VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JIHLAVA

Původně čistě moravská Jihlava je statutární město, rozkládající dnes po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice (tvořené především řekou Jihlavou), a je od roku 2000 centrem kraje Vysočina. Jihlava leží na řece Jihlavě na 49,33 stupni severní šířky a 13,16 stupni východní délky, kde se rozkládá v šíři 8824 hektarů. Nadmořská výška různých částí města činí 460–700 metrů nad mořem. Město má přes 50 tisíc obyvatel.
První zmínka o osadě jménem Jihlava pochází z roku 1233, kdy olomoucký biskup Robert potvrdil převod zboží (kde figuroval i název Jihlava) řádu německých rytířů do vlastnictví želivského kláštera. V roce 1234 vyměnil markrabě Přemysl a královna Konstancie s klášterem Porta Coeli v Předklášteří mimo jiné i statek Jihlava s okolními vesnicemi a mýtem za jiný majetek. Po roce 1240 se Jihlava vrátila zpět do držby Václava I. a brzy poté (někdy mezi lety 1240–1243) bylo založeno horní město.
Zdroj: http://www.jihlava.cz/

Sedmnáctý listopad v Jihlavě: Lidé se sešli u Klíčů

Jihlava - Den boje za svobodu a demokracii si v sobotu odpoledne připomněli v Jihlavě, kde se konalo již tradiční Sametově revoluční setkání u Klíčů. Památník s tímto jménem se nachází u řeky Jihlavy ve sportovně relaxačním areálu Český mlýn.

Na Lesnově se budou scházet děti s problémovým chováním

Jihlava – Pro děti s problémovým chováním, které potřebují intenzivní pomoc pedagogů a psychologů, připravují v Jihlavě nové zázemí. Jde o denní stacionář při středisku výchovné péče. To je už od roku 2014 součástí jihlavského dětského domova se školou a zatím poskytuje pouze ambulantní, tedy poradenskou péči. Denní stacionář je novinkou, která zatím není na Vysočině dostupná.

V Herolticích opraví kanalizaci

Jihlava – V jihlavské místní části Heroltice se dočkají nové kanalizace a čistírny odpadních vod.

Filharmonie zve na písňový recitál Bohdana Petroviče

Jihlava – Filharmonie G. Mahlera si na neděli 18. listopadu připravila písňový recitál Bohdana Petroviče. Uskuteční se v 19 hodin v Domě filharmonie

V Antonínově Dole bude bohoslužba za děti do dlaně

Jihlava, Antonínův Důl – Bohoslužba za děti do dlaně se v sobotu 17. listopadu, v den státního svátku, uskuteční v kapličce Ke cti Panny Marie v Antonínově Dole, místní části Jihlavy. Začátek je naplánovaný na půl třetí odpoledne. Akce je vzpomínkou na děti, které zemřely, a jejich rodiče.

Jihlava a Telč se přidala k protestům proti Babišovi

Jihlavsko – K protestům proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se přidali také lidé na Jihlavsku.

Kdo rozbil dveře? Policie hledá viníka

Jihlava – Policii by zajímalo, kdo poškodil dveře podniku na Komenského ulici v Jihlavě. Nyní pátrá po pachateli.

Jihlavě se v neděli raději vyhněte. Ráno se uzavře Jihlavský tunel

Jihlava – S dopravními komplikacemi musejí tuto neděli počítat všichni, kteří se vypraví do Jihlavy. Od osmi hodin od rána do dvou hodin odpoledne bude totiž uzavřený Jihlavský tunel. Po tuto dobu budou řidiči jezdit po objízdných trasách. Tunel během šesti hodin projde kontrolou, a v případě potřeby i těmi nejnutnějšími opravami.

OBRAZEM: Pozor, na Heulosu ze zdi padají uvolněné kameny

Jihlava – Padající kameny z opěrné zdi restaurace poblíž kostela svatého Jakuba ohrožovaly lidi, kteří se pohybovali v jihlavském lesoparku Heulos. Jihlavský magistrát nyní situaci řeší, po vlastníkovi chce, aby co nejrychleji sjednal nápravu. Místo je zajištěné páskami se zákazem vstupu.

Napadený muž skončil v nemocnici

Jihlavsko - V péči lékařů v jihlavské nemocnici skončil třicetiletý muž, kterého napadl o dva roky mladší útočník. Rvačka se odehrála v polovině srpna na akci v obci nedaleko Jihlavy.

