VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JIHLAVA

Původně čistě moravská Jihlava je statutární město, rozkládající dnes po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice (tvořené především řekou Jihlavou), a je od roku 2000 centrem kraje Vysočina. Jihlava leží na řece Jihlavě na 49,33 stupni severní šířky a 13,16 stupni východní délky, kde se rozkládá v šíři 8824 hektarů. Nadmořská výška různých částí města činí 460–700 metrů nad mořem. Město má přes 50 tisíc obyvatel.
První zmínka o osadě jménem Jihlava pochází z roku 1233, kdy olomoucký biskup Robert potvrdil převod zboží (kde figuroval i název Jihlava) řádu německých rytířů do vlastnictví želivského kláštera. V roce 1234 vyměnil markrabě Přemysl a královna Konstancie s klášterem Porta Coeli v Předklášteří mimo jiné i statek Jihlava s okolními vesnicemi a mýtem za jiný majetek. Po roce 1240 se Jihlava vrátila zpět do držby Václava I. a brzy poté (někdy mezi lety 1240–1243) bylo založeno horní město.
Zdroj: http://www.jihlava.cz/

Holding PSJ informoval o osudu svých projektů

Jihlava – Holding PSJ, který se potýká se závažnými finančními problémy, informoval během úterý o stavu svých projektů.

Jihlavská zoo představila cykloboxy, je první v Česku

Jihlava – Zoologická zahrada v krajském městě má zajímavý primát. Je totiž první zoologickou zahradou v zemi se systémem, který nabízí bezplatnou úschovu až čtrnácti jízdních kol.

Přepadla seniora, může dostat deset let vězení

Jihlava – Až deset let za mřížemi může čekat ženu, která v Jihlavě na ulici přepadla seniora a vzala mu mobilní telefon.

Zoo zve na podzimní klubové večery

Jihlava – Jihlavská zoologická zahrada opět připravila cyklus podzimních klubových večerů se zajímavými hosty. Ve čtvrtek 4. října cestovatel a fotograf Tomáš Havel povypráví o svých cestách a zážitcích z Norska. Podělí se o tipy, které využije každý milovník aktivního cestování, promítne ty nejlepší snímky z této kouzelné země a rád zodpoví každou otázku.

Veřejná debata s lídry stran v Jihlavě přeci jen bude

Jihlava – Zdálo se, že se Jihlavané před volbami s kandidáty na uvolněný post primátora nesetkají. Na poslední chvíli proto uspořádaly tři mládežnické organizace politických stran veřejnou debatu.

Vloupal se do auta, policie po něm pátrá

Jihlava – Jihlavští policisté pátrají po pachateli, který v noci ze čtvrtka na pátek vykradl zaparkovaný automobil.

Výročí trolejbusů přilákalo i novomanžele

Jihlava – Je sobotní odpoledne a Jihlavané obdivují historické trolejbusy a autobusy v areálu dopravního podniku. Stranou stojí nenápadná dvojice, podle všeho jde o novomanžele.

V Jihlavě přežívá vzácný motýl. Modrásek bahenní potřebuje rostliny i mravence

Jihlava – Kraj Vysočina zachraňuje vzácného motýla. Modrásek bahenní žije v katastrálním území Jihlava – Staré Hory a k přežití potřebuje specifickou rostlinu i mravence.

Ochutnají oceněné biopotraviny ze Sasova. Při dni otevřených vrat

Jihlava - To nejlepší z biopotravin k ochutnání i zakoupení. Nejen to nabízí Biozemědělský den - Den otevřených vrat na Biofarmě Sasov, který se koná v sobotu 22. září od jedenácti hodin do pěti odpoledne na kraji Jihlavy.

Kraj Vysočina vyslechne připomínky veřejnosti

Vysočina – Letos na podzim opět budou mít občané Vysočiny možnost říct, jaké jsou podle nich největší bolístky Vysočiny.

Derby nevyšlo celému týmu

Jihlava – Dva domácí zápasy, z toho jen dva body díky lépe zvládnutému prodlouženía nájezdům. Takový je sumářz posledních dvou utkání hokejové extraligy, v níž Dukla hostila Salcburk a Žďár.

Dopravní terminál se bude řešit postupně

Jihlava – Jelikož se do výběrového řízení na projektaci Centrálního dopravního terminálu (CDT) v krajském městě nikdo nepřihlásil, radnice mírně změní podmínky. Vše udělá postupně a začne územním řízením.

Na náměstí se rozdávaly medaile

Jihlava - Zájem dětí o odpolední akci S Bílým kruhem do bezpečí byl značný. Soutěžilo se v rámci Jihlavského dne zdraví v úterý 18. září odpoledne.

Blíží se nejdůležitější volby, ví i kandidáti v krajském městě

Jihlava – Již první říjnový víkend budou lidé po celé republice vybírat, kdo v dalších čtyřech letech povede obce. V krajském městě si mohou lidé vybrat z deseti kandidátek.

Jihlavská nemocnice má novou terapeutickou plošinu

Jihlava – Rehabilitační oddělení Nemocnice Jihlava má k dispozici novou terapeutickou plošinu za téměř tři sta tisíc. Slouží k procvičení celého těla.

Prior bude dominantou náměstí i nadále

Jihlava – Nesedí tam, ale nezmizí. Prior by ve středu města po plánované revitalizaci zůstat nemusel, tato varianta však není podle představitelů města příliš pravděpodobná.

Zimní stadion je v pořádku, letní opravy stály přes čtyři miliony

Jihlava – Vedení města investovalo v létě miliony do oprav Horáckého zimního stadionu, ten je nyní připraven na zimu.

Jihlava se vyrovnává se situací v PSJ

Jihlava – Vedení krajského města se vyjádřilo k situaci okolo holdingu PSJ. Ten se dostal do závažných finančních problémů a v pondělí podal sám na sebe insolvenční návrh.

V Jihlavě vrcholí sklizeň konopí, pracuje se ručně

Jihlava – Na kraji Jihlavy jsou rozsáhlé plochy konopí. Vzniká z něj čaj i další potraviny, je ale třeba ho ručně sklidit. Brigádníků přitom není tolik, kolik by bylo potřeba.

Velká diskuze kolem jihlavské MHD zdarma: Bude? Zřejmě ne

Jihlava – Lídři všech deseti politických stran se sešli s jihlavskými seniory, aby jim představili své vize pro nadcházející komunální volby. Velká diskuze se strhla kolem MHD zdarma.

V Jihlavě se chystá velkolepá oslava sta let republiky

Jihlava – Už zítra vypuknou v krajském městě velkolepé oslavy sta let republiky. V rámci akce s názvem Proletí 100letí se Masarykovo náměstí vrátí o sto let zpátky.

V krajském městě budou vyšetřovat plíce

Jihlava – Den otevřených dveří v ambulancích má pomoci včas odhalit zrádnou idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Zájemce s dechovými potížemi ve čtvrtek 13. září vyšetří i v Nemocnici Jihlava.

Recidivista z Jihlavska skončil ve vazbě

Jihlava – Kriminalisté z krajského města objasnili závažný případ násilné trestné činnosti. Dvaapadesátiletý recidivista z Jihlavska může skončit až na deset let za mřížemi.

Lidovci přestavili volební priority, hlavní je získat vodu pro město

Jihlava – Jihlavská KDU-ČSL představila své priority pro podzimní komunální volby. Vedle dořešení sporů o vodu chce lídr kandidátky Jaromír Kalina najít dialog s velkými zaměstnavateli.

Jihlavská speciální škola připravuje žáky s postižením na samostatný život

Jihlava – Pro žáky se specifickými vzdělávacími potřebami funguje v krajském městě Základní škola speciální a Praktická škola Jihlava.

Představenstvo PSJ podalo návrh na vlastní insolvenci

Jihlava – Stavební holding PSJ nemůže najít cestu z finančních problémů, ve kterých se poslední měsíce zmítá. Ke slovu přišel návrh na vlastní insolvenci.

DIOD zahájí osmou sezónu, je na co se těšit

Jihlava – Divadlo otevřených dveří (DIOD) v krajském městě vstupuje po prázdninové pauze do své osmé sezóny.

Jihlava bude mít dalších téměř dvě stě LED svítidel

Jihlava – Krajské město pokračuje v nahrazování starých výbojek moderními a úspornými LED diodami. Vymění dalších téměř dvě stě světel.

Neznámý pachatel poškodil zaparkované auto

Jihlava – Policisté pátrají po pachateli, který o víkendu v krajském městě poškodil zaparkované vozidlo.

Dřív nakloněná silnice a díry. Úprkova ulice má být po rekonstrukci bezpečnější

Jihlava – Město před pár dny dokončilo rekonstrukci Úprkovy ulice. Práce v této lokalitě začaly už letos v dubnu a vyšly na dva a půl milionu korun.

Traktory i ručně poháněný dětský kolotoč. Jihlavské náměstí obsadili zemědělci

Jihlava - Zemdědělská technika, netradiční regionální potraviny i živé včely. To vše bylo k vidění v sobotu na Masarykově náměstí v krajském městě. Konal se totiž Den zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina, jinými slovy Dožínky. 

Parciální trolejbusy vyzkouší v Jihlavě. Jezdit by měly na nové lince

Jihlava – Při příležitosti dne otevřených dveří dopravního podniku se v sobotu 22. září v Jihlavě vůbec poprvé objeví trolejbusy, které mají dojezd až dvacet kilometrů bez trolejí.

Svobodní a Realisté chtějí prosadit MHD zdarma

Jihlava – Svobodní a Realisté jdou do podzimních komunálních voleb pod názvem Společně pro Jihlavu. Na začátku září představili kandidátku a body programu pro krajské město.

Děti nevydrží věnovat se jedné činnosti naplno, stěžují si trenéři a vedoucí

Jihlava – Sedmý ročník akce Volný čas není nuda se konal ve čtvrtek 6. září na jihlavském Masarykově náměstí. Více než pěti stovkám návštěvníků se představil jak dům dětí a mládeže, tak další desítka volnočasových sportovních, tanečních či bojových spolků, které vedou převážně dobrovolníci.

Útočník bezdůvodně napadl patnáctiletého. Pátrá po něm policie

Jihlava – Fyzické napadení, ke kterému došlo v srpnu, nyní prošetřují policisté. Obětí se stal na ulici Hradební v Jihlavě patnáctiletý chlapec.

Nekvasil: Příprava ukázala,že můžeme hrát s každým

Jihlava – Hokejoví junioři Dukly jdou ve čtvrtek do boje. Novou extraligovou sezonu otevřou domácím zápasem s Českými Budějovicemi, před kterým se museli jihlavští trenéři nad hrou svého týmu hodně zamyslet. Kouč Nekvasil ale věří, že pokud hráči budou plnit pokyny a budou hrát v pohybu, mohou v úvodním utkání uspět. Cíle pro sezonu si prý ale nedávají.

Dopravní podnik reklamuje software nových autobusů

Jihlava – Nové autobusy Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ), které poprvé vyjely prvního září, měly špatný software. Řeší se proto reklamace.

Jihlavou se poběží půlmaraton. Přinese i dopravní omezení

Jihlava – Pátý ročník Jihlavského půlmaratonu se v krajském městě uskuteční již tuto neděli. Mimo jedenadvacet kilometrů dlouhé trati se poběží také rodinný závod pro dobrou věc.

Neptunova kašna letos nezůstane bez vody

Jihlava – Přestože se opravy Neptunovy kašny na jihlavském Masarykově náměstí neplánovaně protáhly, nakonec se přeci jen ještě letos na pár týdnů napustí.

OBRAZEM: Mládě dostalo jméno Nix. Znamená sníh

Jihlava - Jedno ze tří mláďat irbisů, chovaných v jihlavské zoo, se jmenuje Nix, a to od nedělní třetí hodiny odpolední, kdy jej před zraky návštěvníků zahrady pokřtila vysočinská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová (ČSSD).

Jihlava plánuje stále více preferovat vozy MHD

Jihlava – V ulicích krajského města Vysočiny by měly vzniknout další BUS pruhy. Podle radnice tyto změny prostor pro ostatní řidiče nijak neomezí. Jihlava aktuálně dokončuje dokument nazvaný Plán udržitelné městské mobility, který by měl zvýšit atraktivitu městských autobusů a trolejbusů.

Nejmladší člen Horáckého divadla v angažmá končí. Vydržel pouhý rok

Jihlava – Nová sezona v Horáckém divadle (HDJ) přináší také personální změny. V angažmá skončil nejmladší člen souboru, na jevišti se objeví dvě nové tváře.

Horácké divadlo Jihlava přesně za týden zahájí novou sezonu

Jihlava – Počet návštěvníků roste, ale klesá zájem o klasické předplatné. Proto divadlo zavádí Flexi předplatné.

Prior? Zřejmě zůstane v centru Jihlavy i po revitalizaci náměstí

Jihlava – Dvanáct týmů se účastní architektonické soutěže na revitalizaci jihlavského Masarykova náměstí. Obálky s návrhy zatím zůstávají zapečetěné.

Do ulic Jihlavy vyjedou nové autobusy

Jihlava – Dopravní podnik města Jihlavy ve čtvrtek 30. srpna na Masarykově náměstí představil nové autobusy. Jedná se o vozy Iveco Urbanway s pohonem na zemní plyn (CNG).

Jihlava má problémy s investičními akcemi

Jihlava – U ústředního hřbitova vzniká záchytné parkoviště P + R pro sto deset aut. Vedení radnice však přiznává, že je stavba ve skluzu.

Sto let republiky lidé oslavili s dechovkou

Jihlava - Dechová hudba vyhrávala v areálu staré nemocnice vedle autobusového nádraží v Jihlavě. Uskutečnil se tam Piknik s dechovkou, který byl součástí celokrajských oslav 100 let republiky.

Zákaz stání v Seifertově ulici? Řidiči tam parkují dál

Jihlava – Někteří motoristé nerespektují zákaz stání kolem rekonstruované zastávky MHD v jihlavské Seifertově ulici. Kvůli tomu ve zúženém prostoru vznikají kolizní situace a policie dopravní přestupky parkování v místě zatím neřešila.

Jen v tištěném Deníku - Nové informace k případu napadení hokejisty Melenovského

Jihlava – V pátečním vydání Jihlavského deníku a všech ostatních mutacích na Vysočině přineseme nové informace k případu napadení bývalého hokejisty Dukla Jihlava a současného trenéra pelhřimovských hokejistů Marka Melenovského, k němuž došlo letos v červnu na jihlavském Masarykově náměstí v Jihlavě.

Jihlavský aeroklub po roce provětrá hangáry na Henčově

Jihlava - Sobota 1. září potěší všechny milovníky létání. Na jihlavském letišti v Henčově se totiž uskuteční Den s Aeroklubem Jihlava, co je den otevřených dveří. Program začne v deset hodin a skončí v sedmnáct.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT