VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TELČ

Až do 12. století byla krajina v okolí dnešní Telče hlubokým hvozdem, jejž obývala pouze divoká zvěř. Na místě, kde město stojí, se odedávna křížily obchodní stezky. Na vyvýšenině Humpolecké cesty byl založen hrazený dvorec s románskou rotundou. Ten se stal hospodářským centrem oblasti. V průběhu 13. století se zde usazovalo stále více lidí, a tak bylo nedaleko dvorce založeno sídlo, jež dnes nese název Staré město a je součástí Telče.

Jak však vznikla Telč samotná? To není zcela jisté, žádné historické prameny datum založení neuvádí. Prvním spolehlivým letopočtem v historii města jsou léta 1333 – 1335, kdy Telč navštívil markrabě Karel, později známý jako Karel IV.

Město bylo postaveno na vyvýšenině obklopené rybníky, které spojuje Telčský potok a umělý příkop. Území Telče chránily hradební zdi se střílnami a ochozem. Díky těsnému sousedství rybníků, které sahaly až ke zmiňovaným hradbám, se mohla Telč docela snadno přeměnit v nedobytnou vodní pevnost.

Zdroj: http://www.telc-etc.cz/cz

V kempu vyčkávají, jak to bude s Pařezákem

Řásná – Jak to bude dál s vypuštěným Velkým Pařezitým rybníkem a opravou jeho hráze, na to čekají také v kempu v jeho těsném sousedství. Rybník s nejčistší vodou na Vysočině totiž patří mezi největší lákadla řásenského ubytovacího zařízení.

Nikdy nebývám nervózní, říká mistryně světa Natálie Králová

Telč – Byla to její první zkušenost s takovou akcí, velkou akcí! A jedenáctiletá Natálie Králová se s ní poprala na výsost dobře. Na mistrovství světa v kickboxu získala titul a stříbro!

Přednáška i výstava představí protektorátní školství

Telč – Na přednášku a výstavu věnovanou protektorátnímu školství a mimoškolní výchově zvou telčští památkáři. Přednáška se uskuteční v pondělí 19. listopadu, na ni potom naváže vernisáž výstavy Školákem v protektorátu.

Úkolem myslivců je myslet na budoucí generace, říká opat

Nová Říše - V neděli před jedenáctou hodinou dopoledne se z kostela svatých Petra a Pavla v Nové Říši ozývá troubení. Uvnitř začíná být rušno. Lidé hledají poslední volná místa na sezení a sem tam se mezi nimi mihne tmavě zelená myslivecká uniforma. Na vše shlíží zavěšená hlava jelena desateráka, která symbolizuje křesťanské Desatero přikázání. Za okamžik začne už sedmnáctá Svatohubertská mše.

Lidé přispívali do kasičky na zámku

Telč - 7 132. Přesně tolik darovali lidé do sbírkové kasičky Sdílení, která byla celou letní sezonu umístěna na zámku v Telči.

Jezuité, betlémy, letecké odznaky. Přednášky v Telči mají zajímavá témata

Telč - Čtyři přednášky, každou z jiného soudku, si na listopad a prosince připravili telčští památkáři v rámci cyklu Rodinné stříbro - Památky kolem nás. První z nich se uskuteční ve středu 14. listopadu v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči a má název Letecké odznaky 1918–2018. Začátek je v 18 hodin.

Radkov bude rozdělený do poloviny prosince

Vysočina - Ještě do poloviny prosince si obyvatelé Radkova nedaleko Telče počkají, než budou zase jezdit po silnici v centru obce. Ta je už od jara překopaná kvůli stavbě mostku přes potok, kterou stavební firma nedokázala dotáhnout do konce, protože zkrachovala. Zakázku nakonec po novém výběrovém řízení dostala jiná firma a práce se po měsících čekání rozjely naplno.

Nic nového. Starostou Telče je opět Roman Fabeš

Telč – Žádné překvapení se nekoná. Starostou je dál Roman Fabeš (SNK ED). Na stejné pozici ve vedení města jako doposud pokračuje také místostarosta Pavel Komín (KDU-ČSL) a koalice se obejde bez uskupení Společně pro Telč – Piráti a Zelení, které v komunálních volbách skončilo druhé hned za starostovou stranou a získalo skoro čtvrtinu hlasů. Takto dopadlo středeční ustavující zasedání zastupitelstva v Telči.

Města na Jihlavsku: Scházejí se noví zastupitelé

Jihlavsko - Hned v pondělí odstartoval týden ustavujících zasedání nově zvolených zastupitelstev ve městech na Jihlavsku. Jako první se sešli zastupitelé v Polné. Složili slib a zvolili nového starostu, místostarostu i členy městské rady. Zároveň proběhla i volba zástupců města do organizací s účastí města, jako je například Lesní družstvo Polná, Mikroregion Polná nebo SVAK Jihlavsko.

Farmářské trhy i výlov. Taková je sobota v Telči

Telč - Slavnostní výlov Štěpnického rybníku i poslední farmářské trhy v tomto roce. To všechno se na poslední říjnovou sobotu chystá v Telči.

V depozitáři muzea se našly vzácné portréty

Jihlavsko – Soubor osmnácti obrazů nejvyšších představitelů jezuitského řádu Tovaryšstva Ježíšova je podle všeho ojedinělý v celorepublikovém měřítku. „Soubor obrazů prezentuje všech osmnáct generálů od vzniku řádu Tovaryšstva Ježíšova v šestnáctém století až do roku 1773, kdy byl tento řád zrušen,“ vysvětlila Anna Hamrlová z NPÚ Telč.

V Telči to chce dotace. Na sídliště, parkoviště i školku

Telč - Jednou z velkých investičních akcí v příštím roce bude v Telči revitalizace sídliště Na Markových humnech. Město by na ni rádo získalo dotaci.

V Telči zajeli do starých kolejí. Druhá nejsilnější strana skončila v opozici

Telč – Vše je opět ve starých kolejích. Alespoň co se týče povolebního uspořádání v Telči. Starosta Roman Fabeš ve středu 24. října informoval, že ve městě by mělo pokračovat stávající vedení, to znamená spolupráci SNK ED, KDU-ČSL, ODS a Čas změny.

V Telči ve středu rozdají ceny města. Za záchranu domu i za soutěž mažoretek

Telč – Celkem pět Cen města Telče předají tento týden v Telči. Slavnost se koná ve středu od 17 hodin v konírně státního zámku.

Další stopka na silnici: V Nové Říši chystají opravu cesty k náměstíčku

Nová Říše – Na většině silnic s koncem října mizí uzavírky a dopravní omezení, v Nové Říši je to ale jinak. Od středy 24. do 31. října tam totiž budou opravovat silnici v Březinově ulici vedoucí z náměstíčka na Telč, a to znamená stopku pro všechny řidiče.

Kdo s kým? V Telči ještě neví

Telč – Ani deset dní po volbách není v Telči stále jasno, jak bude vypadat povolební uspořádání. Stále tam probíhají intenzivní jednání, starosta Roman Fabeš (Sdružení nezávislých a SNK ED) zatím nechce nic komentovat.

Naposledy se podívejte na ruiny starého hotelu. Brzy zmizí

Telč - Ruiny starého Hotelu U Nádraží, které už několik měsíců hyzdí Telč, co nevidět zmizí. Jak dokumentuje naše fotogalerie, v úterý ráno o půl deváté se v místě ještě nic nedělo.

Bývalé telčské kino po rekonstrukci ožívá. V sobotu tam bude zábava

Telč – Už pět let se snaží parta nadšenců znovu vdechnout život bývalému telčskému kinu, nyní orlovně, kde se promítalo naposledy před deseti lety. Společně se členy Jednoty Orel Telč se pustili do oprav a na konci roku 2014 otevřeli hudební klub Prostor.

Senioři z telčské univerzity se ponoří do středověku

Telč – Do světa středověku se tentokrát ponoří studenti Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity v Telči. Celoroční kurz s názvem Etudy ze středověkého a raně novověkého života odstartoval v pátek 12. října.

Střípek z telčské historie nově připomínají pamětní desky

Telč – Až do nedávna to byl zapomenutý střípek z bohaté historie města UNESCO. O internaci účastníků polského Lednového povstání v letech 1863 až 1865 v Telči a o tom, jak je přijali obyvatelé města, jste asi nikdy neslyšeli ani vy.

Vracíme se ke starým tradicím, říká Pavel Nechvátal

Telč - Požehnání na začátku výlovu, bohaté občerstvení, živá hudba i pasování nových rybářů. Tak bude vypadat výlov Štěpnického rybníku v Telči v sobotu 27. října. Organizátor Pavel Nechvátal popsal, jak se celá akce připravuje a na co všechno se mohou návštěvníci těšit.

Jak to bude vypadat? V Telči se stále jedná

Telč – Ani téměř po týdnu není v Telči, jasno, jak bude vypadat povolební uspořádání. Již od neděle tam probíhají jednání mezi těmi, kteří ve volbách získali nejvíce hlasů. Lídr vítězného Sdružení nezávislých a SNK ED, starosta Roman Fabeš, si postupně zve zástupce ostatních úspěšných subjektů na schůzky. Nic konkrétního ale říct nechce. „Jednání stále probíhají, nechci ani nic naznačovat,“ sdělil ve čtvrtek Deníku Roman Fabeš.

Zbytky Růžku už od jara hyzdí Telč. Sutiny firma začne likvidovat příští týden

Telč – Už více než čtyři měsíce se obyvatelé Telče, turisté i cestující musí vyhýbat ruinám, které přímo u kruhového objezdu na Staňkově ulici zbyly po bývalém hotelu a hospodě U Nádraží, známým také jako Růžek. Zchátralou historickou budovu kousek od městského dopravního terminálu zboural letos na jaře bývalý majitel, přestože s tím nesouhlasila radnice, památkáři nebo občanská iniciativa Nechte Růžek Žít.

Problémy s vodou nejsou. Leták v telčských Lipkách byl podvrh

Telč - O možném zhoršení kvality vody v souvislosti s vypouštěním Velkého pařezitého rybníka poblíž Řásné v minulých dnech informoval dokument s hlavičkou Agentury ochrany přírody a krajiny, který visel na stojánku pitné vody v telčských Lipkách. Dle vyjádření zmíněné agentury se však jedná o podvrh a šíření dezinformací. Voda je naprosto nezávadná.

Nejdříve znali výsledky v Olší. Jen půl hodiny po uzavření volebních místností

Olší – V Olší na Telčsku zasedla v komunálních volbách mimořádně výkonná volební komise. V obci evidují dvaapadesát voličů, což není mnoho, ale přesto jsou na Jihlavsku i menší vesnice. Účast dosáhla vcelku průměrných 63,46 procent. I tak se ale komisi podařilo doručit sečtené hlasy na přebírací místo Českého statistického úřadu (ČŠÚ) v nejrychlejším čase. „První volební výsledky jsme zaregistrovali krátce po půl třetí odpoledne právě z Olší,“ uvedla ředitelka krajské správy ČSÚ Jitka Číhalová.

Jeden hlas nic nezmění? Kdepak. Ve Vanůvku hrál při 22 voličích důležitou roli

Vanůvek – Nejmenší počet lidí v uplynulých komunálních volbách mohl využít svého hlasovacího práva ve Vanůvku na Telčsku. Tamní obecní úřad registruje pouze dvaadvacet voličů. Z nich se rozhodlo 81,48 procent ovlivnit podobu příštího zastupitelstva.

AKTUALIZOVÁNO

Volby v Telči překvapily. Bodovalo uskupení Společně pro Telč – Piráti a Zelení

Telč – Překvapivě dopadly komunální volby v Telči. Vítězství sice opět obhájilo Sdružení nezávislých a SNK ED starosty Romana Fabeše, v poměrně těsném závěsu za ním ovšem tentokrát skončilo uskupení Společně pro Telč – Piráti a Zelení, které si oproti minulým volbám výrazně polepšilo. Strana s lídrem Romanem Fabešem získala 26, 15 procenta hlasů a zůstala na svých šesti mandátech v zastupitelstvu.

Výsledek by mohli vyhlásit už dopředu. Ve volbách mají jednu kandidátní listinu

Borovná – Výsledek voleb v Borovné u Telče by s trochou nadsázky mohli vyhlásit ještě před uzavřením volebních místností. Podobně jako v ostatních malých obcích, i tam mohou voliči vybírat z jedné kandidátní listiny. V tomto případě s devíti jmény. Hlasy místních tak hlavně zamíchají složením sedmičlenného zastupitelstva a rozhodnou o příštím starostovi. I tak je ale zájem o volby v malé vesničce s osmdesátkou obyvatel značný.

Telč si připomíná sto let republiky. V pondělí se sází lípy

Telč – K oslavám stoletého výročí Československa se tento týden připojuje i Telč. V pondělí 1. října bude ve 14.30 hodin pod hřištěm ZŠ Hradecká vysazen Strom republiky a Strom pro Olgu Havlovou.

V Telči ochutnáte dobroty ze Španělska nebo Japonska

Telč – Delikatesy ze Španělska, Argentiny i Japonska, typické české dobroty a mnoho dalších pochoutek si mohou lidé vychutnat už v sobotu 29. září. Kde? V Panském dvoře Telč. Od 11 do 17 hodin budou připraveny nejen ty nejlepší gastronomické zážitky na téma Podzimní sklizeň, ale i bohatý doprovodný program.

Volby v Telči: Začal se budovat domov pro seniory, starý hotel ale šel k zemi

Telč – V Telči letos kandiduje půltucet subjektů, což je o dva méně než před čtyřmi roky. Kandidátku nepodaly ČSSD a TOP 09.

Mladý výtržník napadl dva muže, po útoku vždy utekl

Telč – Dva trestné činy má na krku pětadvacetiletý muž, který v létě během jedné noci fyzicky napadl a zranil dva lidi.

Pavel Dorotka: Lákalo mě natočit horor, při kterém se lidi budou opravdu bát

Telč /ROZHOVOR/ - Před časem jsem napsala rozhovor o životě mého kamaráda Pavla Dorotky z Telče a filmových natáčeních, kterých se zúčastnil. Tehdy plánoval splnit si svůj sen a natočit vlastní film, což se mu podařilo. Jde o horor Tenebris. Jednu z rolí jsem si v něm zahrála i já.

Výhra v desetiboji seniorů zůstala doma

Telč – Do tradičního Telčský desetiboje se letos kromě seniorů z domovů na Vysočině zapojili také účastníci z rakouského města Raabs an der Thaya. Vítězství však zůstalo doma.

Geopark Vysočina podpoří krajská dotace

Telč – Dotace dvě stě tisíc korun od Kraje Vysočina by měla pomoci rozvoji Geoparku Vysočina nedaleko Telče. Kraj v něm vidí velký potenciál posílení turistického ruchu v regionu.

Autoři petice proti opravě hráze se ještě nevzdávají

Řásná – Autoři petice, která nesouhlasí s vypouštěním vody a chystanou opravou hráze rybníka Velký Pařezitý, ještě neřekli poslední slovo. Přestože se měla na začátku září začít vypouštět voda, je na neděli 9. září svolán happening.

Kruh přátel hudby slaví 40. Připravil dva koncerty

Telč – Telčský Kruh přátel hudby v Telči slaví čtyřicátiny. Pro své příznivce si k výročí připravil koncert, který se uskuteční v pondělí 10. září od 19 hodin v sále základní umělecké školy. S programem děl J. Haydna, J. Iberta a A. Dvořáka Prague Philharmonia Wind Quintet.

Opilý muž seděl na silnici

Telč – V neděli 2. září před druhou hodinou v noci řešili policisté v Telči kuriózní situaci.

Telči už nebude chybět multifunkční sportoviště

Telč – V těchto dnech pokračují práce na revitalizaci sportovního areálu u škol v Hradecké ulici, kde vznikne zcela nové sportoviště.

Cyklostezky teď mají v Telči zelenou

Telč – Lidé z Telče už si mohou vyrazit po nové cyklo a inline dráze z Lipek k Batelovské ulici. Láká je k tomu mimo jiné i oblíbená akce pro rodiny s dětmi Kolečka v Lipkách. Ta se letos uskuteční v neděli 15. září od 14 hodin. Co nevidět se však v Telči dočkají dalších stezek, kudy budou sportovci pohodlně jezdit.

Kontroverzní oprava hráze začne ještě letos

Řásná – Na začátku září začne podle Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR vypouštění rybníka Velký Pařezitý. Příští rok by se měla opravit hráz. Nezbytnost kácení stromů se bude pečlivě zvažovat.

Telč má další letní atrakci. Do nebe o víkendu míří balony

Telč - Vzlétneme, nebo nevzlétneme? Na to se ptají pořadatelé Balonů nad Telčí. Akce začala v pátek ráno, kvůli počasí však balony nemohly nakonec odstartovat. Pokračovat se bude v pátek navečer, a potom opět v sobotu ráno a večer a v neděli.

Připravovaná oprava rybníku Velký Pařezitý se zastavila

Řásná – Už v pondělí mělo začít vypouštění vody související s opravou hráze rybníka Velký Pařezitý u Telče. Odpor místních však veškeré práce v přírodní rezervaci zastavil.

V telčském depu se ukrývá železniční muzeum. Otevřeno je po celé prázdniny

Telč – Výročí 120 let existence trati z Kostelce u Jihlavy do Telče o víkendu oslavili výstavou lokomotiv nejrůznějších tipů. Návštěvníci mohli zavítat také do muzea, které je schované ve zdejším depu Českých drah.

Prázdniny v Telči jdou do finále. Podívejte se, jaké byly

Telč /FOTOGALERIE/ - Oblíbený festival Prázdniny v Telči, který k městu UNESCO patří už šestatřicet let, jde do finále. Poslední den nabídne například večerní koncert kapely Spirituál Kvintet.

OBRAZEM: Hansarda publikum ocenilo nekončícím potleskem

Telč – Fronta čekajících až téměř do poloviny telčského náměstí Zachariáše z Hradce. Tak vypadalo telčské náměstí půl hodiny před začátkem vyprodaného čtvrtečního koncertu irského zpěváka Glena Hansarda s irskou kapelou na nádvoří Státního zámku Telč.

Věž svatého Ducha v Telči je po roce opět otevřená

Telč - Přesně devadesát schodů musí turisté vyjít, aby se dostali do nejvyššího patra nově opravené románské věže svatého Ducha v Telči. Během stoupání si mohou prohlížet obrázky z historie Telče. Co vlastně vidí, se dozví až na interaktivních obrazovkách ve vrchních patrech a v přízemí.

Na okraji Telče pomalu roste nový domov pro seniory. Otevření se odkládá

Jihlavsko – Z chátrající budovy bývalé hostinské školy, která stojí od roku 1934 na okraji Telče v Batelovské ulici, se už pomalu stává domov pro seniory. Další dům pro důchodce by mohl v dohledné době vyrůst i v Třešti.

Charitativní běh Telčí pomůže hospici koupit auto

Telč – O nadcházející neděli se bude v Telči konat už druhý ročník benefiční akce s názvem Běh městem šťastných lásek. I letos bude výtěžek použit na koupi auta.

Televize natáčela v Telči a na Roštejně seriál Cyklotoulky

Jihlavsko – Na Jihlavsku minulý týden natáčela Česká televize záběry do nového dílu oblíbeného seriálu Cyklotoulky. Vysílat se bude v září.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT