Nepokoje v severní Africe i katastrofa v Japonsku doléhá na cestovní ruch. Na jedné straně slýcháme dramatické informace, které nás odrazují i od cestování do okolních zemí, na druhé pak stojí nabídky cestovních kanceláří, které výrazně zlevňují zájezdy například do nedávnými nepokoji zasaženého Tuniska a Egypta.

Jak máme poznat, že zprávy o bezpečných přímořských letoviscích a bezproblémově fungujících službách nejsou jen reklamním tahákem? Zvláště v době, kdy za hranicemi zuří válka a samotná země se ještě v lednu a únoru zmítala v protivládních nepokojích.

Zdá se, že podobnou otázku v této době řeší spousta českých turistů. Neriskovat se rozhoduje stále více lidí. Jejich zájem strávit letošní dovolenou v Egyptě a Tunisku proti loňskému roku zřetelně poklesl. V případě Egypta meziročně klesly tržby z prodeje zájezdů o sedmapadesát procent a u Tuniska o třiašedesát. Místo toho roste zájem především o Turecko a Řecko, které si své problémy s nepokoji a poklesem turistického zájmu, prožilo loňský rok.

Přes tento výrazný pokles je i nadále Egypt třetí nejprodávanější leteckou destinací. To vše podle statistik zjišťovaných od konce nepokojů po polovinu března. Ideální tedy je získat ohlasy právě lidí, kteří měli odvahu a do této oblasti se již vypravili. Ty, které jsem prozatím slyšel já, byly veskrze pozitivní. Zdá se tedy, že štěstí přeje odvážným.

Samozřejmě, ani pokud je situace přímo v místě, kam se hodláte vypravit v této chvíli v pořádku a bezpečná, nikdo vám stoprocentně nezaručí, že tomu tak bude i v době, kdy máte dovolenou. Zvláště v oblastech, které jsou považovány za nestabilní. Ovšem, pokud se podíváme na loňské nepokoje v Řecku, nikdo vám to s jistotou nezaručí ani u takzvaných evropských bezpečných destinací.

Výborně celou situaci kolem bezpečného cestování podle mě vystihuje citát italského režiséra a scénáristy Federico Felliniho: „Dokud budeme muset jezdit na letiště autem, bude cestování letadlem stále nebezpečné.“ Zkrátka cestování bude nebezpečné vždycky, pokud se mu však budeme pokoušet maximálně předcházet, můžeme ho minimalizovat.