Když ji v roce 2015 v Coloradu postihla srdeční příhoda, byla smířena s tím, že má po kariéře. „Říkala jsem si, že budu muset skončit,“ přiznala dráhová cyklistka, která kvůli tomu přišla o šanci startova na olympiádě v Riu.

Po operaci se však Braspennincxová na kolo vrátila. „Trvalo dlouhých šest měsíců, než jsem zjistila, zda budu moct znovu sportovat. Nebylo snadné dostat se zpět na svou dřívější úroveň a zase získat důvěru svého těla, protože to mě opustilo,“ řekla po BBC.

Britská skateboardistka Sky Brownová na OH v Tokiu.
„Britská Ledecká“ přežila děsivý karambol. Teď chce zlato na moři i na betonu

Braspennincxová se však dokázal vrátit na absolutní vrchol a ve třiceti letech slavila životní úspěch. Šest let po infarktu se dočkala vysněné zlaté medaile z olympiády. Na dráze v Tokiu vyhrála keirin.    

„Byl to čistý instinkt. Dělám to tak od té doby, co závodím v keirinu. Poslouchám své pocity,“ líčila po triumfu.

Zatímco Braspennincxová se stala jednou z hrdinek letošní olympiády a její příběh může inspirovat další sportovce, pro její krajanku Laurine van Riessenovou skončilo vystoupení na velodromu v Izu smolně. V semifinále keirinu utrpěla při ošklivém pádu zlomeninu klíční kosti, žeber a zhmoždění plic. Z karambolu si prý nic nepamatuje a stále se zotavuje v nemocnici v Tokiu.