Čtyři okresy pro Andreje Babiše, jediný pro Petra Pavla. Jednoduchá matematika, proč v prvním kole prezidentských voleb na Vysočině zvítězil předseda hnutí ANO, a to poměrně přesvědčivě, o více než čtyři procenta hlasů. Generál ve výslužbě dokázal Babiše porazit jen na Jihlavsku, ovšem velmi těsně, rozdíl činil pouhé tři stovky hlasů. Naproti tomu například na Třebíčsku vyhrál lídr nejsilnější opoziční strany s obřím náskokem téměř devíti a půl procent.

Petr Pavel dosáhl na dominantnější výsledek jen v krajské Jihlavě, kde získal o bezmála pět procent hlasů více než jeho vyzyvatel ve druhém kole. Zvítězit pak ještě dokázal i ve třech okresních městech – Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Žďáru nad Sázavou, v naprosté většině dalších míst v kraji už pak ale sbíral porážky. I na Vysočině se tak potvrdilo, že generál Pavel oslovuje především městské voliče, zatímco venkovské oblasti v časech, kdy stále více lidí pociťuje ekonomické problémy, sázejí spíše na hlasitého oponenta současné vládní koalice.

Podrobné výsledky prezidenstykých voleb najdete ZDE:

To výsledek Danuše Nerudové nelze nazvat jinak než zklamáním, byť na Vysočině získala oproti celostátnímu součtu o více než jedno procento hlasů k dobru. V žádném z okresů ale nedokázala překročit svůj stín a poskočit na lepší než třetí místo. Je zjevné, že i kvůli znovuoživení kauzy s problematickými tituly pro cizince došel ve finiši kampaně bývalé rektorce Mendelovy univerzity dech. Také volební zisk čtvrtého Pavla Fischera byl nadprůměrný, hlas mu dalo 8,6 procenta vysočinských voličů.

Právě voliči jsou hlavním vítězem úvodního kola prezidentského klání v kraji. Volební účast na Vysočině byla totiž nejvyšší v celé republice, když ještě o procento trumfla druhé kolo minulé volby hlavy státu v kraji a přesáhla 72,5 procenta. Nečekaný nárůst počtu těch, kteří se v pátek nebo v sobotu rozhodli odevzdat svůj hlas, dokazuje, že obsazení minimálně některých volených politických funkcí není lidem na Vysočině lhostejné. A to je skvělá zpráva.

Michal Šupálek, šéfredaktor Deníku pro Vysočinu a Jihomoravský kraj