A taky přízeň pomine a lobbing rozhodne, zjistili v chorvatském Dubrovníku na kongresu Mezinárodní lyžařské federace pořadatelé Zlaté lyže. Protože nikdy nevíš hodiny ani dne. Jak jinak je možné si vysvětlit počínání šéfa běžeckého úseku FIS, Švýcara Jürga Capola (mimochodem, žije také v Říčanech u Prahy).

V jednu chvíli velebí organizátory za skvěle odvedenou práci, jejich závod hodnotí jako velmi povedený. V té druhé jim řekne: „Sorry, ale letos nebudete mít žádný. I když jsme vám to slíbili, kalendář je nabitý.“ Přitom říká, že českému lyžování fandí. A do loňska to platilo.

Jenže na schválený kalendář je teď smutný pohled. Posuďte sami: pět závodů Světového poháru v Norsku a Německu, čtyři ve Finsku, Švédsku a Itálii. V Česku jen jeden. Běžecký svět se diví, ale mlčí. Aby ne, ti silní mají své jisté. Trochu komicky tak vyzní deklarovaná snaha dostat lyžování do co nejvíce zemí. Kvůli propagaci. Vlastně pardon, Nové Město asi není potřeba, vždyť tam po Holmenkolenu chodí největší návštěvy. Tisíce a desetitisíce diváků.