Fotbalový světový šampionát v Kataru dospěl do svého finále. Na miliardy fanoušků po celém světě už čekají pouze poslední dva medailové zápasy a poté se nad dvaadvacátým mistrovstvím světa uzavře opona. Do finále si cestu proklestily Francie a Argentina. Určitě to není žádné extra velké překvapení, oba celky patřily před zahájením šampionátu do nejužšího okruhu favoritů. Spíše mě zaujala podobnost, co se úspěšnosti týká, současně ale absolutní odlišnost, pokud jde o průběh cesty do finále, přínosu velkých hvězd pro francouzský i argentinský národní tým. Hned vysvětlím, co mám na mysli.

Začnu Francií. Ta přišla těsně před šampionátem o jednu z nejblyštivějších hvězd. Kvůli zranění z nominace vypadl ostrostřelec Karim Benzema. Obrovská ztráta, volali mnozí. Moje reakce? Šance Francie na obhajobu titulu jsem od toho okamžiku viděl na raketovém vzestupu. Proč? Benzema je sice skvělý hráč, ale do útočné vozby, a svým způsobem celého mančaftu, který dal trenér Deschamps před lety dohromady, se prostě nehodí.

Fotbalisté Přibyslavi (v modrých dresech) nasázeli za čtrnáct podzimních kol do sítě svých soupeřů v I. B třídě úctyhodné číslo šestačtyřiceti branek.
Fotbalisté Přibyslavi vyhrávali také s dorostenci. A rekordně hned dvanáctkrát!

Stačí jen srovnat, jak si trio Mbappé, Giroud, Griezmann vedlo před čtyřmi roky v Rusku, kde doslova řádilo a dovedlo Francii k titulu mistra světa, a také, jak si vede nyní. A srovnejte, jak Západoevropané dopadli na loňském Euru. Ano, Benzema se na něm střelecky, jako jediný z útočníků Francie, prosazoval. Ale co ostatní? Griezmann se doslova trápil, protože jeho role byla najednou úplně jiná. Mbappé se hnal sobecky tak moc za góly, až nedal ani jediný. Navrch jeho neproměněná penalta znamenala vyřazení Francouzů už v osmifinále. A Giroud jen zahříval lavičku náhradníků.

Ano, můžete být skvělým hráčem, ale jsou mančafty, do kterých se prostě některý typ fotbalisty, i přes své nesporné individuální kvality, nehodí. A pozor, to platí na všech úrovních fotbalu, i na tom vesnickém! Kolikrát jsem jen zažil stesky, že bude mančaftu chybět ta a ta velká opora, že to letos pomalu vypadá na boj o záchranu,… A výsledek? Bez oné „hvězdy“ doslova senzační postup, protože její absence najednou pročistila atmosféru v kabině. Přiznám se, že jsem moc zvědavý, jak bude kariéra Karima Benzemy ve francouzském národním mužstvu pokračovat.

V případě Argentiny je to úplně jiná káva. Hvězdný Lionel Messi totiž po celý poslední měsíc prokazuje, co dokáže jedinec, pokud má nesporné kvality, které vhodně použije k týmovému úspěchu, udělat s mužstvem, jež by při jeho absenci patřilo sotva k lepšímu nadprůměru.

Fotbalisté Radešínské Svratky (v modrém) jsou po podzimu na čele tabulky I. B třídy – skupiny B. Před druhými Moravskými Budějovicemi mají náskok jediného bodu.
Zlom přišel v pátém kole. Poté zamířili fotbalisté Radešínské Svratky na vrchol

V žádném případě nechci snižovat kvalitu kádru Argentiny. Ale ruku na srdce. Umíte si představit jihoamerický celek ve finále katarského mistrovství světa bez přítomnosti postavou nevelkého špílmachra? Je to samozřejmě jen spekulace, ale tvrdím, že strop tohoto mužstva bez Messiho na hřišti by byl maximálně ve čtvrtfinále.

A to je právě kontrast ve srovnání Benzemy s Messim. Ten první, jinak opravdu skvělý fotbalista, sice vynikne v každém mužstvu, ale týmový úspěch se nemusí pokaždé dostavit. Naopak ten druhý, jakkoliv jej nechci vynášet do nebes, je typem hráče, který prostě každý mančaft kvalitativně zvedá o dobrou polovinu.

Fotbalisté, kteří svůj tým "dotlačili" k titulu mistrů světa:
1958 - Pelé (Brazílie)
1986 - Maradona (Argentina)
1998 - Zinedine Zidane (Francie)
2022 - ??? Lionel Messi (Argentina)