Mistryně světa a světová rekordmanka v půlmaratonu Jepchirchirová setřásla v ulicích Sappora reprezentační kolegyni Kosgeiovou dva kilometry před cílem a světovou maratonskou rekordmanku porazila o 16 sekund. Seidelová si doběhla pro bronz ve svém teprve třetím maratonu v životě s odstupem dalších 10 sekund.

Kanoista Martin Fuksa obsadil na olympiádě v Tokiu páté místo v závodě na 1000 metrů.
Neklaplo to. Kanoista Fuksa je zase bez olympijské medaile, v Tokiu skončil pátý

Stejně jako Joglová skončila v šesté desítce také další olympijská debutantka Tereza Hrochová, jež druhý maraton v kariéře dokončila na 58. pozici s patnáctiminutovou ztrátou. Česká rekordmanka Eva Vrabcová Nývltová se rozhodla nastoupit navzdory problémům s pravou kyčlí a stehenním svalem a při své celkově páté olympijské účasti včetně ZOH závod před mezičasem na 15. kilometru vzala.

Jepchirchirová s Kosgeiovou se před zraky prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha a šéfa Světové atletiky Sebastiana Coea staly prvními vytrvalkyněmi ze stejné země, jež obsadily v ženském maratonu na OH první dvě místa. Třetí Keňanka, mistryně světa Ruth Chepngetichová, závod nedokončila.

Kristiina Mäki.
Ve finále mi vytuhly ruce, řekla Mäki. Od světové šampionky si vysloužila obdiv

"Jsem strašně šťastná, že jsme vyhrály jako Keňa a byly jsme první a druhá. Bylo velké horko a nebylo to jednoduché," uvedla Jepchirchirová, jež věřila, že její útok dva kilometry před cílem vyjde. "Když jsem zrychlila a získala náskok, řekla jsem si: \'super, to zvládnu. Vyhraju\'."

Sedmadvacetiletá Jepchirchirová navázala na triumf Jemimy Sumgongové, která před pěti lety v Riu de Janeiro vyhrála olympijský maraton jako první Keňanka v historii. O rok později měla Sumgongová pozitivní dopingový test a odpykává si osmiletý distanc.

Eva Vrabcová Nývltová
Vrabcová Nývltová poběží maraton i přes bolest: Budu spoléhat na sílu endorfinu

Do severněji položeného Sappora byly maratony a chodecké závody přesunuty kvůli extrémnímu vedru v olympijském Tokiu. Ideální vytrvalecké počasí však neměly běžkyně ani v dějišti zimních her z roku 1972. Start byl sice na poslední chvíli přesunut o hodinu už na 6:00, ale i tak se maratonkyně vydaly na trať při teplotě 25 stupňů Celsia, jež se v průběhu závodu vyšplhala až ke třicítce s vlhkostí kolem 65 procent.