VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JIHLAVA

Původně čistě moravská Jihlava je statutární město, rozkládající dnes po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice (tvořené především řekou Jihlavou), a je od roku 2000 centrem kraje Vysočina. Jihlava leží na řece Jihlavě na 49,33 stupni severní šířky a 13,16 stupni východní délky, kde se rozkládá v šíři 8824 hektarů. Nadmořská výška různých částí města činí 460–700 metrů nad mořem. Město má přes 50 tisíc obyvatel.
První zmínka o osadě jménem Jihlava pochází z roku 1233, kdy olomoucký biskup Robert potvrdil převod zboží (kde figuroval i název Jihlava) řádu německých rytířů do vlastnictví želivského kláštera. V roce 1234 vyměnil markrabě Přemysl a královna Konstancie s klášterem Porta Coeli v Předklášteří mimo jiné i statek Jihlava s okolními vesnicemi a mýtem za jiný majetek. Po roce 1240 se Jihlava vrátila zpět do držby Václava I. a brzy poté (někdy mezi lety 1240–1243) bylo založeno horní město.
Zdroj: http://www.jihlava.cz/

Žirafí samec neuhynul kvůli otravě, ale dlouhodobému stresu

Jihlava – Za smrtní osmiletého žirafího samce Manu z jihlavské zoologické zahrady stojí střevní komplikace a dlouhodobý stres. Byl totiž nejslabším členem z trojice žirafích samců. Paul a Zuberi tak zůstanou ve výběhu sami.

Kvalita šla dolů, přiznávají po sestupu jihlavští fotbalisté

Jihlava - Hektické léto. Velkými střety, boji o budoucnost a stavěním mančaftu pro nadcházející sezonu ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE se potýkala fotbalová Vysočina po jarním pádu z nejvyšší soutěže. V nejbližším období tak její příznivci budou sledovat výrazně omlazený tým, který se pokusí atakovat horní příčky druhé ligy.

Na jihlavském letišti cvičí vojenští parašutisté

Jihlava - S začátkem třetího červencového týdne do krajského města přijeli příslušníci Armády České republiky (AČR). Na jihlavském letišti Henčov a v blízkém okolí Jihlavy totiž probíhá vojenský výcvik.

OBRAZEM: Pohyb po jihlavské nemocnici umožňují další nové vozíky

Jihlava – V jihlavské nemocnici je možné si zapůjčit už pět nových červených invalidních vozíků pro lepší pohyb po pavilonech. K půjčení je však potřeba desetikoruna.

Oprava svárů se podařila, stadion je v pořádku

Jihlava – Statik po opravě ocelové konstrukce povolil standardní provoz a Horácký zimní stadion v krajském městě je tak opět možné naplno využívat.

Do práce na kole v květnu jezdily stovky lidí

Jihlava – Květnová soutěž Do práce na kole už zná své výherce. Na Vysočině tuto měsíční týmovou výzvu přijalo 847 účastníků.

Jihlavskou základní školu v Žižkově ulici povede nová ředitelka

Jihlava – Nejen výuka cizích jazyků, či počítačů od prvních tříd, ale také více sportu pro všechny žáky během školní výuky. To jsou jen některé plány Andrey Frolíkové, nové ředitelky jihlavské základní školy T. G. Masaryka. Ke změně ve vedení této jihlavské školy dochází po 27 letech.

Stewardku autobusu udeřila pěstí agresivní žena

Jihlava – Agresivní žena z Brněnska mladou stewardku autobusu napadla a zranila na jihlavském autobusovém nádraží v úterý 10. července dopoledne.

V jihlavském bytě loupil zloděj. Ukradl šperky a peníze

Jihlava – Jihlavští policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který začátkem července vykradl jeden jihlavský byt v Březinově ulici.

Dalších šest jihlavských ulic dostane nová LED svítidla

Jihlava – Přesně 182 svítidel veřejného osvětlení nechá do poloviny letošního listopadu vyměnit vedení jihlavské radnice. Úsporná svítidla radnici ušetří nejen peníze, ale především životní prostředí.

OBRAZEM: Vysokoškoláci si slavnostně převzali diplomy

Jihlava - V aule Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) se v úterý 10. července konaly slavnostní promoce bakalářů a také prvních absolventů magisterských oborů.

Dech novorozenců budou v jihlavské nemocnici hlídat nové přístroje

Jihlava – Dětské oddělení jihlavské nemocnice dostalo nové přístroje pro novorozence. Celkem dvacet monitorů dechu bude sloužit těm nejmenším pacientům.

Lichvář na útěku neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu

Jihlava/Brno - Zdeněk Macek z Jihlavy, odsouzený za zločin vydírání, neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu (NS), čímž byl definitivně potvrzen tříletý trest, který padesátiletý muž dostal u okresního soudu v Jihlavě.

Do jihlavské knihovny zatéká. Střechu čeká oprava

Jihlava – Kvůli špatnému technickému stavu bude letos muset projít opravou střecha budovy Městské knihovny Jihlava. Její provoz však rekonstrukce nijak neomezí.

I letos se bude cvičit v jihlavském parku na Skalce

Jihlava – V parku na Skalce začal druhý ročník cvičení pro veřejnost a potrvá až do 27. září. Jihlavané mohou přijít cvičit vždy v pondělí od deseti hodin a ve čtvrtek od dvou odpoledne. Cvičení probíhá v parku Skalka u dětského hřiště. Díky dotaci z programu Zdravé město Jihlava lze strávit hodinu s instruktorkami zdarma.

Nejen seniory potěší knížky od jihlavských gymnazistů

Jihlava – Přes dvě stovky. Tolik svazků se v rámci projektu zaměřeného na opětovné použití nevyužívaných knih podařilo shromáždit před jihlavským gymnáziem.

OBRAZEM: Jihlavský svátek hudebních fanoušků opět nezklamal

Vysočina - Lenny, Lucie, Harlej, Arakain s Lucií Bílou, Jelen, Vypsaná fixa. To je jen strohý výčet muzikantů, kteří se v pátek předvedli na Vysočina Festu v areálu letního amfiteátru Jihlavě.

Mladík měl po útoku otřes mozku

Jihlava – Podezření ze spáchání dvou trestných činů, ublížení na zdraví a výtržnictví, má na krku třiadvacetiletý muž.

Jana Šneiderová skáče už od mládí, maminka se o ní stále bojí

Jihlava – Parašutismu propadla Jana Šneiderová z Jihlavy už jako malá, když poprvé viděla muže s padáky. Jako šestnáctiletá poprvé skočila i ona sama.

Na Vysočina fest míří také policie

Jihlava – Největší hudební festival na Vysočině proběhne v krajském městě od pátého do sedmého července. Policie připomíná, že by návštěvníci měli myslet na svůj majetek a dodržovat zákony.

Dechová hudba opět po roce rozezní centrum Jihlavy

Jihlava – Do krajského města na Masarykovo náměstí se opět po roce vrátí promenádní koncerty. První hudební vystoupení se na náměstí uskuteční v odpoledních hodinách ve čtvrtek 5. července.

Policie dopadla distributorku drog, která působila v Jihlavě a Třešti

Jihlava – Jihlavští kriminalisté dopadli distributorku drog, která prodávala v Třešti, v Jihlavě a na Třebíčsku pervitin.

Koalice Žijeme Jihlavou chce dát prostor lidem

Jihlava - Sází na hlas lidu. Ještě před prázdninami podepsaly koaliční smlouvu všechny tři strany nově vzniklé koalice Žijeme Jihlavou. Chtějí dát větší slovo široké veřejnosti.

Hlavní vchod do jihlavské nemocnice se přesune

Jihlava – V pondělí 9. července se na několik měsíců uzavře hlavní vchod do Nemocnice Jihlava. Chystá se totiž kompletní rekonstrukce těchto prostor.

Osmnáctiletí budou mít letos vstup do Vodního ráje gratis

Jihlava – Kdo letos oslavil či oslaví osmnáctiny, má vstup do Vodního ráje Jihlava zdarma. Jedná se o akci u příležitosti osmnáctých narozenin aquaparku.

OBRAZEM: Burger festival navštívil Jihlavu

Jihlava - Burgery, kam se člověk podívá. Poslední dva červnové dni patřily nejen začátku prázdnin, ale v krajském městě také Burger festivalu. Za City Parkem se sešlo hned několik prodejců, kteří nabízeli symboly Ameriky v tradiční i unikátní podobě.

Mladá žena už je ve vězení

Jihlava – V krajském městě se policistům tento týden podařilo zatknout ženu, která se od března vyhýbala nástupu do vězení.

OBRAZEM: Adapta rozkvetla na pátém květinovém dni

Jihlavsko – Šaman, gejša, Socha Svobody, Marfuška a další se v polovině června setkali na hradě Roštejn. Konal se tam totiž pátý květinový den jihlavské odlehčovací služby Adapta. Tématem setkání uživatelů služby a jejich přátel bylo přátelé z mapy světa.

Objízdná trasa do Jihlavy se uzavřela

Jihlavsko – V pondělí 25. června se uzavřela silnice mezi Puklicemi a Studénkami, kterou řada řidičů využívala jako provizorní objízdnou trasu po dobu uzavření Brněnského mostu v Jihlavě.

Bazén Evžena Rošického bude přes měsíc zavřený

Jihlava – Přesně pět týdnů bude mimo provoz jihlavský bazén Evžena Rošického se saunou a tělocvičnou. Důvodem je jejich pravidelná technologická odstávka.

Ambulance nemocnice mění na léto ordinační hodiny

Jihlava – Pacienti si během nadcházejícího července a srpna musí dát pozor na dočasné změny ordinačních hodin ambulancí jihlavské nemocnice. Některé odborné poradny přes léto přeruší provoz úplně, jiné ho omezí.

Jihlava zažije dva dny burgerového šílenství

Jihlava - V pátek 29. a v sobotu 30. června se v Jihlavě sejdou vyznavači kvalitního jídla a pití. Uskuteční se tam totiž premiérový Burger festival. Své stánky s těmi nejlepšími pochoutkami otevře více než 20 burger specialistů a gastro odborníků. 

V Cityparku jsou parkovací prázdniny

Jihlava – Návštěvníci jihlavského nákupního centra Citypark mohou ještě několik dní využít parkovného zdarma.

Jihlavská laboratoř prokazuje ve vzorcích nákazu afrického moru prasat

Jihlava - Přesně před rokem na Zlínsku vypukla nákazu afrického moru prasat (AMP). Důležitou roli při boji s tímt o virem má Státní veterinární ústav (SVÚ) v Jihlavě, v němž se nachází Národní referenční laboratoř pro AMP.

Rektor Báča byl v Praze jmenován profesorem

Jihlava – Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) Václav Báča si poslední červnové pondělí v aule pražského Karolina převzal z rukou ministra školství v demisi Roberta Plagy dekret k jmenování profesorem. Své druhé funkční období tak rektor Báča začne už jako profesor pro obor Anatomie, histologie a embryologie.

OBRAZEM: Jihlavu připomínají nové medaile

Jihlava – Na krajské město upomínají nové pamětní medaile ze stříbra a alpaky. Na jednom z kusů lze vidět vyražený městský znak z roku 1539 s latinským nápisem Insignia civitas Iglaviae: Verbum Domini manet in aeternum, což v překladu znamená Znak města Jihlavy a Slovo Páně zůstává na věky.

Filmový festival Ji.hlava letos nabídne výtvarné dílny pro nejmenší

Jihlava – Mezinárodní festival dokumentárních filmů (MFDF) Ji.hlava bude v krajském městě slavnostně zahájen už za 121 dní. Minulý týden jeho ředitel Marek Hovorka odtajnil nejen plakát a hlavní téma, ale také další novinky letošního 22. ročníku.

Policisté dopadli zloděje, který vykradl jihlavský byt

Jihlava – V jihlavské Mošnově ulici na začátku letošního dubna loupil třiačtyřicetiletý muž z Jihlavy. Policejní inspektor mu teď na základě shromážděných důkazů sdělil podezření ze spáchání tří trestných činů.

Komunistická strana zveřejnila jména kandidátů

Jihlava – Krajský výbor Komunistické strany Čech a Moravy zveřejnil kompletní seznam svých kandidátů pro podzimní volby.

OBRAZEM: Domácí hospic Bárka o víkendu lidé podpořili během

Jihlava – První ročník Běhu pro Bárku mají pořadatelé úspěšně za sebou. Na start se o uplynulé sobotě v krajském městě postavilo přes sto běžců. Charitativní akce na podporu jihlavského domácího hospice, který zřizuje Oblastní charita Jihlava, vynesla Bárce 37 tisíc korun.

Surya a Mau zůstanou v zoo jenom dva roky

Jihlava – Okolo improvizovaného jeviště poblíž výběhu tygrů sumaterských Zoologické zahrady Jihlava se v neděli 24. června odpoledne tísnily desítky lidí. Přišli se totiž podívat na slavnostní křest tygřích slečen Surya a Mau.

Od září si návštěvníci bazénu Rošického připlatí

Jihlava – Vstupné v bazénu Rošického se od prvního září zvýší. O zdražení rozhodla v minulém týdnu jihlavská radnice.

Jihlavský VOR pomáhá lidem. Už dvacet let

Jihlava – Dvě desítky let v krajském městě funguje jihlavská organizace VOR. Je útočištěm pro duševně nemocné lidi. Na úterý 26. června vedení sdružení naplánovalo pro veřejnost společnou oslavu letošního kulatého výročí.

Lídrem KDU-ČSL bude náměstek Kalina

Jihlava – Městský výbor KDU-ČSL schválil kandidátní listinu pro komunální volby. Lídrem zůstává současný náměstek Jaromír Kalina.

Jihlava bude mít další bus pruh, povede na náměstí

Jihlava – Jihlava bude mít zatím nejdelší jihlavský bus pruh. Prostor vyhrazený pouze pro vozy hromadné dopravy povede ve směru od jihlavské křižovatky Kosovská – Hradební ke křižovatce Hradební – Znojemská. 

Vysvědčení za týden dostane 64 tisíc dětí

Vysočina – Známkování už je uzavřené a děti se již nemohou dočkat prázdnin. Poslední týden ve škole bývá ve znamení her, někde už začínají opravy školních budov.

Festivalu dokumentů bude rezonovat téma paměti

Jihlava - Do začátku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů zbývá 124 dní. Za čtyři měsíce krajské město ožije už 22. ročníkem. Ředitel festivalu Marek Hovorka 22. června odtajnil téma a plakát.

Koupil si od ní kabát a nyní s manželkou slaví diamantovou svatbu

Jihlava – Ve velké obřadní síni jihlavské radnice se v sobotu 16. června konala diamantová svatba Josefa a Marie Bendových z Jihlavy. Po šedesáti letech společného života si tak opět řekli ano. Oddávajícím symbolického sňatku byl náměstek primátora Jaromír Kalina.

Policie ukončila vyšetřování vraždy. Pachatel totiž nežije

Jihlava – Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ukončili v červnu prověřování vraždy ženy v Jihlavě, k níž došlo v pátek 15. prosince kolem čtrnácté hodiny ve Slavíčkově ulici.

V Antonínově Dole opět oslaví pouť

Antonínův Důl - V sobotu 23. června se sejdou pouťoví hosté u kapličky Panny Marie v jihlavské městské části Antonínův Důl. Pouť se zde koná již poosmé k výročí zasvěcení kaple.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT