VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmatkaři z Dobronína slaví letos 25. výročí

Dobronín – Na podzim letošního roku oslaví dobronínský amatérský divadelní soubor své 25. výročí. Principál souboru František Kunst spolu s režisérem a hercem Vladimírem Mátlem vzpomínají, kdy a jak soubor vznikl a kdo byl jejím iniciátorem.

20.1.2018
SDÍLEJ:

Zmatkaři z Dobronína slaví letos 25. výročí.Foto: archiv Zmatkaři

František Kunst: Zmatkaři vznikli na podzim roku 1993, svou první inscenaci uvedli hned na jaře, v březnu následujícího roku. Takže slavíme vždy dvě výročí. Výročí založení a výročí první premiéry. Iniciátorem jsem byl já (smích).
Vladimír Mátl: Nezapomeň na Martinu a Míru. Oni by ti to neodpustili.
František Kunst: Jasně. Martina Nováčková. U nich na zahradě ta myšlenka vlastně u vína vznikla. A Míra Večerka, tehdy herec Horáckého divadla, který slíbil, že nás zrežíruje.

Kolik má spolek členů?
Vladimír Mátl: Dnes má šestnáct stálých členů, ale souborem prošly za tu dobu další, téměř čtyři desítky členů a to jak herců, tak režisérů, techniků a podobně.

Víte, kolik jste za ty léta nastudovali inscenací?
Vladimír Mátl: Víme to přesně. Do dnešního dne máme za sebou 21 premiér.

Podle čeho vybíráte divadelní hry?
František Kunst: Většinou nám divadelní text přinese režisér, kterého požádáme o spolupráci. Občas přijde podnět i od samotných herců. Že by si jako rádi v něčem zahráli.
Vladimír Mátl: Vždycky jsme se snažili o žánrovou pestrost v dramaturgii. Takže jsme uvedli jak třeskuté situační komedie, tak texty se závažnějším či tragickým obsahem. Jsme vždy moc rádi, když se trefíme do vkusu našich diváků.

Chystáte se divákům představit v brzké době nějakou novou inscenaci?
František Kunst: Popravdě řečeno, procházíme nyní trochu jakousi tvůrčí krizí. Potom, co do divadelního nebe odešel Michael Junášek, který s námi začal zkoušet inscenaci Světáků, a my se rozhodli, že bez něj to nedoděláme, nastalo trochu hluché období. Ale snad už jsme z toho venku.
Vladimír Mátl: Letos se rozhodně začne zkoušet. A vypadá to, že hned dvě inscenace. A když ne dvě, tak jednu určitě. Už máme vybráno, ale zatím to nechci prozrazovat, abych to nezakřikl.

Kterého ocenění si nejvíce vážíte?
Oba téměř jednohlasně: Diváckého potlesku.
František Kunst: U komedie i diváckého smíchu.
Vladimír Mátl: A u dramatu pláče (smích). Jsou sice desítky divadelních přehlídek a my máme na kontě desítky různých postupů a ocenění. Ale, víte, spokojený divák, to přece jen největší a nejlepší ocenění.

Je možné v dnešní době dělat neziskové aktivity bez sponzora?
Vladimír Mátl: Jistě že jde. Když do toho dáte svůj čas a své peníze. Prostě tomu vše obětujete. Otázkou pak ale je, zda máte tolik, abyste si mohl pořídit vše, co k tomu potřebujete. Kulisy něco stojí, náklady na dopravu a to nemluvím o tisících za autorská práva k divadelním hrám. Takže asi to jde, ale my bychom se bez sponzorů asi neobešli.
František Kunst: Určitě. Bylo by to skoro neřešitelné. Jsme moc vděčni obci Dobronín, že nás výrazně finančně podporuje. Moc si toho vážíme a na druhou stranu se snažíme její jméno dobře reprezentovat všude, kam přijedeme.
Vladimír Mátl: Ano. Nejsme všichni z Dobronína, ale jak jedeme na štaci, tak o svém bydlišti nikdo nemluví. Prostě řečeno fotbalovou terminologií „kopeme za Dobronín!“.
František Kunst: Máme samozřejmě i sponzory z řad soukromých subjektů. Hodně nám pomáhá firma Autonot z Jihlavy a pak desítky dalších firem i jednotlivců, jejichž jména vždy uvádíme na programech k našim inscenacím.

Jak se zrodil nápad festivalu Dobronínské divadelní chumelení?
František Kunst: Když pro nás obec tolik dělá, chtěli jsme udělat i my něco pro ni. V zimních měsících jsou dlouhé večery a tak jsme si řekli, že je to ideální čas na to zajít do divadla. A protože na štacích a přehlídkách vídáme i jiné soubory a jejich mnohdy opravdu výtečná představení, tak nás napadlo je začít zvát k nám. A už je z toho pěkná tradice.

Kolikátý ročník už letos pořádáte?
František Kunst: Několikátý (hlasitý smích).
Vladimír Mátl: Nemůžeme si s Frantou vzpomenout, kdy přesně to začalo. Bohužel. V tomto naše statistika pokulhává. Určitě víc než deset, spíš víc, já nevím. Franto?
František Kunst: Jsme Zmatkaři, tak co bys chtěl (smích). Letos je to 15. ročník. Tedy přibližně (smích).

Jakým způsobem probíhá výběr?
Vladimír Mátl: Jednak zveme vždy někoho z přátel v okolí. Když přijdou s něčím novým. A pak, jak jsem říkal, jak jezdíme za divadlem na přehlídky a podobně, tak vybíráme inscenace, které nás nějak zaujmou a věříme, že je přijme i náš divák. Snažíme se, zařadit vždy alespoň jednu pohádku. Letos byla na programu již s předstihem, před Vánoci. Jednalo se o divadelní pohádku Měla babka čtyři jabka v podání divadelního souboru Vojan Libice nad Cidlinou.

Je nějaký divadelní spolek, který byste chtěli do Dobronína pozvat, a nedaří se vám to?
František Kunst: Když jsme na někoho zacílili, tak jsme se vždy domluvili. Někdy to trvalo, ale klaplo to.

Jsou některé divadelní spolky, které zvete opakovaně, jelikož se vám jejich tvorba velice líbí?
František Kunst: Tradičně zveme Rádobydivadlo Klapý. Už proto, že jeho principál a režisér Láďa Valeš je nejen letitý kamarád, ale také s naším souborem režijně spolupracoval na několika inscenacích. A mimochodem, on dělá moc dobré divadlo, i když někdy divácky náročnější.
Vladimír Mátl: No vidíš a jeho soubor zrovna letos nepřijede. Za to přijede další tradiční host. Divadelní spolek Kroměříž. To jsou také velcí kamarádi a zkušení divadelníci.

Na koho se tedy letos můžeme těšit?
Vladimír Mátl: Nakonec jsme se rozhodli, že trošku ubereme a dáme během zimy pět představení. O pohádce z Libice jsem již mluvil. Dále přijede Duha z Polné, což je přes humna, a dovezou krásnou inscenaci Tři na lavičce. Excelují v ní polenští ochotníci Petr Vaněk, František Mátl a Jitka Smejkalová. Je to moc krásný smutno-veselý příběh.
František Kunst: O Kroměříži jsme také již mluvili. Letos přijedou dvě dámy Katka Nakládalová a Romča Malinská, které si s chutí střihly role v inscenaci Na útěku. Je to taková divadelní road movie o cestě dvou rozdílných žen hledajících štěstí. A o vtipné momenty tam rozhodně není nouze.
Vladimír Mátl: Já mám velkou radost z toho, že se nám pro letošek podařilo domluvit Divadelní spolek Jiří z Poděbrad. Na FEMAD (Festival FEMAD patří k předním ochotnickým divadelním festivalům a probíhá právě v Poděbradech – pozn. red.) jezdím již roky, ale oni tam nikdy nehrají. Tak jsem je pozval k nám. Myslím, že Grönholmova metoda bude „pecka“. Už jen díky tématu. Kam až jste schopni dojít, abyste získali skvělý manažerský post? Jo a nesmíme zapomenout na to, že festival v lednu odstartovala derniéra naší inscenace Vzpomínky na vodě.

Dobronínské divadelní chumelení 2018

13. ledna: Vzpomínky na vodě – Zmatkaři Dobronín
21. ledna Tři na lavičce – Duha Polná
11. února: Na útěku – Divadelní spolek Kroměříž
4. března: Gönholmova metoda – Divadelní spolek Jiří Poděbrady

JAROSLAV DRAHOŠ

Autor: Redakce

20.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní služby 18 000 Kč Ostatní pracovníci v oblasti odpadu a čištění Dělník-obsluha mechanizace. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme:, - Praxe na VZV výhodou, - Spolehlivost, - Manuální zručnost, - Zdravotní způsobilost , 1. kontakt telefonicky pro sjednání osobní schůzky, životopis s sebou.. Pracoviště: Asmj s.r.o., 586 01 Jihlava 1. Informace: Jiří Klíma, +420 724 919 522. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Asistent/ka prodeje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do oblíbené pobočky přijmeme asistenta/tku prodeje., Náplň práce: Obsluha pizzerie, pomocná příprava v kuchyni, obsluha telefonu, Požadujeme: zejména chuť do práce, příjemné vystupování, stresovou odolnost vůči nahromaděným objednávkám, pracovitost, serióznost, cit pro úklid a velkou spolehlivost, Nabízíme: práce v oblíbeném podniku, být součást firmy s rozrůstajícími se pobočkami. Týmový kolektiv, možnost kariérního postupu a seberealizace při otevření nových poboček. V případě spokojenosti a dobrých výsledků bonusy., První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Turbo pizza, s.r.o. - pracoviště, Masarykovo náměstí, č.p. 1192, 586 01 Jihlava 1. Informace: Lukáš Prágr, +420 602 697 625. Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 28 000 Kč Brusiči nástrojů a kovů BRUSIČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - kusová výroba součástí a dílů dle rozměrů a tolerancí stanovených výkresovou dokumentací, - samostatně stanovuje technologicko - výrobní postupy vlastních brousících operací , - provádí vlastní kontrolu a odzkoušení vyrobených předmětů za použití měřidel a zkušebních přístrojů, Požadujeme: , - min. SOU strojního zaměření, - praxe na obdobné pozici min. 5 let podmínkou, - výborná orientace ve čtení technické dokumentace, - manuální zručnost, - samostatnost, spolehlivost, Nástup dle dohody, V případě, že máte o uvedenou pozici zájem a splňujete naše požadavky, tak pošlete životopis na: personalni@ttmetea.cz, do předmětu zprávy uveďte "BRUSIČ - MODYNAS".. Pracoviště: Modynas, s.r.o., 586 01 Jihlava 1. Informace: Gita Neckařová, +420 567 113 133. Výroba - Výroba Nástrojař 18 000 Kč Nástrojaři NÁSTROJAŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Hruškové Dvory 53, Jihlava., Náborový příspěvek 30 000Kč, Náplň práce:, - kontrola stavu opotřebení střižných nástrojů, - provádění montáží, čištění a údržby střižných nástrojů, - provádění oprav, přestaveb typů apod., Požadujeme: , - SOU nebo SŠ ve strojírenském oboru, - zkušenosti s opravou a údržbou střižných nástrojů, - zkušenosti s prací na soustruhu a brusce, - orientace v technické dokumentaci, - znalost práce s měřidly (mikrometr, posuvka…), - praxe na podobné pozici výhodou, V případě Vašeho zájmu mě kontaktujte přes odkaz uvedený v URL adresa pro další informace.. Pracoviště: Kolektor tesla jihlava s.r.o., 586 01 Jihlava 1. Informace: Miroslava Šťávová, +420 567 113 132,774 329 423.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holmiový laser se dostane ke slovu na operačních sálech.
2

Nemocnice má nový přístroj, který rozdrtí ledvinové kameny

Odhalení festivalového plakátu k MFDF Ji.hlava.

Festival Ji.hlava si letos užijí i mladí návštěvníci

Pochod proti ruské agresivitě a šok ze žraloka: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 22. srpna 2018.

Kauza sypače: Soud s Jouklem a Míkou pokračoval i v úterý

Jihlava – Druhým dnem pokračovaly v úterý před Okresním soudem v Jihlavě závěrečné řeči v kauze údajně zmanipulované zakázce na osmadvacet sypačů Iveco ze 128 milionů korun v roce 2009. Podle obžalovaného ředitele krajských silničářů Jana Míky je celá kauza založena na reakci starých struktur na krajské správě, kteří se snažily jeho i bývalého krajského náměstka pro dopravu Libora Joukla zdiskreditovat.

V září začínají platit slevy na jízdné. ICOM je zavede na všech linkách

Jihlava – Dopravce ICOM transport zavádí na základě vládního nařízení od 1. září pětasedmdesátiprocentní slevu na jízdné pro žáky a studenty ve věku 6 až 26 let a seniory nad 65 let.

Opilý cizinec chtěl ukrást šperky

Jihlava – Cizinec, který se pokusil v neděli večer ukrást šperky za více než čtvrt milionu, byl záhy dopaden. Dechová zkouška prokázala více než dvě promile alkoholu v dechu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT