Předchozí
1 z 6
Další

Lucie Čudová žongluje s ohněm a tančí s koněm

K ohni a vystupování se skupinou Novus Origo jsem se dostala náhodou. Byla jsem se podívat na jednom vystoupení, které jsem si nafotila. Později jsem se lidmi z Novus Origo seznámila a začala se bavit. Nakonec přišel návrh, že bych se to, co dělají, mohla naučit také. Od roku 2013 jsem se učila žonglovat a přidávala prvky s ohněm. Pak už jsem začala i vystupovat.

FOTO 1.Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

Spousta triků, které předvádíme lidem, je tak složitá, že mnohé mi úplně perfektně nejdou dodneška. Jsou náročné pro váš mozek, aby pochopil, co mají ruce udělat, aby se podařila ta správná koordinace pohybů. I dnes se stane, že někdo z nás něco pokazí. Někdy jde jen o výpadek, kdy jsme zapomněli na trik nebo jsme někde klopýtli a dostali se mimo sestavu. Když se ale chyby opakují, zjišťujeme, proč se to děje a jak se tomu dá vyvarovat.

FOTO 2.Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

Při kejklích s ohněm strach nemám, ale určitě je potřeba mít respekt. Nebezpečně to vypadá, ale většinou je to tak, že když o sebe zavadíte hořícím předmětem, odnesete to minimálně. Žádné velké popáleniny z toho nejsou. Co je nebezpečné, je plivání ohně. Tam si musí dát člověk opravdu pozor. Já to nedělám. Ale ti, kdo se tomu věnuje, mívají problémy například s rozežranou zubní sklovinou. Doporučuje se proto pauza na zregenerování.

FOTO 3.Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

Nejvíce mě na tom všem baví týmová práce se skvělou partou, kdy si užijeme spoustu zábavy. A taky, že lidem ukazujeme něco zajímavého, co je fascinuje a přitahuje. Mým zatím největším zážitkem byla účast na castingu soutěže Česko Slovensko má talent. Skupina předvedla ohňovou show, připravili jsme si speciální choreografii na daný časový limit. Dále se tam objevili i naši šermíři z Novus Origo. Ostudu jsme určitě neudělali, povedlo se nám to a porotě a lidem se to líbilo.

FOTO 4.Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

V ruku v ruce s tím, jak se věnuji vystupování s ohněm, přišla i spolupráce s manželi Monikou a Leošem Novotnými, kteří chtěli zpestřit svoji show s koňmi něčím navíc, nějakými speciálními efekty, a oslovili nás. Já koně miluji odmalička, dříve jsem jezdila. Jen jsem se tomu posledních patnáct let nevěnovala. Takže jsem se do toho vložila já a přidala se k Novotným.

FOTO 5.Zdroj: Deník / Zuzana Musilová

Jedná se o nejrůznější choreografie, jako je třeba tanec okolo koní s křídly nebo vějíři, patří k tomu i žonglování s hořícími předměty. Chceme lidem také ukázat, že pokud se všechno dobře připraví a propojí, tak se koně nebojí ohně ani pyrotechniky. Je třeba, aby kůň věřil člověku, když ho vede do ohně a nebál se, že mu chce někdo ublížit. Má pudy a rozum mu velí, aby utekl, ale pokud funguje důvěra mezi koněm a jezdcem, kůň to zvládne a udělá, co je potřeba. Opět jsem se začala věnovat jezdectví, časem bych chtěla vystupovat i na koni.

FOTO 6.Zdroj: Deník / Zuzana Musilová