Ačkoli Anders Besseberg, prezident Mezinárodní biatlonové unie, působí jako „správnej chlap“, je každému jasné, že Nové Město od biatlonové federace nedostane nic zadarmo, a pokud se při šampionátu v roce 2013 něco nepovede na sto procent, Vysočina třeba nejlepší biatlonisty světa dlouho neuvidí. Biatlon je totiž především německý sport a od toho se vše odvíjí. Němci si jej podmanili a řídí ho. Marketing, sponzorství, lobbing – to vše ovládají. Biatlon chtějí mít co nejvíce pro sebe, protože ho místní lidi milují, a když jsou peníze, tak proč jim ho nedopřát…

Takže když si náhodně pustíte sportovní kanál, máte docela velkou šanci zachytit již pětadvacátý záznam ze závodů v Oberhofu či Rupholdingu, protože tato dvě střediska mají zkrátka pompézní pořadatelství se vším všudy předplaceno na každý rok. Co s Českem, které si sice udělalo velké jméno klasickým lyžováním, ale v biatlonu pořád působí jako na návštěvě?

Německo je lobbingová velmoc, a nikdo moc neřeší, že když mu dáte i klasické lyžování (jako při Tour de Ski), je to ostuda, protože třeba letos přišlo do Oberhofu na Bauera a spol. pár lidí. Ano, vypadalo to tam jako na okresní župě. Ale stejně se závod jel. Byl přece v Německu. A to je celá stránka věci. Češi mohou mít při závodech společně s estonským Otepaa fotbalově burácející publikum, nejpečlivěji připravenou trať a nejpohlednější sportovní areál, ale jistotu nezískají nikdy. To je úděl těch malých.