Zdravotníci poradí s péčí o pacienta v domácím prostředí

Jihlava - Jak zvládnout péči o pacienta v domácím prostředí, jak zabránit proleženinám a jaká je správná výživa dlouhodobě ležících lidí. O tom všem si budou zdravotníci povídat se zájemci v jihlavském City parku ve středu 15. listopadu, kterým zodpoví i veškeré otázky. Zdravotníci budou k dispozici od 9 do 14 hodin.

Kraj pomůže jihlavskému Dětskému centru

Jihlava – Dětí z rodin v krizových situacích je letos méně a tak Dětské centrum Jihlava bude ve ztrátě. Chybějící částku přes milion korun poskytne hejtmanství ve formě příspěvku na provoz.

Vojáci hledají zájemce o studium

Jihlava - Ve čtvrtek 15. listopadu proběhne na Rekrutačním pracovišti Jihlava prezentace možností studia na Univerzitě obrany a následného uplatnění absolventů v armádní praxi.

Setkání u Klíčů i lampionový průvod. Jihlava oslaví 17. listopad

Jihlavsko – Sedmnáctý listopad se bude slavit i v Jihlavě. V sobotu od 14 hodin se uskuteční Sametově revoluční setkání u Klíčů. Tento památník se nachází u řeky Jihlavy kousek od Vodního ráje.

Studenti nedávají budoucnosti Prioru velké šance

Jihlava – Své nápady na přeměnu jihlavského špalíčku prezentovali už také studenti. Ačkoliv byli některé návrhy až příliš futuristické, přinesla mladá generace nový pohled.

Hvězdné nebe uvidíte od úterý v Kavárně Muzeum

Jihlava - Hvězdné nebe nad námi. Tak se jmenuje nová výstava k patnáctiletému výročí Jihlavské astronomické společnosti, která bude od 13. listopadu k vidění v Kavárně Muzeum. Zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 6. ledna příštího roku.

Podívejte se na další krásná miminka z Jihlavska

Jihlava - V jihlavské porodnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte se do naší fotogalerie.

OBRAZEM: Martina přivítalo plné náměstí

Jihlava - Andělé, husy i konšelé byli tradičně součástí průvodu, který přivedl odpoledne na jihlavské Masarykovo náměstí svatého Martina.

Nastávající rodiče se podívají na porodní sál

Jihlava - Jihlavská nemocnice připravila akci nejen pro nastávající maminky. Všichni zájemci se můžou v pondělí 12. listopadu podívat do zákulisí porodnice a poslechnout si povídání lékařů a porodní asistentky. Porodní konference se koná dvakrát ročně a vždy se setkává s velkým zájmem těch, kteří očekávají příchod miminka.

Na kole se cyklista z Jihlavy už neprojede

Jihlava - Kolo za osm tisíc korun zmizelo z balkonu paneláku v Polní ulici v Jihlavě. Krádež se stala v době od večerních hodin 7. listopadu do ranních hodin 8. listopadu.

OBRAZEM: Jihlava oslavila Den válečných veteránů

Jihlava - K oslavě Dne válečných veteránů se včera připojila také Jihlava. Připomněla si tak ukončení bojů první světové války na západní frontě dne 11. listopadu 1918 v 11.11 hodin, kdy bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem.

Rada města se sešla k prvnímu jednání. Shodla se, že program komisí bude veřejný

Jihlava - Rada města Jihlavy se ve čtvrtek 8. listopadu sešla k prvnímu, zatím mimořádnému zasedání. Vedle devíti radních se jednání účastnili také uvolněný zastupitel Martin Laštovička (ODS) a pověřený zastupitel Petr Ryška (ODS). Probíraná témata se týkala převážně provozních záležitostí.

Noclehárna pro bezdomovce bude v Jihlavě i letos. Jako jediná na Vysočině

Vysočina – V Jihlavě se také letos v zimě počítá se zřízením noclehárny pro bezdomovce v lokalitě Havaj. Fungovat bude od začátku prosince do konce dubna. Zázemí poskytuje zejména v době, kdy uhodí velké mrazy.

Insolvence PSJ: Lidé odcházejí jinam a firmě hrozí konkurz

Jihlava - Pokles počtu zaměstnanců, hrozící konkurz a obrovská nejistota. Takto negativně se už projevila insolvence společnosti PSJ, která se s problémy potýká od léta. Pomoci by měla nová insolvence, kterou firma v pondělí už podruhé podala sama na sebe.

Beton už nenamíchají. Z pozemku v Jihlavě zmizela míchačka

Jihlava - Škodu za deset tisíc korun způsobil neznámý zloděj, který ukradl míchačku z volné přístupného pozemku u domu v Jihlavě.

Kdo chce vystavovat v centru Jihlavy, může se teď hlásit

Jihlava - Kdo chce vystavovat v galerii pod širým nebem v Lazebnické ulici u Masarykova náměstí, má teď velkou šanci. Město hledá umělce, kteří by svými díly prostory zaplnili. Své návrhy mohou umělci zasílat na odbor školství, kultury a tělovýchovy města Jihlavy do 15. prosince.

V Jihlavě oslaví Den válečných vetaránů

Jihlava - K oslavě Dne válečných veteránů se v pátek 9. listopadu připojí také Jihlava. Pietní akt se uskuteční symbolicky od 11.11 hodin u památníku padlých na ústředním hřbitově v Jihlavě.

Zraněný muž měl skoro 3,5 promile. Skončil na záchytce

Jihlava - Jihlavská záchytka měla v úterý 6. listopadu nocležníka s 3,47 promile. Jednalo se o zraněného třicetiletého muže, který ležel v Palackého ulici v Polné.

OBRAZEM: Kostky jsou pryč a na Telečské už to nedrncá

Jihlava - Na Telečské ulici v Jihlavě už to nedrncá, od října auta jezdí po nově vyasfaltované silnici. Cesta do jihlavských částí Pístov, Vysoká a Popice je tak mnohem pohodlnější, než když byl tento úsek vydlážděn kostkami. Někteří motoristé tuto bývalou výpadovku z Jihlavy na Telč stále využívají pro cesty i vzdálenějších Salavic nebo Třeště.

Muž si chtěl ublížit. Skončil na záchytce

Jihlava - Drama, kdy opilý muž vyhrožoval sebevraždou, se odehrálo v neděli 4. listopadu v Jihlavě. Naštěstí vše dobře dopadlo, a to i díky včasnému zásahu policie. Opilý muž skončil na záchytce.

Muž sedl za volant i přes zákaz

Jihlava - Pořádně si zavařil čtyřiapadesátiletý řidič, který i přes zákaz sedl za volant. Policisté ho načapali v sobotu 3. listopadu kolem páté hodiny odpolední. Jel zrovna po ulici Romana Havelky v Jihlavě.

Na dětském oddělení mají nový pokoj ve zvířecím stylu

Jihlava - Na dětském oddělení jihlavské nemocnice přibyl další opravený pokoj, v pořadí již patnáctý. Místnost ve zvířecím stylu najdete v oddělení větších dětí, kde jsou hospitalizováni pacienti do šesti do osmnácti let.

Sněhová nadílka míří do Jihlavy. Zatím ta festivalová

Jihlava - Zajímá vás, jak své svěřence trénuje bývalý reprezentant Ondřej Bank? Nebo chcete vědět, jak se jezdí na kole v mrazivých pustinách severní Kanady? Nebo byste raději dali přednost sjetí grónské řeky? To všechno a mnoho dalšího vám nabídne Snow film fest, který v úterý 6. listopadu postaví svůj základní tábor v jihlavském kině Dukla.

Svatý Martin přijede do Jihlavy. Rozdá třicet tisíc zlaťáků

Jihlava – Třicet tisíc zlaťáků, osmnáct set rohlíčků, přes dvě stě účinkujících, nezbytný doprovod v podobě andílků a samozřejmě světec na koni. Takový bude tradiční svatomartinský průvod v Jihlavě v neděli 11. listopadu. Kromě průvodu je připravený také další program, potrvá do večerních hodin.

První rada města bude už ve čtvrtek

Jihlava - Nové vedení Jihlavy se sešlo ráno v pondělí 5. listopadu k první pracovní poradě. Jednání v zasedací místnosti rady města se zúčastnili primátorka Karolína Koubová, náměstci primátora Petr Laštovička, Vít Zeman a Jaromír Kalina, uvolněný radní Daniel Škarka, uvolněný zastupitel Martin Laštovička a tajemník magistrátu Evžen Zámek.

Dvě promile alkoholu řidičům v jízdě nezabránily

Jihlava - Chce se říct, že už je to takový místní folklor, kdy za volantem úřaduje alkohol. O víkendu totiž jezdili po Jihlavě dva silně opilí řidiči, měli přes dvě promile. Střízlivěli na záchytce.

Další odchod. Koncem týdne opustí Vysočinu i trenér Svědík

Jihlava - Trenér Jihlavy se rozloučí s týmem v pátečním domácím utkání, poté převezme ligové Slovácko.

Přes tři promile už jeho nohy neunesly. Skončil na záchytce

Jihlava - Na jihlavské záchytce v pátek 2. listopadu v dopoledních hodinách skončil silně opilý muž, který měl přes tři promile alkoholu. Ležel na chodníku před budovou jednoho z obchodních řetězců.

Podívejte se na další krásná miminka z Jihlavska

Jihlava - V jihlavské porodnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte se do naší fotogalerie.

Drogy a alkohol u řidičů jsou v Jihlavě na denním pořádku

Jihlava - Další řidiči pod vlivem drog a alkoholu se pohybovali po Jihlavě, jde už o několikátý případ během tohoto týdne.

Každý z nás má doma v šatníku něco cenného

Jihlava /ROZHOVOR/ - Dvě kamarádky Andrea Čapková a Klára Korešová z Jihlavy již od dětství vymýšlely všelijaké projekty. Když na trhu s dámskými módními doplňky nenašly, co hledaly, začaly je samy vytvářet. Pro sebe, pro kamarádky, pro lidi z okolí. Nakonec se dopracovaly až k vlastní značce Xiss a e-shopu a své kabelky, minimalistické šperky nebo pytle na záda v současné době prodávají na českém a slovenském trhu.

Primátorkou je Koubová, kritiku opozice ustála

Jihlava – Přesně dle očekávání byla zvolena historicky první žena do funkce primátorky Jihlavy. Karolína Koubová z Fóra Jihlava ustála i kritiku opozice, která její počínání v nové roli bedlivě sledovala.

Drogy za volantem: Řidiči si dali marihuanu a kokain

Jihlava - Dva řidiče pod vlivem drog načapali policisté v Jihlavě ve středu 31. října. Ze spáchání několika přestupků je podezřelý třiadvacetiletý cizinec, které ho zastavili v ulici Úvoz před devátou hodinou večer.

Jihlava se stará o stovky hrobů

Jihlava – Jenom na centrálním hřbitově v Jihlavě je deset tisíc hrobů. Zhruba desetina z nich je v zanedbaném stavu a není v silách města se o všechny postarat. Alespoň tedy kontroluje jejich technický stav a zajišťuje, aby byly pro okolí bezpečné.

Po Brněnském mostě v Jihlavě už se jezdí

Jihlava - Poprvé od letošního března se tisíce řidičů projely po Brněnském mostě.

Blíží se mrazy, kašny na náměstí jsou zakryty

Jihlava – V první listopadový den byly zakryty kašny na jihlavském Masarykově náměstí dřevěnou konstrukcí, byla z nich také vypuštěna voda.

Zloděj si chtěl odnést rybí prsty, cukrovinky a pečivo

Jihlava - Rybí prsty, cukrovinky a pečivo si v úterý 30. října vyhlédl v prodejně na Žižkově ulici třiatřicetiletý zloděj z Jihlavy. Zboží schoval do kapes bundy a chtěl odejít bez placení.

Pervitin prodával na jihlavském náměstí, teď skončil v policejní cele

Jihlava - Kriminalisté dopadli muže, který distribuoval v Jihlavě pervitin.

Jihlavané dýchají podle ekologické organizace špinavý vzduch

Jihlava, Vysočina – Jihlavská pobočka Kronospanu patřila v roce 2017 mezi největší znečišťovatele ovzduší v Česku. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnila ekologická nezisková organizace Arnika. Dle firmy není důvod se znepokojovat.

Nové vedení Jihlavy podepsalo koaliční smlouvu

Jihlava – V poslední říjnový den se v jihlavském Pirátském centru sešli zástupci čtyř koaličních uskupení, aby svými podpisy stvrdili platnost koaliční smlouvy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT