Národní tým předvedl nejhorší první třetinu pod finským koučem Jalonenem. V úvodním dějství nabral dvougólovou ztrátu. „To jsme nechtěli, kort s Finskem,“ zlobil se obránce David Sklenička.

Češi se snažili se zápasem něco udělat, ale výsledek se jim zvrátit nepodařilo. Suomi narazí na Slovensko, které postoupilo až na poslední chvíli.

Erik a Michala Antalovi z Teplic v dějišti MS v hokeji Dánsko a Finsko.
Mají fanouškovské srdce. Týden na hokeji je stojí jako 15 dnů luxusu v Egyptě

„Bylo vidět, že se kluci nechtěli zranit. Tenhle zápas bych hodil za hlavu a soustředil se na čtvrtek,“ pravil gólman Marek Langhamer.

Oba týmy už měly jistý postup. Čeští trenéři šetřili brankáře Vejmelku, kterého nahradil právě Langhamer. Do sestavy se vrátil mladý bek Jiříček, zatímco zkušení zadáci Šimek a Jordán sledovali zápas z tribuny.

Očekávaný úvodní nápor Finska, které hnala narvaná Nokia Arena v Tampere, se nekonal. Domácí se prvních deset minut hledali, než je nastartoval parádní individuální akcí Armia. Útočník Montrealu se rozjel z vlastní třetiny, nabral rychlost, bleskovou zasekávačkou posadil na zadek obránce Ščotku a pohotovou střelou trefil šibenici.

Finský "Jágr" Teemu Hartikainen (vpravo).
Finové mají svého Jágra. Jako malý kluk piloval styl na zahradě, teď dominuje

Pak Češi poznali i největší finskou zbraň – přesilovky. Seveřané zakombinovali a Manninen uklidil puk do prázdné branky – 2:0.

Po přestávce se český soubor vrhl do útoku. Gólmana Olkinuoru zasypal solidní sprškou střel, jenže žádná neprošla za jeho záda. Gólovku měl Červenka i Pastrňák, obrovskou šanci spálil Krejčí. Finové se ale dokázali vymanit z českého tlaku a začali hrozit.

Langhamer vytáhl několik skvělých zákroků, ale na krásnou kombinaci v 36. minutě byl krátký. Hráči Suomi rozebrali českou obranu a zakončující Rajala už měl snadnou práci.

Češi pochopili, že na Finy nemají a zbytek zápasu už jen dohrávali. V závěru to ještě zkoušeli v šesti proti čtyřem, ale neprosadili se.

„Pro mě to byl speciální zápas. Navždy to pro mě bude velká vzpomínka. Mrzí mě, že jsme Finsko nedokázali porazit. Líbilo se mi, jak jsme hráli,“ řekl kouč Kari Jalonen.

Finsko - Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Armia (H. Pesonen), 17. Manninen (J. Sallinen, Mikael Granlund), 36. Rajala (Seppäla, Heiskanen). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Štolc (Švýc.) - Briganti, Davis (oba USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.673.
Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Heiskanen, Seppälä, Friman, Pokka, Ohtamaa, Lindell - Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund - J. Sallinen, V. Filppula, Rajala - Armia, Lammikko, H. Pesonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.
Česko: Langhamer - Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, D. Sklenička - Pastrňák, Krejčí, Červenka - H. Zohorna, Hertl, Blümel - J. Vrána, Kämpf, Smejkal - M. Stránský, M. Špaček, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Zdroj: Youtube