažnějším či tragickým obsahem. Jsme vždy moc rádi, když se trefíme do vkusu našich diváků.

Chystáte se divákům představit v brzké době nějakou novou inscenaci?
František Kunst: Popravdě řečeno, procházíme nyní trochu jakousi tvůrčí krizí. Potom, co do divadelního nebe odešel Michael Junášek, který s námi začal zkoušet inscenaci Světáků, a my se rozhodli, že bez něj to nedoděláme, nastalo trochu hluché období. Ale snad už jsme z toho venku.
Vladimír Mátl: Letos se rozhodně začne zkoušet. A vypadá to, že hned dvě inscenace. A když ne dvě, tak jednu určitě. Už máme vybráno, ale zatím to nechci prozrazovat, abych to nezakřikl.

Kterého ocenění si nejvíce vážíte?
Oba téměř jednohlasně: Diváckého potlesku.
František Kunst: U komedie i diváckého smíchu.
Vladimír Mátl: A u dramatu pláče (smích). Jsou sice desítky divadelních přehlídek a my máme na kontě desítky různých postupů a ocenění. Ale, víte, spokojený divák, to přece jen největší a nejlepší ocenění.

Je možné v dnešní době dělat neziskové aktivity bez sponzora?
Vladimír Mátl: Jistě že jde. Když do toho dáte svůj čas a své peníze. Prostě tomu vše obětujete. Otázkou pak ale je, zda máte tolik, abyste si mohl pořídit vše, co k tomu potřebujete. Kulisy něco stojí, náklady na dopravu a to nemluvím o tisících za autorská práva k divadelním hrám. Takže asi to jde, ale my bychom se bez sponzorů asi neobešli.
František Kunst: Určitě. Bylo by to skoro neřešitelné. Jsme moc vděčni obci Dobronín, že nás výrazně finančně podporuje. Moc si toho vážíme a na druhou stranu se snažíme její jméno dobře reprezentovat všude, kam přijedeme.
Vladimír Mátl: Ano. Nejsme všichni z Dobronína, ale jak jedeme na štaci, tak o svém bydlišti nikdo nemluví. Prostě řečeno fotbalovou terminologií „kopeme za Dobronín!“.
František Kunst: Máme samozřejmě i sponzory z řad soukromých subjektů. Hodně nám pomáhá firma Autonot z Jihlavy a pak desítky dalších firem i jednotlivců, jejichž jména vždy uvádíme na programech k našim inscenacím.

Jak se zrodil nápad festivalu Dobronínské divadelní chumelení?
František Kunst: Když pro nás obec tolik dělá, chtěli jsme udělat i my něco pro ni. V zimních měsících jsou dlouhé večery a tak jsme si řekli, že je to ideální čas na to zajít do divadla. A protože na štacích a přehlídkách vídáme i jiné soubory a jejich mnohdy opravdu výtečná představení, tak nás napadlo je začít zvát k nám. A už je z toho pěkná tradice.

Kolikátý ročník už letos pořádáte?
František Kunst: Několikátý (hlasitý smích).
Vladimír Mátl: Nemůžeme si s Frantou vzpomenout, kdy přesně to začalo. Bohužel. V tomto naše statistika pokulhává. Určitě víc než deset, spíš víc, já nevím. Franto?
František Kunst: Jsme Zmatkaři, tak co bys chtěl (smích). Letos je to 15. ročník. Tedy přibližně (smích).

Jakým způsobem probíhá výběr?
Vladimír Mátl: Jednak zveme vždy někoho z přátel v okolí. Když přijdou s něčím novým. A pak, jak jsem říkal, jak jezdíme za divadlem na přehlídky a podobně, tak vybíráme inscenace, které nás nějak zaujmou a věříme, že je přijme i náš divák. Snažíme se, zařadit vždy alespoň jednu pohádku. Letos byla na programu již s předstihem, před Vánoci. Jednalo se o divadelní pohádku Měla babka čtyři jabka v podání divadelního souboru Vojan Libice nad Cidlinou.

Je nějaký divadelní spolek, který byste chtěli do Dobronína pozvat, a nedaří se vám to?
František Kunst: Když jsme na někoho zacílili, tak jsme se vždy domluvili. Někdy to trvalo, ale klaplo to.

Jsou některé divadelní spolky, které zvete opakovaně, jelikož se vám jejich tvorba velice líbí?
František Kunst: Tradičně zveme Rádobydivadlo Klapý. Už proto, že jeho principál a režisér Láďa Valeš je nejen letitý kamarád, ale také s naším souborem režijně spolupracoval na několika inscenacích. A mimochodem, on dělá moc dobré divadlo, i když někdy divácky náročnější.
Vladimír Mátl: No vidíš a jeho soubor zrovna letos nepřijede. Za to přijede další tradiční host. Divadelní spolek Kroměříž. To jsou také velcí kamarádi a zkušení divadelníci.

Na koho se tedy letos můžeme těšit?
Vladimír Mátl: Nakonec jsme se rozhodli, že trošku ubereme a dáme během zimy pět představení. O pohádce z Libice jsem již mluvil. Dále přijede Duha z Polné, což je přes humna, a dovezou krásnou inscenaci Tři na lavičce. Excelují v ní polenští ochotníci Petr Vaněk, František Mátl a Jitka Smejkalová. Je to moc krásný smutno-veselý příběh.
František Kunst: O Kroměříži jsme také již mluvili. Letos přijedou dvě dámy Katka Nakládalová a Romča Malinská, které si s chutí střihly role v inscenaci Na útěku. Je to taková divadelní road movie o cestě dvou rozdílných žen hledajících štěstí. A o vtipné momenty tam rozhodně není nouze.
Vladimír Mátl: Já mám velkou radost z toho, že se nám pro letošek podařilo domluvit Divadelní spolek Jiří z Poděbrad. Na FEMAD (Festival FEMAD patří k předním ochotnickým divadelním festivalům a probíhá právě v Poděbradech – pozn. red.) jezdím již roky, ale oni tam nikdy nehrají. Tak jsem je pozval k nám. Myslím, že Grönholmova metoda bude „pecka“. Už jen díky tématu. Kam až jste schopni dojít, abyste získali skvělý manažerský post? Jo a nesmíme zapomenout na to, že festival v lednu odstartovala derniéra naší inscenace Vzpomínky na vodě.

Dobronínské divadelní chumelení 2018

13. ledna: Vzpomínky na vodě – Zmatkaři Dobronín
21. ledna Tři na lavičce – Duha Polná
11. února: Na útěku – Divadelní spolek Kroměříž
4. března: Gönholmova metoda – Divadelní spolek Jiří Poděbrady

JAROSLAV DRAHOŠ

Autor: Redakce

20.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o práci v nepřetržitém provozu v dřevařské výrobě. V celém provozu je zákaz kouření. Náplní práce je úklid areálu a výroby. Těžká fyzická práce. Pracovní doba PO-NE (06-14, 14-22, 22-06)., Informace pouze telefonicky v PO-PÁ v době 8,00 - 15,00 hod.. Pracoviště: Simply consult, s.r.o. - pracoviště 4, Na Hranici, č.p. 2361, 586 01 Jihlava 1. Informace: Stanislav Mykolenko, +420 774 996 177.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč

Číšníci a servírky servírka, číšník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Třešť, příspěvek na stravování a osobní ohodnocení., Číšník,účtující číšník(servírka) v zavedené restauraci s dlouholetou tradicí. , Info: p. Caha 602 741 451. Pracoviště: Roman caha, Revoluční, č.p. 1298, 589 01 Třešť. Informace: Roman Caha, +420 602 741 451.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči veřejných prostranství Uklízeč/ka veřejného prostranství a péče o zeleň. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro fyzicky zdatné osoby, výhodou praxe se zahradní technikou, nejlépe z bydlištěm v obci Kozlov nebo okolí. , 1. kontakt telefonicky pro sjednání osobní schůzky.. Pracoviště: Obec kozlov, 588 21 Velký Beranov. Informace: Milada Jiráčková, +420 606 690 891.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Snídaňový číšník, servírka., Požadujeme trestní bezúhonnost., Životopis zašlete na ales.ehrenberger@livingvenues.com.. Pracoviště: Living venues a.s. - hotel fara rančířov, 586 01 Jihlava 1. Informace: Aleš Ehrenberger, +420 777 821 272.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Taktické cvičení integrovaného záchranného systému s názvem Horizont 2018 v Kamenici nad Lipou.
34

Hromadná dopravní nehoda. Takovou podobu mělo cvičení záchranářů v Kamenici

Sírovec žlutooranžový.
5

Žlutooranžové vějíře mají chuť podobnou kuřecímu řízku

Expert Deníku Jaroslav Benák: Národní tým má velký potenciál

Jihlava - Problémy v defenzivní činnosti, nejlepší výkon proti Rusku. Tak hodnotí vystoupení české hokejové reprezentace na skončeném mistrovství světa bývalý obránce a člen Síně slávy českého hokeje Jaroslav Benák. V rozhovoru pro Deník zároveň dodává, že jej tým celkově mile překvapil a věští mu příjemnou budoucnost.

Malí umělci oživí uměním města na Vysočině

Vysočina – Opět po roce se i žáci vysočinských základních uměleckých škol (ZUŠ) budou veřejnosti prezentovat své umělecké dovednosti v rámci celostátního projektu ZUŠ Open. Letos se do druhého ročníku tohoto projektu zapojilo sedmnáct uměleckých škol z Vysočiny. Své nadání mladí umělci předvedou na netradičních místech, ale i v budovách škol. To všechno už tento čtvrtek.

Darovaná kola pomohou školákům získat vzdělání

Jihlava – Do Afriky poputuje téměř dvě stě kol, která se podařilo vybrat v Jihlavě.

Štebih a Harkabus usilují o návrat do Dukly

Jihlava - Zahájili přípravu. Poprvé po neúspěšné baráži o udržení extraligy se v pondělí sešla hokejová Dukla Jihlava. Na úvodní tréninkové dávce přivítali trenéři Petr Vlk a František Zeman devatenáct hráčů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT