VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TELČ

Až do 12. století byla krajina v okolí dnešní Telče hlubokým hvozdem, jejž obývala pouze divoká zvěř. Na místě, kde město stojí, se odedávna křížily obchodní stezky. Na vyvýšenině Humpolecké cesty byl založen hrazený dvorec s románskou rotundou. Ten se stal hospodářským centrem oblasti. V průběhu 13. století se zde usazovalo stále více lidí, a tak bylo nedaleko dvorce založeno sídlo, jež dnes nese název Staré město a je součástí Telče.

Jak však vznikla Telč samotná? To není zcela jisté, žádné historické prameny datum založení neuvádí. Prvním spolehlivým letopočtem v historii města jsou léta 1333 – 1335, kdy Telč navštívil markrabě Karel, později známý jako Karel IV.

Město bylo postaveno na vyvýšenině obklopené rybníky, které spojuje Telčský potok a umělý příkop. Území Telče chránily hradební zdi se střílnami a ochozem. Díky těsnému sousedství rybníků, které sahaly až ke zmiňovaným hradbám, se mohla Telč docela snadno přeměnit v nedobytnou vodní pevnost.

Zdroj: http://www.telc-etc.cz/cz

V Telči ochutnáte dobroty ze Španělska nebo Japonska

Telč – Delikatesy ze Španělska, Argentiny i Japonska, typické české dobroty a mnoho dalších pochoutek si mohou lidé vychutnat už v sobotu 29. září. Kde? V Panském dvoře Telč. Od 11 do 17 hodin budou připraveny nejen ty nejlepší gastronomické zážitky na téma Podzimní sklizeň, ale i bohatý doprovodný program.

Volby v Telči: Začal se budovat domov pro seniory, starý hotel ale šel k zemi

Telč – V Telči letos kandiduje půltucet subjektů, což je o dva méně než před čtyřmi roky. Kandidátku nepodaly ČSSD a TOP 09.

Mladý výtržník napadl dva muže, po útoku vždy utekl

Telč – Dva trestné činy má na krku pětadvacetiletý muž, který v létě během jedné noci fyzicky napadl a zranil dva lidi.

Pavel Dorotka: Lákalo mě natočit horor, při kterém se lidi budou opravdu bát

Telč /ROZHOVOR/ - Před časem jsem napsala rozhovor o životě mého kamaráda Pavla Dorotky z Telče a filmových natáčeních, kterých se zúčastnil. Tehdy plánoval splnit si svůj sen a natočit vlastní film, což se mu podařilo. Jde o horor Tenebris. Jednu z rolí jsem si v něm zahrála i já.

Výhra v desetiboji seniorů zůstala doma

Telč – Do tradičního Telčský desetiboje se letos kromě seniorů z domovů na Vysočině zapojili také účastníci z rakouského města Raabs an der Thaya. Vítězství však zůstalo doma.

Geopark Vysočina podpoří krajská dotace

Telč – Dotace dvě stě tisíc korun od Kraje Vysočina by měla pomoci rozvoji Geoparku Vysočina nedaleko Telče. Kraj v něm vidí velký potenciál posílení turistického ruchu v regionu.

Autoři petice proti opravě hráze se ještě nevzdávají

Řásná – Autoři petice, která nesouhlasí s vypouštěním vody a chystanou opravou hráze rybníka Velký Pařezitý, ještě neřekli poslední slovo. Přestože se měla na začátku září začít vypouštět voda, je na neděli 9. září svolán happening.

Kruh přátel hudby slaví 40. Připravil dva koncerty

Telč – Telčský Kruh přátel hudby v Telči slaví čtyřicátiny. Pro své příznivce si k výročí připravil koncert, který se uskuteční v pondělí 10. září od 19 hodin v sále základní umělecké školy. S programem děl J. Haydna, J. Iberta a A. Dvořáka Prague Philharmonia Wind Quintet.

Opilý muž seděl na silnici

Telč – V neděli 2. září před druhou hodinou v noci řešili policisté v Telči kuriózní situaci.

Telči už nebude chybět multifunkční sportoviště

Telč – V těchto dnech pokračují práce na revitalizaci sportovního areálu u škol v Hradecké ulici, kde vznikne zcela nové sportoviště.

Cyklostezky teď mají v Telči zelenou

Telč – Lidé z Telče už si mohou vyrazit po nové cyklo a inline dráze z Lipek k Batelovské ulici. Láká je k tomu mimo jiné i oblíbená akce pro rodiny s dětmi Kolečka v Lipkách. Ta se letos uskuteční v neděli 15. září od 14 hodin. Co nevidět se však v Telči dočkají dalších stezek, kudy budou sportovci pohodlně jezdit.

Kontroverzní oprava hráze začne ještě letos

Řásná – Na začátku září začne podle Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR vypouštění rybníka Velký Pařezitý. Příští rok by se měla opravit hráz. Nezbytnost kácení stromů se bude pečlivě zvažovat.

Telč má další letní atrakci. Do nebe o víkendu míří balony

Telč - Vzlétneme, nebo nevzlétneme? Na to se ptají pořadatelé Balonů nad Telčí. Akce začala v pátek ráno, kvůli počasí však balony nemohly nakonec odstartovat. Pokračovat se bude v pátek navečer, a potom opět v sobotu ráno a večer a v neděli.

Připravovaná oprava rybníku Velký Pařezitý se zastavila

Řásná – Už v pondělí mělo začít vypouštění vody související s opravou hráze rybníka Velký Pařezitý u Telče. Odpor místních však veškeré práce v přírodní rezervaci zastavil.

V telčském depu se ukrývá železniční muzeum. Otevřeno je po celé prázdniny

Telč – Výročí 120 let existence trati z Kostelce u Jihlavy do Telče o víkendu oslavili výstavou lokomotiv nejrůznějších tipů. Návštěvníci mohli zavítat také do muzea, které je schované ve zdejším depu Českých drah.

Prázdniny v Telči jdou do finále. Podívejte se, jaké byly

Telč /FOTOGALERIE/ - Oblíbený festival Prázdniny v Telči, který k městu UNESCO patří už šestatřicet let, jde do finále. Poslední den nabídne například večerní koncert kapely Spirituál Kvintet.

OBRAZEM: Hansarda publikum ocenilo nekončícím potleskem

Telč – Fronta čekajících až téměř do poloviny telčského náměstí Zachariáše z Hradce. Tak vypadalo telčské náměstí půl hodiny před začátkem vyprodaného čtvrtečního koncertu irského zpěváka Glena Hansarda s irskou kapelou na nádvoří Státního zámku Telč.

Věž svatého Ducha v Telči je po roce opět otevřená

Telč - Přesně devadesát schodů musí turisté vyjít, aby se dostali do nejvyššího patra nově opravené románské věže svatého Ducha v Telči. Během stoupání si mohou prohlížet obrázky z historie Telče. Co vlastně vidí, se dozví až na interaktivních obrazovkách ve vrchních patrech a v přízemí.

Na okraji Telče pomalu roste nový domov pro seniory. Otevření se odkládá

Jihlavsko – Z chátrající budovy bývalé hostinské školy, která stojí od roku 1934 na okraji Telče v Batelovské ulici, se už pomalu stává domov pro seniory. Další dům pro důchodce by mohl v dohledné době vyrůst i v Třešti.

Charitativní běh Telčí pomůže hospici koupit auto

Telč – O nadcházející neděli se bude v Telči konat už druhý ročník benefiční akce s názvem Běh městem šťastných lásek. I letos bude výtěžek použit na koupi auta.

Televize natáčela v Telči a na Roštejně seriál Cyklotoulky

Jihlavsko – Na Jihlavsku minulý týden natáčela Česká televize záběry do nového dílu oblíbeného seriálu Cyklotoulky. Vysílat se bude v září.

OBRAZEM: Draci v Telči nabídli skvělou zábavu

Telč – Festival Prázdniny v Telči začíná a s ním je již pátým rokem spojeno zápolení dračích lodí. I letos se před početným publikem odehrály těsné souboje a o skvělou atmosféru nebyla v poslední červencovou sobotu nouze.

V Telči začal oblíbený prázdninový festival

Telč – Koncertem dánské kapely Tradish a slovenské kapely Aurelius Q. na telčském náměstí Zachariáše z Hradce byl v pátek 27. července zahájen program 36. ročníku festivalu Prázdniny v Telči. Koncerty a také divadelní představení pro děti jsou naplánováné až do neděle 12. srpna.

Muzeum pomalu vyklízí prostory telčského zámku

Telč – Jen do konce srpna si bude možné na zámku v Telči prohlédnout stálou expozici telčské pobočky Muzea Vysočiny. Část exponátů se totiž se začátkem září dočasně přesune do sousedního Univerzitního centra Masarykovy univerzity a zbytek bude uschován v depozitáři v krajském městě. Změnu si vynutilo zahájení rekonstrukce Státního zámku Telč.

Prázdniny v Telči odstartuje koncert Vladimíra Mišíka s Etc.

Telč – Již tento pátek startuje další ročník festivalu Prázdniny v Telči, který nabídne sedmnáct dní plných koncertů a divadel. Letošní novinkou jsou také filmové projekce.

Pohádkovou Telčí se rozezní hudba ze speciálního koncertu skupiny Čechomor

Telč – Známá skupina Čechomor slaví již třicet let na hudební scéně a pro své fanoušky chystá exkluzivní zářijový koncert v Telči, kde vystoupí společně s Kumpanovými muzikanty.

Obnova zámku v Telči vyjde na stovky milionů

Telč – Práce mohou začít. Předseda vlády Andrej Babiš v pátek slavnostně zahájil obnovu státního zámku v Telči. Stavební práce budou trvat několik let a vyžádají si stovky milionů korun.

Mezi nalezenými věcmi je i pes

Telč – Klíče, mobilní telefony, ale také finanční hotovost. Nejen tyto věci ztrácí lidé v Telči.

Cestu z Telče na Jihlavu komplikuje uzavírka. V srpnu se přidá i Třešť

Telč, Třešť – Od pondělí 16. července je z důvodu rekonstrukce obousměrně uzavřená silnice mezi Telčí a jeho příměstskou částí Studnice ve směru na Třešť. Řidiči tudy neprojedou až do konce letošního října. Se srpnem se přidá i uzavírka v Třešti.

Nejstarším kouskem na retro závodech v Telči byl motocykl z Barrandova

Telč – Přes šedesát starých vozidel vyrobených před druhou světovou válkou bylo k vidění v sobotu dopoledne na telčském náměstí Zachariáše z Hradce, konal se tam totiž pátý ročník závodu Mezi dvěma branami. Nejstarší vozidlo mělo 117 let.

OBRAZEM: Pivní festival v Telči přilákal žíznivé soutěžící

Telč - Nejlepší z nejlepších. Pivní fest na Panském dvoře v Telči nabídl v sobotu mimořádnou podívanou během závodu v pití půllitru piva na čas.

I vy se můžete stát kavalírem nebo dvořanem. Dětské prohlídky začínají

Telč - Stát se zámeckými dvořany a také si vyzkoušet, co mladý šlechtic - kavalír musel v 16. století umět, si budou moct opět po roce vyzkoušet návštěvníci na trase A Státního zámku v Telči.

Veteráni budou závodit mezi branami

Telč – Milovníci starých vozů, elegance a doby první republiky si v sobotu 14. července na telčském náměstí Zachariáše z Hradce přijdou na své. Před jedenáctou hodinou dopoledne v centru města odstartuje závod Mezi dvěma branami. Účastnit se mohou pouze majitelé vozů vyrobených před druhou světovou válkou. Lidé si vozy na náměstí budou moct prohlédnout od devíti ráno, kdy veteráni vyjedou ze zámku, až do půl jedenácté.

Známí herci se předvedou v Telči

Telč – Na telčském zámku se zjeví Strašidlo Cantervillské. Komedii na námět povídky Oscara Wilda herci ztvární 12. července na zámeckém nádvoří. Pod režií Jaroslava Kříže vystoupí v hlavních rolích Martin Zounar, Bára Štěpánová či Martin Pošta.

Až hodiny začnou odbíjet, bude věž přístupná

Telč – Zatímco zánovní krytina telčské Věže svatého Ducha opět stihla ztmavnout do téměř původní barvy, stále ještě není přístupná veřejnosti. Uvnitř totiž vzniká nová výstava, na které se návštěvníci dozví o historii a rozvoji města.

Zámek v Telči čeká nabitá sezóna

Telč – Filmových výstav, nočních kostýmových i dětských prohlídek, šermířského festivalu či divadelních představení a další řady akcí se budou moci o prázdninách zúčastnit návštěvníci telčského zámku. Památku UNESCO čeká příští rok rozsáhlá oprava, letošní sezóna ale podle kastelána Bohumila Norka nebude přípravami na rekonstrukci nijak narušena. Milovníci historie se naopak mohou těšit na novou podobu zámecké šermířské akademie.

Charitativní koncert podpořil mobilní hospic

Telč – Čtvrteční charitativní koncert v Telči navštívilo více než patnáct set lidí. Nejen díky nim se podařilo vybrat přes sto tisíc korun. Ty podpoří provoz mobilního hospice, který zajišťuje telčská organizace Sdílení.

Trať z Kostelce do Telče slaví sto dvacet let

Telč – Staré parní lokomotivy se na trati mezi Kostelcem u Jihlavy a Slavonicemi objeví na konci července a počátkem srpna. S příjezdem historických strojů na jednotlivá nádraží je spojen také doprovodný program v podobě výletů, zábavných večerů či výstav.

Cestu z Telče do Jihlavy během léta zkomplikují dopravní omezení

Jihlavsko - Na řidiče dojíždějící z Telče přes Třešť do krajského města budou v polovině letních prázdnin nejspíše čekat na cestě dvě nová dopravní omezení. První z nich bude hned v městské části Telče Studnicích a druhé bude začínat u křižovatky u třešťské hasičárny.

Telč opět po roce sevřely uzavírky

Telčsko – Přeškrtnutých směrovek a náhradních oranžových značení, která řidiče směrují na objízdnou trasu, lze najít v Telči a okolí hned několik. Šoféři se tak musí v současnosti připravit na zdržení přibližně v šesti úsecích. Některé drobnější práce by podle plánu měly skončit koncem letních prázdnin, zbytek se protáhne až do podzimu.

Cyklisté napříč republikou upozorňují na třídění baterií

Vysočina – Za deset dnů ujedou na elektrokolech osm set kilometrů a zastaví se ve čtyřiadvaceti českých a moravských městech. Tým takzvané Recyklojízdy upozorňuje na význam třídění baterií. Na každé ze svých zastávek se potká se zástupci měst a obyvateli, kteří se mohou účastnit i doprovodného programu nebo sami sednout na kolo a část trasy jet s Recyklotýmem. Na Vysočině se peloton zastaví v Náměšti nad Oslavou, Třebíči a Telči.

OBRAZEM: Senioři si s deváťáky poměřili své kuchařské dovednosti

Telč - Ve cvičné jídelně telčské Základní školy Masarykova bylo v úterý 29. května dopoledne rušno. Dva týmy deváťáků a jeden tým telčských seniorů se tam utkaly ve vaření.

Děti na telčském náměstí ukážou zájmové kroužky

Telč – Na telčském náměstí Zachariáše z Hradce se v sobotu 26. května odpoledne představí děti z tamního domu dětí a mládeže (DDM). Na velkém jevišti před budovou školy budou nejen tančit, ale i cvičit.

Parkování na telčském náměstí brzy skončí. Čekejte kontroly

Telč – Se začátkem června se opět po roce na tři měsíce přechodně změní režim parkování v centru Telče. Letos ale jeho dodržování bude mnohem více kontrolováno.

Lístky na telčský koncert No name už brzy podraží

Telč – Jen do patnáctého května platí nejvýhodnější cena vstupenek na koncert kapely No name v Telči. Akce podpoří tamní hospic.

Největší výzvou je v Telči zdržet jednodenní výletníky

Telč - V čem se liší péče o město, které je na prestižním seznamu UNESCO, jací jsou jeho obyvatelé a kterak hledat rovnováhu mezi rozvojem příznivým pro místní či naopak pro turisty zhodnotil starosta Telče Roman Fabeš, který letos na podzim završí své čtvrté funkční období. 

O obyvatele Telče se bude starat nová lékařka

Telč – O obyvatele Telče a okolí se ještě tento měsíc začne starat všeobecná lékařka pro dospělé Petra Zámečníková. Ordinaci bude mít v přízemí polikliniky v Masarykově ulici 330.

V Telči představí meziválečnou architekturu

Telč – Výstavu Architektura ve službách první republiky připravili na druhý květnový týden památkáři v Telči. Výstava v Lannerově domě v Telči bude věnována prezentaci vybraných staveb z let 1918 až 1938 v Kraji Vysočina. Začíná už ve čtvrtek 10. května a k vidění bude ve všední dny do pátku 8. června. 

Do Telče v létě opět přijede irský zpěvák Glen Hansard

Telč – Sedmnáct dní plných hudby, divadelních představení pro děti a letní pohody znovu v létě nabídne festival Prázdniny v Telči. Začínat bude v pátek 27. července. Na čtyřech festivalových scénách se vystřídá téměř stovka hudebníků.

Telčské náměstí zaplnily veteránské vozy

Telč – Slunečná sobota 5. května a naleštěná auta opět po roce vylákala na telčské náměstí Zachariáše z Hradce více než tisícovku obdivovatelů. Konal se tam už jedenáctý ročník Veteránské revue pro vozidla do roku výroby 1980.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT